islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate Empty20%Shqiptari zbulon bakllavanë kroate Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate Empty7%Shqiptari zbulon bakllavanë kroate Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate Empty7%Shqiptari zbulon bakllavanë kroate Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate Empty7%Shqiptari zbulon bakllavanë kroate Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate Empty7%Shqiptari zbulon bakllavanë kroate Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate Empty7%Shqiptari zbulon bakllavanë kroate Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate Empty7%Shqiptari zbulon bakllavanë kroate Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate Empty37%Shqiptari zbulon bakllavanë kroate Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Shqiptari zbulon bakllavanë kroate

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Shqiptari zbulon bakllavanë kroate Empty
11022012
MesazhShqiptari zbulon bakllavanë kroate

Shqiptari zbulon bakllavanë kroate Shqiptari_baklllava_651345921
Cito :
Jam duke i mbledhur edhe dokumentet e duhura që bakllavën kroate të mbroj edhe Entin për mbrojtjen e pronësisë intelektuale. Më së shumti më gëzoi fakti që kroatët e njohin kualitetin e llojit të tillë të bakllavasë dhe tani për ta provuar, vijnë nga Zagrebi, por edhe nga rrethi i Velika Goricës", thotë Memetali Zenuni nga fshati Sellarcë i Tetovës

Përveç asaj që është e njohur si ëmbëltorja e parë në qytetin e Velika Goricës (Kroaci), e cila është e hapur në vitin 1946 dhe si restoran-pizzeria e parë në të cilën me 1 maj të vitit 1980 doli nga furra edhe pizza e parë në rrethin e Velika Goricës, ëmbëltorja dhe pizzeria "Memy" do të mbahet mend edhe si ëmbëltorja në të cilën u lind edhe bakllavaja e parë kroate, shkruan gazeta kroate "Veçernji List".
Pra, tani edhe Kroacia ka bakllavën e vet, por me "autor" një shqiptar nga fshati Sellarcë i Tetovës. Memetali Zenuni thotë se gjatë kohë ka menduar të krijojë diçka të veçantë në ëmbëltoren e tij në Kroaci. "Gjatë kohë kam menduar, pasi që kam dashur që të krijoj diçka të veçantë me të cilën Kroacia do të ishte e njohur në botë. Tani mund lirisht të them që përkrahë bakllavave tradicionale greke dhe asaj turke, edhe Kroacia ka bakllavën e saj", me krenari flet Memetali Zenuni. "Ideja më erdhi në ëndërr dhe menjëherë u drejtova drejt ëmbëltores sime dhe sipas recetës të cilën paraprakisht e kisha pare në ëndërr, e gatova bakllavën. Nuk mundesha që t'i rezistojë dhe menjëherë e provova, në mes të natës i zgjova nga gjumi familjarët e mi për të marrë opinionin e tyre. Për mua dhe familjen time, shija e asaj bakllave ishte e përsosur, por si pastiçier profesional me të cilin merrem gjatë kohë, nuk mund të gjykojë se a e kam arritur qëllimin që të krijojë diçka të veçantë", ka vazhduar rrëfimin Zenuni për gazetën "Veçernji List". Ku është dallimi ndërmjet bakllavave turke, arabe dhe asaj kroate, e pyetën Memetaliun?
"Bakllava kroate është prodhim i yni kroat, i cili përbëhet nga pesë lloje të çokollatave", u përgjigj Memetali Zenuni. Dhe, detajet e veçanta pastiçeriu shqiptar tashmë nga Gorica nuk deshi ti zbulojë. "Jam duke i mbledhur edhe dokumentet e duhura që bakllavën kroate të mbroj edhe Entin për mbrojtjen e pronësisë intelektuale. Më së shumti më gëzoi fakti që kroatët e njohin kualitetin e llojit të tillë të bakllavasë dhe tani për ta provuar, vijnë nga Zagrebi, por edhe nga rrethi i Velika Goricës", potencon Zenuni. Ai zbuloi edhe një sekret, se pse lojtarët e Dinamos së Zagrebit luajtën aq mire në kampionatin e ligës së kampionëve (me Real Madridin). "Si tifoz i flaktë i Dinamos, isha krenar për atë që u plasuan ne Ligën e Kampionëve dhe para lojës me Realin, lojtarëve të Dinamos ua dërgova një bakllavë kroate", thotë me humor Memetali Zenuni. Në shaka tha se është i bindur se lojtarët pikërisht pasi hëngrën nga "bakllavaja kroate", treguan lojë fantastike. Shqiptari nga Sellarca e Tetovës tregon se përmes ëmbëltores së tij, kanë kaluar shumë personalitete të njohur, në mesin e të cilëve Filip Shovagoviq, karateisti Enver Idrizi ose Ardian Kozniku, e mysafir më të shpeshtë i potencoi Azem Vllasin dhe kryeministrin e Shqipërisë, Sali Berisha. Kurse bakllavanë nga çokollata të Mehmetali Zenunit e njohin edhe ekspertët dhe në Festivalin e ëmbëlsirave të Krizhit dhe të qytetit të Zagrebit në vitin 2008 dhe 2011 ku fitoi çmimin e parë. Por pastiçeristi nga Velika Gorica nuk planifikon të ndalet vetëm ne atë dhe që tani paralajmëron edhe brende të tjera kroate.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Shqiptari zbulon bakllavanë kroate 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Shqiptari zbulon bakllavanë kroate :: Komentet

No Comment.
 

Shqiptari zbulon bakllavanë kroate

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Kuzhina Islame-
Kërce tek: