islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Kuzhina Islame EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kuzhina Islame EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kuzhina Islame EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Kuzhina Islame EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Kuzhina Islame EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kuzhina Islame EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kuzhina Islame EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Kuzhina Islame EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Kuzhina Islame EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kuzhina Islame EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kuzhina Islame EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Kuzhina Islame EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Kuzhina Islame EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Kuzhina Islame EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Kuzhina Islame EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Kuzhina Islame EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Kuzhina Islame EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Kuzhina Islame EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Kuzhina Islame EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Kuzhina Islame EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Kuzhina Islame EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kuzhina Islame EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kuzhina Islame EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Kuzhina Islame EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Kuzhina Islame EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Kuzhina Islame EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Kuzhina Islame EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Kuzhina Islame EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Kuzhina Islame EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Kuzhina Islame EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Kuzhina Islame EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Kuzhina Islame EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Kuzhina Islame EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Kuzhina Islame EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Kuzhina Islame EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Kuzhina Islame EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Kuzhina Islame EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Kuzhina Islame EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Kuzhina Islame EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Kuzhina Islame EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Kuzhina Islame Empty20%Kuzhina Islame Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Kuzhina Islame Empty7%Kuzhina Islame Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Kuzhina Islame Empty7%Kuzhina Islame Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Kuzhina Islame Empty7%Kuzhina Islame Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Kuzhina Islame Empty7%Kuzhina Islame Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Kuzhina Islame Empty7%Kuzhina Islame Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Kuzhina Islame Empty7%Kuzhina Islame Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Kuzhina Islame Empty37%Kuzhina Islame Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 Temat 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
15072014

Kuzhina Islame (u176u)Pitalka%20Ramazani

Përbërësit

 • Miell,
 • Maja
 • Kripë,
 • Djathë ose gjizë,
 • Vezë,
 • Suxhuk,
 • Pak gjalpë.


Pregatitja:

Zihet brumi me miell,maja,kripë,sikurse brumi i bukëve të vogla mrume.
Ena vendoset në vend të ngrohtë që të vijë brumi...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1363
08062014

Kuzhina Islame (u176u)musaka-me-mish-te-bluar-638x425Perberesit

 • 500 gr mish te bluar
 • 2 qepe
 • 2+2 luge vaj
 • 2 gota uje
 • 1 luge mëlmesa(vegete)
 • ½ luge biber
 • 6 ve te ziera +nji ve te tere
 • 1 luge miell
 • 200 ml qumësht
 • 100 gr djath

Grihet imet qepa dhe i shtohet mëlmesa dhe nje luge vaj dhe nje gote uje...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 892
22022014

Kuzhina Islame 21493c10
Përbërësit:

* 4 filxhanë ujë

* 2 filxhanë lëng pule pa kripë

* 1 qepë e vogël, e prerë në feta...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 817
02102013

Kuzhina Islame 67d975eb142f40375e11676f15f0ae4c_L

Përbërësit për katër persona:
1 pulë
500 gr kërpudha
2 thelpinj hudhër
1 lugë vaj ulliri ekstra i virgjër
20 gr gjalpë
Miell
Një gotë lëng mishi
Kripë
Piper

Përgatitja:
Pastroni, lani dhe prisni kërpudhat. Prisni pulën në copa dhe lyejini me miell. Në një tigan, hidhni gjalpin, vajin, hudhrën dhe më pas shtojini...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 829
03122012

Kuzhina Islame (u176u)orizi

Nevojiten:

oriz,

qepë,

spinaq

biber

erëza të ndryshme dhe

mish pule.


Pregatitja:
Spinaqi coptohet ,pastrohet dhe e vendosim në një enë.Qepën e fërgojmë
,pastaj orizin , i shtojmë biber dhe erëza të ndryshme dhe në fund
ujin e vluar(nga mishi i zier i pulës) dhe e fusim në furrë. Pas gjysëm
zierjes ,orizin e nxjerrim nga furra dhe e mbulojmë sipërfaqen...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1947
30112012

 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1133
27052012

Kuzhina Islame 3-219x300
Tre gjërat që duhet frenuar janë: gjuha, nefsi dhe nervat.
Tre gjërat që duhet mbrojtur janë: feja, nderi dhe vatani.
Tre gjërat që duhet t`i shmangemi janë : lajkatimi, thashëthemet dhe shpenzimi i tepërt.
Tre gjërat që duhet larguar janë: hasedin, të keqën dhe talljen e tepërt.
Tre gjërat që duhet poseduar janë: dashuria, heshtja dhe falja.
Tre gjërat që duhen patjetër janë: vdekja, ajri dhe uji.
Tre gjërat që duhet urryer janë:gënjeshtëra, ahmakllëku...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1196
12052012

 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1892
19042012

Kuzhina Islame %28u130u%29gurabi
Nevoitet

500 gram miell
2 vezë
1 gotë e madhe kos
1 gotë e madhe vaj
250 gr sheqer
1 pecivë
1 vanile


Pregatitja:

Në një enë të thellë i përzien vezët, kosin, vajin, vanillën, pecivën
dhe sheqerin. Pastaj i shton miellin duke e tretur në të njejtën enë,
deri sa të bëhet një brum i hollë për gatim.
E mbledhë brumin dhe e...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 9833
31032012

Kuzhina Islame 4_300

Përbërësit: 1. 1kg gjoks viçi,
 2. 1kg spinaq,
 3. 2 kokë qepë,

 4. 4 qepë të njoma,
 5. 1 lugë miell,
 6. 1 lugë erëza të përziera,

 7. 1lugë piper i kuq,

 8. kripë dhe piper i zi.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1459
18032012

Kuzhina Islame %28u59u%29Qofte-me-kos-300x195

Për brumin nevojiten:

1 kokërr veze,

2 thelpinj hudhër,

2 filxhanë kafeje kos,

4 filxhanë kafeje miell,

1 maje luge sodë buke,

kripë, piper të zi,

piper të kuq (jo i djegës),

1 vaj gote për skuqje.

Duhet edhe 1.5 kg kos + 2 thelpinj hudhra te tjera plus pak kripë për t’u njomur qoftet e përgatitura, pas skuqjes.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1090
19022012

 
nga Admine-Meli - Komentet: 0 - Shikime: 932
11022012

Kuzhina Islame Shqiptari_baklllava_651345921
Cito :
Jam duke i mbledhur edhe dokumentet e duhura që bakllavën kroate të mbroj edhe Entin për mbrojtjen e pronësisë intelektuale. Më së shumti më gëzoi fakti që kroatët e njohin kualitetin e llojit të tillë të bakllavasë dhe tani për ta provuar, vijnë nga Zagrebi, por edhe nga rrethi i Velika Goricës", thotë Memetali Zenuni nga fshati Sellarcë i Tetovës
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1243
24012012

Kuzhina Islame Images?q=tbn:ANd9GcRDgmu6QTgxmouZ61Izmt5NtSuGP2X8yBT1nfdUMpubc4lsYjEaXQ

Përbërësit:

• 1 kg kunguj
• 1 gotë uji oriz
• 300 kg mish I grirë
• 2 kokrra qepë
• 1 lugë salcë
• Majdanoz
• Piper
• Menderez (nenexhik)
• KripëPregatitja:

Për të përgatitur mbushjen, skuqni në një tenxhere qepën, orizin mishin e...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 2432
18012012

Kuzhina Islame (u59u)kifle
Përbërësit:

-1/2 e litrit qumësht të vakët

-2/3 Lugë sheqer

-1/2 tharmi

-1 kg miell

-1 lugë e vogël kripë

-3 vezë

-1 dl vaj

-Margarinë

Përgatitja:

Në gjysmë litri qumështi të vakët hidhni 2/3 e lugës me sheqer dhe gjysmë tharmi dhe prisni të vijë. Përzieni një kilogram miell, një lugë të...
 
nga Admin - Komentet: 1 - Shikime: 2667
11122011

 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1994
10112011

Kuzhina Islame Images?q=tbn:ANd9GcRW3DnABR0lG9TZ305doR1BejAOrzXN_UKSdDA9s3IGl0pExyD6-Q

Përbërësit:

-Bajame 250 gram,
-biskota 150 gr
Sheqer pluhur 250 gr,
Margarinë 120 gr
Cokollatë 150 gr, 7 vezë,
Krem pana 120 ml,një vanilje.

Biskotat dhe bajamet I grijmë imët dhe I lejmë menjanë.Në një enë të thellë hedhim margarinën dhe sheqerin pluhur dhe të verdhat e vezëve dhe përziejmë me mikser derisa të shkrihet sheqeri. Të bardhat e vezëve që...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 2341
09102011

[center]Kuzhina Islame Images?q=tbn:ANd9GcQOleYsCLqi4giIIZMMgUPv1XRXn0YItGcAbGQMcafOgwb_DNWBog
Përbërësit për dy persona: • 2 koca/levrek ose çfarëdo peshku I madh,
 • 3-4 thelpinj hudhrash,
 • një grusht gjethe majdanozi,
 • shafran, corlander, piper I zi, kripë, vaj ulliri.

Gatimi I peshkut në mikrovalë i ijep atij një shije sikur të ishte rreshkur apo pjekur.Pra,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1664
11092011

Kuzhina Islame Images?q=tbn:ANd9GcT_5qJmde-vljADiCMX15sKpuhyIkdMWVaiqYMkdEjAi0NKVkWy6JyIng5eOg

Përbërësit:

2 gota oriz
1 pako gjalp 100 gr
1 kg patëlxhan
gjysmë kg mish i bluar ose fleta mishi sipas dëshirës
bajame të qëruara dhe disa lloje tjera sipas mundësisë,piper i zi, kripë

Përgatitja:
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 3227
20082011

Kuzhina Islame Images?q=tbn:ANd9GcRUM4ZBtKymCIac1D8c6lQa4soaznet7YIq85I9iKxnA4wAXTjitw

Përbërësit:


 • 500 gr Lazanje.
 • 500 gr mish të grimë.
 • 2 Beshamella
 • 1 Pavllak kuzhine (pana)
 • 1 Qep
 • Biber të zi,viget,vaj ulliri
Pregatitja:

E mer Lazanjën...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 3814
14082011

Kuzhina Islame Speca-me-gjize
Duke qene se jemi ne vere, dhe kjo eshte periudha me e mire per te blere speca te fresketa ne merkate, sot po iu propozojme nje recete shume te shijshme: specat e mbushura me gjize. Por nese gjiza nuk iu pelqen, mund ta zevendesoni ate me mocarela ose filadelfia.

Perberesit per 4 persona:


• 4 speca me tul

• 2 patate mesatare

• 150gr gjize

• 3 luge djath kackavall
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 2541
17072011

Kuzhina Islame Byrek-spinaq


Përbërësit:
Miell·
3 gota uji, ujë 300 gram·
Spinaq 1kg
1 kokër vezë·
100 gram djath·
Vaj ½ filxhan caji·
Kripë dhe piper
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 2796
19062011

Kuzhina Islame Images?q=tbn:ANd9GcRK4Lo_6QV13IePp1tEF7muFXj5lGKndauy-SdFWNjgfn1727l-

Përbërësit:


Troftë (pasha deri në 250g), feta të holla limoni feta domate, mardanoz,hudhra, vaj ulliri, letër, letër alumini, atate krip dhe piper.


Pregatitja:


Prisni në feta të holla domatet, limonin dhe hudhrat.Mbasi keni larë peshkun, në brendësinë e barkut mbusheni me 2 deri 3 feta...
 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 2840
21052011

Kuzhina Islame 167778_172000466171599_130726840298962_337685_1535913_a
Përbërësit:


 • 10 kokrra vezë, 10 lugë gjelle sheqer
 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 2798
19022011

Cito :
 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 3192
17022011

Cito :
Kuzhina Islame Pictur11


Kuzhinë: Mish I bardhë me
majdanoz


Përbërësit:


·
1 kg copa mishi të bardhë


·
4 lugë vaj ulliri


·
2 thelbinj hudhër të grirë


·
2...
 
nga Admin - Komentet: 2 - Shikime: 2716
21112010

Kuzhina Islame Supeftohtedritherash Supë e ftohtë drithërash të përziera (6 persona)

PËRBËRËSIT

3/4 e një gote me drithëra të zbutura
1 litër lëng perimesh
1 gotë kos
1 vezë
4 lugë çai vaj ulliri
1 lugë çaj gjethe me steje të grira
kripë,...
 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 1864
22102010

Kuzhina Islame Mishpulemevezeelimon
Për gjashtë veta:

1,5 kg mish pule
3 qepë mesatare të prera trashë
12 kg këpurdha të prera në feta
12 kg kunguj të freskët të prera në copa
lëng të gjysmë limoni.
1 kubik lëng mishi kripë dhe piper.


Përgatitja:
Për vezët dhe limonin: 2 vezë, lëng nga gjysmë limoni, 1,5 lugë të korn-flaur. Vendosni tenxheren me pulën në zjarr mesatar. Shtoni qepët dhe kërpudhat, shtoni dhe kungujt e freskët. Hidhni...
 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 2372
01082010

Nevojiten (për 8 persona):

* 2 vezë
* 220 g sheqer
* 100 g miell
* 320 g çokollatë për zierje
* 250 g gjalpë
* lëvorja e 1 portokalli
* kripë

Përgatitja:

Thyhen 7 ve, dhe të verdhat e vezëve përzihen me 1450 g sheqer, miksohen, bëhet një masë shkumë. Nga të bardhët e vezëve bëhet shkuma e bardhë. Të verdhave të vezëve së pari u shtohet mielli e pastaj shkuma e bardhë. Me letër për pjekje mbështillen 6 kallëp (me diametër prej 23 cm), dhe masa e bërë gati qitet në këto kallëpe (në lartësi prej 3-4 mm). Piqen për 7-8 minuta në 200...
 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 2442
01082010

Për 4 persona nevojiten:

* 6 vezë
* 600 ml jogurt
* 125 gr margarinë
* 5 lugë miell
* 500 gr petë të gatshme
* vaj, kripë

Përgatitja:

I thyejmë vezët dhe i ndajmë të bardhat nga të verdhat. I rrahim me mikser të bardhat dhe të verdhat e vezës. Në enën me të verdhat e shtojmë margarinën. Pas një kohe, në enë e hedhim jogurtin. Shtojmë 2 lugë miell dhe vazhdojmë të përziejmë me tel kuzhine. Pastaj, në enë i shtojmë të bardhat e rrahura dhe hedhim kripë.

Në enën e qelqit rezistuese ndaj zjarrit hedhim vaj dhe vëmë dy petë të...
 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 2260
19062010

Ne Emer te Allahut, Meshiruesit, MeshireberesitKëshilla të rëndësishme për kuzhinën tuajNë mënyrë që të heqesh erën e peshkut nga duart, pastroji ato duke i ferkuar mirë me limon.

Mund të zhdukësh erën e qepës apo të hurdhrave duke i fërkuar duart me uthull të bardhë menjëherë pas mbarimit të pregatitjes së ushqimit.

Në mënyrë që të zhdukësh erën e mykut apo cdo lloj ere tjetër jo të këndshme në dollap apo në syrtare mjafton të vendosni në kënd të tyre një copëz qymyr.

Për zierjen...
 
nga Burim-Sherifi - Komentet: 0 - Shikime: 2186
14052010

Përbërësit:
Për mbushjen:
500 gr. Mollë mahoshe (jeshile),
1 lk kanellë pluhur,
1 ls lëkurë limoni (e grirë),
3 ls lëng limoni,
150 gr sheqer dhe
200 gr ujë.
Për brumin:
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 2121
13052010

Përbërësit;

Lëng mishi ose ujë . 1.5 Litra
lakër brukseli (brokel) 300 gr
presh 2–3 copë
patate 3-4 kokrra
Vaj ulliri 1 filxhan kafeje
kripë, piper,kopër, majdanozë.
Përgatitja:
Lakra brukseli pastrohet nga gjethet e sipërme, përvëlohet...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 5291
11052010

Për- persona nevoiten:

Kuzhina Islame I2002410

Peshk të zier vetëm tul 500 g, vezë kokra, miell lugë, pak hudhra, majdanoz 1 tufë, vaj ulliri për skuqje ¾ e filxhanit të çait, kripë dhe piper.

Përgatitja


Pastrohet peshku i zier ose i skuqur nga cipat dhe halat. Ngrohet një enë me shum pak ujë dhe kripë ne...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 3607
05052010

Kuzhina Islame 20100505152724712_cujnbdjnuvPërberesit për 6 persona:
• 6 peta katrore të gatshme
(mund ta bëni dhe me peta
të rrumbullakëta nga të cilat
madje mund të përfitoni dhe
më shumë copa byreku,
megjithëse më të vogla)
• 4 gota kos
• 3 vezë
• një filxhan kafeje vaj
• kripë


Përgatitja:
Mund të përdorni spinaq, djathë,gjizë,...
 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 2854
05052010

Kuzhina Islame 20100505152313645_jkqbgwqkkm

Për 4-5 persona
duhen:
• mish 500 gr
• qepë 1 kg
• hudhra 1
kokërr
• vaj 4-5 lugë
gjelle
• salcë 1 lugë
kafeje
• pak piper i
kuq
• uthull 3-4 lugë
gjelle
• kanellë, kripë,
piper i zi, 2 fletë
dafine


 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 5019
01052010


Kuzhina
Kuzhina Islame Makaro10

Makarona me peshk


Për 2 veta nevoiten:

Përbërsit për 2 persona:

-130 gr. makarona,
-60 gr. pehsk ton jo të të konzervuar,
-1 tufë majdanoz,
-1 thelb hudhër,
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 2677
29042010

Kuzhina Islame 20100429214722670_bgkrrciieb
Për 4-5 persona duhen:
Per brumin duhet: 1 kg miell, 3-4 gota ujë, kripë,
Per masën duhet: 200 gr gjalpë, 2 filxhana caji ajkë, 3 lugë vaj.


Në një enë hidhet miell, kripë, ujë i ftohtë dhe përzihen në një brumë të hollë si për petulla. Në një enë tjetër shkrihet gjalpë, ajkë, vaj dhe qumësht, përzihet...
 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 1921
29042010

Kuzhina Islame 20100429212554807_lvbpdbpyppKuzhina Islame 20100429212935795_weditizgew
* 2 kg kungull i embel
* 1 kg sheqer
* 1 filxhan kafeje ujeQeroni kungullin, lajeni dhe priteni ne copa te trasha (pak a shume si shalqi, pak me e trashe).
Hidheni ne nje tenxhere, siper hidhni sheqerin dhe ujin dhe lereni...
 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 2458
29042010

Buke me banane


Perberesit:

1. 1/2 filxhan gjalpe;
2. 1 filxhan sheqer; 2 veze;
3. 3/4 filxhan banane e shtypur;
4. 1 luge e vogel sode;
5. 1/2 luge e vogel kripe;
6. 1 1/4 filxhan miell;
7. 1/2 filxhan arra;
8. kanelle.

Pergatitja:
Ngrohim furren ne 350 grade. Lyejme me vaj dhe me miell nje ene buke me permasa 18x11x7-cm. Me ndihmen e nje mikseri elektrik, perzjeni gjalpin dhe sheqerin derisa te marre formen e kremit. Ketu,...
 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 2369
28042010


Pregatije ushqimore
Pulë e mbushur

Kuzhina Islame Pule_e10
Për 4-5 persona nevoiten:


-Pulë e plotë,
-200 gr hudhër të shtypur me xhenxhefil,
-400 gr qepë të shtypur
-400 gr kos,
-100 gr piper...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 4513
27042010


pregatije ushqimore
Patëllxhanë të furrës me djathë


Përbërësit për katër persona:

6 patëlllxhanë të mesëm;
4 thelpinj hudhra të shtypura;
2 paketa koncentrat pule;
4 domate mesatare;
3 lugë gjelle majdanoz të grirë;
¾ filxhan me djathë të grirë;
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1924
25042010


Recetë me oriz
Pilaf me gështenja


Nevoiten:

1 gotë uji gështenja të pjekura,
1 gotë uji mish (i zier) i grirë në kubikë,
2 gota uji oriz,
2 karota mesatare të grira në rripa të gjatë,
2 lugë gjelle vaj ulliri,
1 lugë gjelle gjalpë,
 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 2270
20042010


Për një tepsi rreth 30 cm

Për një tepsi rreth 30 cm nevoiten:


1 ½ filxhan çaji miell
4 lugë të vogla maja pluhur
1 lugë supe kripë
½ filxhan çaji ujë të vakët
4 ¾ filxhan vaj ulliri

Për shtresë e sipërfaqes nevojiten:

1 filxhan djathë kaçkavall
10 rrotëza sallam sipas dëshirës
5 kërpudha konserve të prera në feta
½ spec jeshil, të prerë në feta të holla
¾ filxhan salcë domatesh të freskëta
2 lugë supe borzilok të prerë hollë
2 lugë supe vaj ulliri


Përgatitja:
 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 2147
19042010

Rolladė e shpejtė


Përbërësit:
- 5 vezë,
- 10 lugë (të gjellës) sheqer,
- 10 lugë miell dhe
- 1 ‘pecivë’.

Filli:
- 200 gramë lajthi të grira,
- 200 gramë sheqer pluhur,
- 200 gramë margarinë.


Përgatitja:
Vezët dhe sheqerin i përziejmë me mikser derisa të trashet masa.
Pastaj e fikim mikserin dhe...
 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 2326
19042010

Përbërësit:

1 pulë
1 limon
1 qepë
2 thela hudhra
2/3 karrota të mëdha
2 kokra patate
2 speca
dhe çdo lloj perime që ju preferoniPërgatitja:

Laje pulën mirë pastaj merr pastaj merr një limon dhe ndaje përgjysmë poashtu edhe qepën dhe këto i vendos brenda në pulë duke i shoqëruar me kripë dhe piper të zi. Pastaj e lyen pulën me vaj ulliri nga jashtë dhe e bën me piper të zi dhe kripë. I merr perimet dhe i pret në copa dhe këto...
 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 1920
18042010

keshill....Folia e aluminit
Sot, ne kuzhine pothuajse nuk mundet pa folie alumini. Mirepo, folia e aluminit nuk sherben vetem per mbeshtjelljen e ushqimit para ruajtjen ne frigorifer por perdoret edhe per shume qellime tjera. Ja disa shembuj:

-Nese zieni veze te krisura, para futjes ne uje, mbeshtillni ato me folie alumini.

-Per ta lehtesuar pastrimin e mundimshem te furres, mbeshtillni furren me folie para se te futni eka do per pjekje ne furre.

-Per te mbajtur sa me teper nxehtesi brenda...
 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 2173
18042010

Wes Selamu Aleikum we rahmetullah! Paqja dhe meshira e Zotit qofte mbi ju!Këshilla të rëndësishme për kuzhinën tuaj

Në mënyrë që të heqesh erën e peshkut nga duart, pastroji ato duke i ferkuar mirë me limon.

Mund të zhdukësh erën e qepës apo të hurdhrave duke i fërkuar duart me uthull të bardhë menjëherë pas mbarimit të pregatitjes së ushqimit.

Në mënyrë që të zhdukësh erën e mykut apo cdo lloj ere tjetër jo të këndshme në dollap apo...
 
nga Vizitor - Komentet: 1 - Shikime: 2130
17042010

Përbërësit për 4 veta:

3 kokra vezë
150 g sheqerë
6 dl qumësht
30 g qumësht pluhër
30 g nisheste
2 lugë kafeje sheqer vanilie
Çokollatë për sipër
Qershi ose vishnje

Përgatitja:

Ndjamë veçmas të kuqë nga të bardhët e vesë dhe ndaras i përziejmë secilën prej tyre.

Në enën, ku kemi përzier të kuqtë e vezës hedhim 100 g. qumësht pluhur, nishesten dhe sheqerin vanilie.
I përziejm mirë. Ato i vendosim mbi zjarr dhe i lëmë të vlojnë duke i përzier që të mënjanojmë ngjitjen në...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 2083
16042010

Tullumba

Numri i sherbimeve:
Koha e pregatitjes:
Koha e gatuatjes:
Kategori: Ëmbëlsira
Shkalla e veshtirsis: Shum

Përberja
Për 25 copë duhen:

Për brumin:
Miell 1 gotë, vaj ose gjalpë 2-3 lugë gjelle, vezë 3-4 kokrra, pak kripë e sheqer, ujë treçerek gote.


Për shurupin:
Sheqer 2 gota, ujë 2 gota, vaj për skuqje.

Udhezim
Brumi për tullumba përgatitet duke zier në uje miell së bashku me gjalpë ose yndyrë tjetër dhe pas zierjes...
 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 8130
 Shko tek faqja : 1, 2  NextMbrapsht në krye 
Përdoruesit që po shfletojnë forumin: Asnjë
Moderatorët:Moderator/e, S.Moderator
Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund të krijoni tema të reja në këtë forum
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
-
Kërce tek:  
Mesazhe të reja Mesazhe të reja
Mesazhe të reja [ Popular ] Mesazhe të reja [ Popular ]
Mesazhe të reja [ Locked ] Mesazhe të reja [ Locked ]
Asnjë mesazh i ri Asnjë mesazh i ri
Asnjë mesazh i ri [ Popular ] Asnjë mesazh i ri [ Popular ]
Asnjë mesazh i ri [ Locked ] Asnjë mesazh i ri [ Locked ]
Shume i mire Shume i mire
Palidhje Palidhje
I mire I mire