islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Shendeti...
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptyThu 17 Jun 2021 - 19:40 nga Admin

» Tregim islam: "Buri dhe Bajgat e miligonave"
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptyThu 17 Jun 2021 - 19:38 nga Admin

» Allahu na bekoft martesat tona
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. Empty96%Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. Empty0%Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. Empty0%Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. Empty0%Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. Empty1%Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. Empty2%Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24258 artikuj v 13412 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
muslimanja
Antar-aktiv
Antar-aktiv
muslimanja

Numri i postimeve : 148
Data e regjistrimit : 18/09/2010
Mosha : 26
Nacionaliteti-Sheti : Kosovë

Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. Empty
MesazhTitulli: Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit.   Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit. EmptyThu 9 Jun 2011 - 10:25Duatë (lutjet drejtuar Allahut) ndikojnë positivisht në dryshimin e mundësive, fatit dhe jetës tonë.

Njëherë Profeti yne (SAWS) has në disa njerëz që vuanin nga një fatkeqësi, dhe thotë për ta: " Pse nuk kërkojnë mbrojtje nga Allahu?" Kjo pyetje e Profetit (saws), na drejtohet edhe ne Muslimanëve të kësaj kohe, aq më tepër, kur e dime fare mirë se në çfarë gjëndje jetojmë.

Është e vërtetë se gjatë gjithë kohës, ne, Muslimanët, asnjëherë nuk e kemi braktisur Duanë, dhe gjithnjë vazhdojmë ti drejtohemi Allahut (SWT ) me Dua. Por, mjerisht, për shumicën, koncepti dhe praktika në lidhje me Duanë, kanë ndryshuar rrënjësisht. Dhe shpesh herë Duaja bie në nivelin e ritualit.

Të habit fakti, që zakonisht e përdorim Duanë vetëm në rast dëshpërimi të thellë, dhe kur të gjitha përpjekjet kanë dështuar. Por, edhe shpesh herë e nënçmojmë Duanë me vepra madje edhe me fjalë.

Por Muslimani i vërtetë e koncepton ndryshe Duanë. Duaja është me të vërtetë arma më e fuqishme e besimtarit. Duaja mund të ndryshojë rrjedhën e ngjarjeve dhe fatit, kur një gjë të tillë nuk mund ta bëjë vepra. Ajo ështe pjesa më e rëndësishme e adhurimit.

Me të besimtari qëndron larg dështimit, dhe pa të nuk mund të arrijë sukses. Duaja duhet të jetë mjeti i parë dhe i fundit për besimtarin përkrah planeve dhe veprave të tij.

Duaja është akt i një rëndësie të jashtëzakonshme, ajo është bashkëbisedimi ynë me Allahun, Krijuesin tone, të Plotfuqishmin. Ajo e ngre lart shpirtërisht dhe moralisht besimtarin, dhe si rrjedhojë gjen qetësinë shpirtërore. Ne i drejtohemi Allahut (SWT) sepse e dimë se vetëm Ai është në gjendje të ndryshojë gjendjen tonë, të na heqë vuajtjet, dhe të na ndihmojë në zgjidhjen e problemeve. Ndihemi të çliruar pasi i drejtohemi duke i qarë hallet dhe vështirësitë. Ndihemi të fuqishëm pasi kemi komunikuar me të Plotfuqishmin.

Në çdo vështirësi gjëja e parë dhe e fundit që kërkohet të bëjmë duhet të jetë Duaja, veç përpjekjeve dhe veprave. I lutemi Allahut (SWT) që të na ndihmojë në kapërcimin e vështirësive; të na ndihmojë që të jemi të qëndrueshëm në rrugën e tij; që të kemi sukses etj.

Duaja është thelbi i adhurimit. Ai person i cili bën Dua vazhdimisht, konfirmon besimin e tij në Tauhid (Monoteizmin Islam) dhe vërteton mohimin e tij të çdo besimi tjetër të kotë (që mund të jetë karakteristik për politeizmin, fetishizmin, totemizmin etj.)

Sa herë që bën Dua besimtarit i rritet besimi në Allahun (SWT). Besimtari rregullisht duhet ti lutet dhe përulet Allahut (SWT). Ai person i cili sinqerisht bën Dua e kupton fare mirë marrëdhënien e tij me Krijuesin Fuqiplotë, dhe përpiqet vazhdimisht për ta vërtetuar atë me vepra. Kjo është esenca e adhurimit! Për më tepër, ai person nuk bëhet arrogant apo mendjemadh, rezultat logjik i sinqeritetit në adhurim.

Pra, Duaja është dhe mbetet arma më e fuqishme që posedojmë për të përballuar vështirësitë e jetës, por edhe në Xhihad. Gjatë betejës se Bedrit, Profeti (SAWS) e kaloi natën e fundit para betejës duke iu lutur Allahut (SWT) për ndihmë kundër armikut, i cili ishte shumë më i madh në numër.

Salahuddin El Ejjubi ishte i zënë ditë e natë gjatë betejave të famshme kundër kryqëzatave. Ditet i kalonte në luftë (Xhihad), dhe netëve i lutej Allahut (SWT) për ndihmë.

Duaja duhet të jetë vazhdimisht në qendër te vëmendjes tonë, në çdo çështje qoftë e madhe apo e vogël, duhet të jemi edhe këmbëngulës në Dua. Si rrjedhojë, arrijmë të përforcojmë marrëdhëniet tona me Allahun (SWT). Në të njëtën kohë, Duaja duhet të shoqërohet me shpresën dhe bindjen se do të na pranohet dhe përgjigjet nga Allahu Fuqiplote. Kujtojmë Hadithin [Thënjen e Profetit (SAWS)], që thotë: "S'ka gjë më të dashur për Allahun (SWT) se sa një rob i cili i drejtohet Atij me Dua !". Dhe në të kundërt, mungesa e përqëndrimit dhe bindjes gjate Duasë, faljes, etj. e bën të paefektshëm atë.

Së fundi, e përsërisim edhe një herë se duhet të bëjmë Dua në çdo kohë, dhe jo vetëm kur jemi në gjendje të vështire. Profeti (SAWS) thotë: "Kush dëshiron që Allahu ti përgjigjet lutjeve të tij kur është në gjëndje të vështirë, ai duhet të bëjë shumë Dua gjatë kohës kur ai gëzon lehtësi dhe rehati." Gjithashtu ka thënë: "Ai person i cili nuk i lutet Allahut, Alla
hu zemërohet me të"

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Duaja:Arma me e fuqishme e Besimtarit.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm-
Kërce tek: