islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
26 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 26 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? Empty20%Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? Empty7%Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? Empty7%Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? Empty7%Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? Empty7%Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? Empty7%Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? Empty7%Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? Empty37%Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? Empty
19022011
MesazhSi duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona?

Cito :
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? 9k=Vaj ulliri, njëri ndër asortimentet e pazëvendësueshme të kuzhinës sonë, nuk mund ta konsumojmë me vetëdije. Prof.Dr.Ulvi Zejbek, Shefi I Kabinetit të Shkencave të Fermaceutikës dhe Botanikës, theksoi se vajin e ullirit nuk jemi duke e konsumuar në mënyrë të shëndetshme.


Prof.Dr.Ulvi Zejbek këshillon se për një jetë më të shëndetshme duhet të konsumojmë vaj ulliri të infiltruar, në vend të prodhimti të rafinuar. Sipas informative të tij, definimi I njeriut të shëndoshë është e lidhur me atë se sa mund të konsumojmë ushqime natyrale që do t`i përmbushin nevojat e trupit për ti vazhduar aktivitetet fiziologjike. Substancat të cilat trupi nuk mund ti prodhojë vetë por që ato I konsumon përmes të ushqyerit janë të emëruara si “substance të duhura”.Në strukturën e yndyrës që gjendet në trupin e njeriut, nga acidet e yndyrave të duhura gjenden acide të yndyrave omega3, omega 6 dhe ajo çka është më e rëndësishmja edhe omega9. Omega9, ashtu siç mund të prodhohetedhe në trup, është edhe një ndër burimet më të rëndësishme të vajit të ullirit.


Zebejk theksoi se yndyra e ullirit e përfituar me pres-teknike, apo shtrydhjen e ullirit, është e ditur si “infiltrim”. Edhe pse me mënyrën e lartëpërmendur mund të përfitohet shumë pak yndyrë, kualiteti është shumë I lartë. Vaji I ullirit të infiltruar përveç acideve yndyrore të duhura është i pasur edhe me vitaminën E.Prof. Dr.Ulvi Zejbek bisedën e vazhdoi në këtë mënyrë: “Acidet e yndyrave mono të pangopura, të cilat gjenden në strukturën e yndyrave, në kanalin e tretjes ul prodhimin e acideve që ushtrojn rol në formimin e kancerit në zorën e tarshë, që është vërtetuar në shumë punime shkencore. Është më e logjikshme që yndyrat e infiltruara të përdoren pasi që të gatuhet gjella dhe të fiket soba(furnela), ose nëpër sallata dhe duke ngrënë mëngjesin. Zebejk na rikujton se vaji I ullirit nuk është vaj gatimi, kurse përdorimi I vajit të njejtë disa herë me ardhë është I rezikshëm për shëndetin. Në vajin e djegur, bashkë me prishjen e strukturës shihet rtja e substancave kancerogjene theksoi Prof.Dr.Ulvi Zejbek. Zaman, Turqi

Shkrujti: Merjem
Salihi
Forumi Islam:www.islamieshtedrit.com

Shkurt-2011Mbrapsht në krye Shko poshtë
Share this post on: redditgoogle

Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? :: Komentet

No Comment.
 

Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona?

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Kuzhina Islame-
Kërce tek: