islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
10 përdorues në linjë: 1 anëtar 0 të fshehur 9 vizitorë :: 1 Bot

Admin

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
'Dy Ujqerit brenda nesh' Empty20%'Dy Ujqerit brenda nesh' Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
'Dy Ujqerit brenda nesh' Empty7%'Dy Ujqerit brenda nesh' Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
'Dy Ujqerit brenda nesh' Empty7%'Dy Ujqerit brenda nesh' Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
'Dy Ujqerit brenda nesh' Empty7%'Dy Ujqerit brenda nesh' Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
'Dy Ujqerit brenda nesh' Empty7%'Dy Ujqerit brenda nesh' Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
'Dy Ujqerit brenda nesh' Empty7%'Dy Ujqerit brenda nesh' Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
'Dy Ujqerit brenda nesh' Empty7%'Dy Ujqerit brenda nesh' Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
'Dy Ujqerit brenda nesh' Empty37%'Dy Ujqerit brenda nesh' Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 'Dy Ujqerit brenda nesh'

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

'Dy Ujqerit brenda nesh' Empty
MesazhTitulli: 'Dy Ujqerit brenda nesh'   'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyTue 28 Dec 2010 - 17:00

- Nje gjysh i vjeter indian i tha nipit te tij,qe erdhi tek ai i terbuar dhe plot mllef per shkak te padrejtesise qe i kishte bere nje shok:"Nipi im,qetsohu me ndegjo tregimin ne vijim.Edhe une si ti ,dikur kam ushqyer urejtje ndaj atyre qe bejne aq shume veprime te padrejta,pa i brejtur ndergjegja.Por urejtja te shkatron ,e nga ana tjeter nuk e demton armikun tend".

Eshte njesoj sikur te pish helm dhe te deshirosh qe armiku yt te vdes.Une kam luftuar me kto ndjenja shume here".
Ai Vazhdoi:
"Kjo i ngjan situates sikur ne brendin time ka dy ujq:Njeri eshte i mire dhe nuk ben dem,ai jeton ne mirqenie dhe harmoni me boten perreth dhe nuk ndermer sulm kur nuk duhet ndermare.Ai lufton vetem kur e kerkon nevoja dhe kete lufte e ben ne menyre te drejte.Ai e kursen tere energjine per betejen e vertete.
Po
Ujku tjeter,ahh!Ai eshte plot urejtje ,rembehet shpejt per gjene me te imet ,ai lufton me te gjithe ,ne menyre te pareshtur,pa arsye.Ai s'mund te mendoj racionalisht sepse,urejtja dhe zemrimi i tij kan aritur kulmin.
Eshte nje zemerim i kot,sepse nuk do te ndryshoj asgje.
Ndonjeher eshte e veshtire te jetoj me keta dy ujq brenda meje,sepse qe te dy mundohen te mbizotrojne mbi shpirtin tim".

Djaloshi e shikonte me vemendje gjyshin e tij ne sy dhe e pyeti:
"Cili ujk fiton gjysh?"
Gjyshi buzqeshi dhe me nje ton te ulet tha:"Fiton ai te cilin une e ushqej".Tregim plote urtesi ,per ata qe kan arsye dhe intelekt te shendosh.
prg.Burim sherifi

Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ 'Dy Ujqerit brenda nesh' 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

'Dy Ujqerit brenda nesh' Empty
MesazhTitulli: Re: 'Dy Ujqerit brenda nesh'   'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyTue 28 Dec 2010 - 17:12

Mashallah vallah me ke habit me kete tregim shume kuptim plote dhe me nje urtesi te madhe me e fol te drejten ne gjith kemi nga dy ujq brenda vetes dhe mvaret nga ne se ciline ushqejm me shume. Allahu te shperbelft vlla per kete tregim me te evrtete je duke me knaqur me ekto tregime orarine punes je duke ma shkurtu sepse vetem po elxoj. Forumin tone e keni zbukuruar shume me psotime te reja Allahu ua zbukuroft veprat dhe Xhenentin.

Wes-selamu alejkum.

Allahu ju shperbleft per postimin.
'Dy Ujqerit brenda nesh' 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

'Dy Ujqerit brenda nesh' Empty
MesazhTitulli: Re: 'Dy Ujqerit brenda nesh'   'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyTue 28 Dec 2010 - 17:24

amin amin vella,admin edhe juve allahu ju shperblefte per kohen qe ndani te lexoni dhe ti jepni ketij forumi sende te bukura.Ja vlen me dhene ne ket forum ma te miren sespe,eshte ma i miri,inshallah allahu eshte i kenaqur me punen dhe kontributin tone qe ne japim ketu.amin.

Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ 'Dy Ujqerit brenda nesh' 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

'Dy Ujqerit brenda nesh' Empty
MesazhTitulli: Re: 'Dy Ujqerit brenda nesh'   'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyTue 28 Dec 2010 - 18:06

Allahu te shperblefte per kete tregim tejet interesant burim

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

'Dy Ujqerit brenda nesh' Empty
MesazhTitulli: Re: 'Dy Ujqerit brenda nesh'   'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyTue 28 Dec 2010 - 18:50

amin,Albi edhe juve Zoti ju shperblefte per lexim.

Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ 'Dy Ujqerit brenda nesh' 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
'Dy Ujqerit brenda nesh' Empty
MesazhTitulli: Re: 'Dy Ujqerit brenda nesh'   'Dy Ujqerit brenda nesh' Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
'Dy Ujqerit brenda nesh'
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: