islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
23 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 23 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër Empty20%Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër Empty7%Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër Empty7%Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër Empty7%Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër Empty7%Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër Empty7%Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër Empty7%Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër Empty37%Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër Empty
MesazhTitulli: Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër   Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër EmptyThu 16 Dec 2010 - 9:19

ri

Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër %28u59u%29tophane
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër

Në qytet janë prekur lagjet Xhabije, Tophanë, Livade, Qafë, Ajasëm dhe Bahçallëk, ndërsa janë bllokuar dhe izoluar lagjet Shirokë dhe Zogaj. Përsa i përket komunave janë përmbytur Komunat Ana e Malit, Dajç, Bërdicë dhe Bushat.
Reshjet e shiut dhe shtërngatat e këtij fillimmuaji kanë rritur nivelin e ujit duke përmbytur sipërfaqe të konsiderueshme toke në rrethin e Shkodrës. Në qytet janë prekur lagjet Xhabije, Tophanë, Livade, Qafë, Ajasëm dhe Bahçallëk, ndërsa janë bllokuar dhe izoluar lagjet Shirokë dhe Zogaj. Përsa i përket komunave janë përmbytur Komunat Ana e Malit, Dajç, Bërdicë dhe Bushat.Situatë emergjenteNë qytet, lagjet Tophanë, Bajë e Vogël, Xhabije dhe tek Medreseja e djemve, kanë qenë komplet nën ujë duke bllokuar aksesin në xhaminë e Tophanës, xhaminë e Medresesë si dhe konviktin e shkollës.Në Tophanë xhamia është e bllokuar për shkak se oborri është përmbytur. Uji është afruar shumë dhe janë vendosur barriera me thasë rëre në portën e xhamisë.Në xhaminë e medresesë oborri i është dorëzuar komplet sundimit të ujit, por për një distancë 10 cm uji nuk ka hyrë në xhami. Konviktit të medresesë i është përmbytur kati bodrum duke dëmtuar paisjet e kaldajës, depozitën e mazutit dhe panelin elektrik.Situata paraqitet kritike në xhaminë e Plumbit, e cila ka pësuar dëmin më të madh që mbahet mend në histori. Uji ka mbuluar edhe çardakun e grave, që është 2 m mbi sallën qendrore të faljes.Në Zogaj uji ka dalë mbi rrugën e xhamisë duke mbuluar tre këmbët e para të shkallëve të saj. Hyrja në xhami është kryer vetëm me ndihmën e suleve (lundrave). Pas stuhisë “veri” është dëmtuar themeli i xhamisë, porta e brendshme, porta e oborrit së bashku me kolonat e saj. Nga forca goditëse e valës është dëmtuar rruga e vjetër e kalldrëmit që daton para pesë shekujsh.Në xhaminë e Bahçallëkut uji ka përmbytur oborrin duke arritur gjer në shkallën e parë të verandës por pa hyrë brenda.Në pjesën e rrethinave të qytetit situata paraqitet si vijon:Në xhaminë e Harkut të Bërdicës, normalisht kjo zonë është më e dëmtuara pasi është më e ulëta në kuotë dhe ndër të parat që është përmbytur. Përsa i përket xhamisë, ajo është në ndërtim e sipër dhe janë dëmtuar materialet e grumbulluara në territorin e saj.Në xhaminë e Trushit zona është e gjitha nën ujë. Fatmirësisht uji nuk ka depërtuar në xhami.Në xhaminë e Rrushkullit uji ka arritur nga 1.5 m deri në 3 m, kurse në xhami niveli ka arritur në 1 m. Xhamia ka pasur dyfishin e ujit krahasuar me përmbytjet e janarit 2010.Në Shirq prezenca e ujit ka vështirësuar shkuarjen në xhami. Edhe pse prezenca e ujit është e madhe, sipas informacioneve, ai nuk ka hyrë në xhami, kjo pasi pozicioni i xhamisë është më i ngritur se lagjia.Xhamia e Kuçit është krejtësisht e përmbytur, madje i gjithë fshati është nën ujë dhe janë evakuar të gjithë banorët. Uji në xhami ka arritur lartësinë 70 cm. Megjithëse xhamia pozicionohet në pjesën më të lartë të fshatit, ajo nuk i ka rezistuar përmbytjes.Xhamia e fshati Zues është e gjitha nën ujë.Në zonën e Vukatanës uji ka depërtuar nga ana e Kuçit, por pa e rrezikuar xhaminë.Masat dhe bilanci i dëmeveMe nisjen e përmbytjeve, Myftinia Shkodër ka qenë e vëmendëshme për të mbajtur situatën nën kontroll. Fillimisht është organizuar një takim me Këshillin e Myftinisë nga ku është aktivizuar Shtabi i Emergjencës me në krye Myftiun Muhamed Sytari. Ndër prioritetet e këtij shtabi ka qënë azhornimi i përditshëm me situatën e xhamive të përmbytura, verifikimin e dëmeve dhe masat që mund të merreshin për shpëtimin e materialeve të inventarit të imët.Gjithashtu, prioritet i shtabit të emergjencave ka qenë koordinimi i informacioneve dhe planeve të punës me Shtabin e Emergjencave Civile të ngritur në Prefekturën Shkodër të drejtuar nga Prefekti dhe zv/Kryeministri. Këtij shtabi i është ofruar ndihma dhe bashkëpunimi i institucionit.Pas informacioneve të grumbulluara nga imamët dhe këshillat e xhamive rezulton se dëmet e xhamive kanë qenë të mëdha, madje edhe më të mëdha se përmbytjet e janarit 2010. Kjo për faktin se niveli i ujit ka qenë 25-30 cm më i lartë.Si pasojë, në të shumtën e rasteve paisjet elektrike, tapetët etj, kanë mbetur nën ujë. Rezultojnë se janë dëmtuar pothuajse të gjitha dyert dhe shumë dritare që kanë qenë të punuara me dërrasë.Sensibilizimi për ndihmëThirrjes së Myftiut të Shkodrës për ndihmë në favor të familjeve të përmbytura i janë përgjigjur shumë qytetarë dhe me këto fonde, Myftiu së bashku me grupin e punës kanë organizuar shpërndarjen e ndihmave në lagjet Xhabije dhe Tophanë.Përveç xhemateve të qytetit, është njoftuar Kryesia e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë dhe fushata e sensibilizimit është shtrirë edhe në myftinitë e rretheve të tjera.Gjithashtu, janë kontaktuar shumë shoqata humanitare që operojnë në Shqipëri por edhe jashtë saj si: në Amerikë, Turqi, Siri, Emiratet e Bashkuara, Zvicër, Maqedoni, Arabi Saudite, etj.Shtabi i emergjencës në Myftininë e Shkodrës do të angazhohet menjëherë pas tërheqjes së ujrave për të bërë evidentimin dhe preventivet e dëmeve për të gjitha xhamitë e përmbytura./KMSH/

Allahu ju shperbleft per postimin.
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Situata e xhamive pas përmbytjeve në Shkodër
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Lajmet Ditore-
Kërce tek: