islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 1 anëtar 0 të fshehur 15 vizitorë :: 1 Bot

Admin

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme Empty20%Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme Empty7%Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme Empty7%Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme Empty7%Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme Empty7%Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme Empty7%Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme Empty7%Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme Empty37%Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme Empty
21052011
MesazhTrileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme

Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme 167778_172000466171599_130726840298962_337685_1535913_a
Përbërësit:


  • 10 kokrra vezë, 10 lugë gjelle sheqer
  • 10 lugë gjelle miell,
  • 500 ml qumësht panna,
  • 11 qumësht lope,
  • 350 ml qumësht i kondensuar(p.sh. pana)
  • 300 ml karamele i parapërgatitur pak vaj për tavën për pjekje.

Pregatitja:
Ndajmë të bardhat nga të verdhat e vezëve në enë të veçanta. Shtojmë sheqerin në enën me të bardhat e vezëve dhe i rahim me mikser derisa të bëhen marenge. Shtojmë të verdhat, të rahurat më parë në enë ku i vendosëm, duke i përzier ngadalë me të bardhat e vezëve me tel kuzhine. Pasi humbasim volumin. Tavën për pjekje e lyejm me pak vaj dhe e shoqërojmë me letër kuzhine për pjekje në mënyrë të tillë që vaji mos të ketë kontakt me ëmbëlsirën. E hedhim në tavë masën e përgatitur dhe e pjekim për 5 min. Në furrë të paranxehur në 250 gradë dhe pasi të jetë pjekur sipër e ulim gradën e furrës në 150 gradë dhe e lëmë të piqet edhe për 10 min të tjera. Ndërkohë përgatisim përzierjen em tre llojet e qumështit panda. Më pas shtojmë qumështin pana. Dhe masa është gati. E heqim pandispanjen nga furra, e kthejmë në një tavë tjetër në mënyrë që ti heqim letrën dhe e lëmë të ftohet.Pasi ftohet e presim në sa copë të dëshirojmë dhe i hedhim përzierjen e qumështit derisa ta absorbojë të gjithën. E lyejmë sipër me karamelin e parapërgatitur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Share this post on: redditgoogle

Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme :: Komentet

No Comment.
 

Trileçi një ëmbëlsi mjaft e shijëshme

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Kuzhina Islame-
Kërce tek: