islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Siri, vazhdon masakra në Homs EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Siri, vazhdon masakra në Homs Empty20%Siri, vazhdon masakra në Homs Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Siri, vazhdon masakra në Homs Empty7%Siri, vazhdon masakra në Homs Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Siri, vazhdon masakra në Homs Empty7%Siri, vazhdon masakra në Homs Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Siri, vazhdon masakra në Homs Empty7%Siri, vazhdon masakra në Homs Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Siri, vazhdon masakra në Homs Empty7%Siri, vazhdon masakra në Homs Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Siri, vazhdon masakra në Homs Empty7%Siri, vazhdon masakra në Homs Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Siri, vazhdon masakra në Homs Empty7%Siri, vazhdon masakra në Homs Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Siri, vazhdon masakra në Homs Empty37%Siri, vazhdon masakra në Homs Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Siri, vazhdon masakra në Homs

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Siri, vazhdon masakra në Homs Empty
MesazhTitulli: Siri, vazhdon masakra në Homs    Siri, vazhdon masakra në Homs EmptySun 26 Feb 2012 - 0:13

Siri, vazhdon masakra në Homs (u59u)homs
Cito :

Në kohën kur Perëndimi dhe vendet e Ligës Arabe shtojnë presionet për ndalimin e dhunës në Siri, nga vendngjarja mbërrijnë informacione tejet të dhumbshme
.

Organizata të të drejtave të njeriut dhe burime të tjera nga opozita anti-Assad, raportuan për të paktën 53 të vrarë nga sulmet e ushtrisë vetëm ditën e shtunë. Dhjetra të tjerë kanë mbetur të plagosur.

Pjesa më e madhe e viktimave u regjistruan në qytetin e Homsit, kryeqendra e rebelëve, që për thuajse 20 ditë ndodhet në rrebeshin e artilerisë së rëndë të ushtrisë së presidentit Assad. 21 të vrarë u numëruan në këtë qytet, dhe 19 të tjerë në qytetin Hama, ndërsa 6 viktima u shkaktuan nga trazirat në zona të tjera të vendit.

Në Homs, ditën e hënë gjetën vdekjen edhe dy reporterë ndërkombëtarë; gazetarja Marie Colvin dhe një fotoreporter francez. Ata u vranë dhe disa të tjerë u palgosën teksa vendstrehimi i tyre u bombardua nga ushtria.

Siri, Kryqi i Kuq rinis negociatat

Kryqi i Kuq ka deklaruar se ka rinisur përpjekjet për të shpëtuar më shumë qytetarë sirianë të bllokuar nga bombardimet në qytetin e Homsit.

Ditën e premte, Kryqi i Kuq evakuoi shumë persona, për herë të parë që kur ushtria nisi bombardimet në lagjet e qytetit muajin e kaluar.

Dy gazetarë të huaj janë mes personave të plagosur, por nuk është e qartë nëse ata janë mes njerëzve që po largohen nga zonat e goditura.

Ndërkohë, po rritet presioni ndërkombëtar mbi presidentin Bashar al Assad për t’i dhënë fund ofensivave anti popullore që zgjasin prej 11 muajsh.

Ditën e premte, pas negociatash të gjata, autoambulancat siriane depërtuan në lagjen periferike Baba Amr, e cila ka qenë shënjestra kryesore e sulmeve të qeverisë.

Autoambulancat morën 20 gra dhe fëmijë, si dhe shtatë persona të tjerë që ishin të sëmurë apo të plagosur. Këta të fundit u transferuan në një spital të Homsit, bën të ditur KK.

“Kryqi i Kuq do të vazhdojë bisedimet dhe negociatat me autoritetet siriane dhe anëtarët e opozitës në mënyrë që të mund t’i bindim ato për evakuimin e personave të plagosur”, thuhet në një deklaratë.

“Ideja jonë është që të mund të evakuojmë personat e plagosur dhe të sëmurë, ata që janë në gjendje të dëshpëruar dhe kanë nevojë urgjente për trajtim mjekësor”, nënvizohet në të.

Londra në krah të opozitës siriane

Shefi i diplomacisë britanike William Hague ka deklaruar se Londra do të intensifikojë lidhjet me opozitën siriane dhe se vetë ai do të takohet me udhëheqësit e Këshillit Kombëtar Sirian.

“Ne, bashkarisht me vendet e tjera, do t’i trajtojmë ata dhe do t’i njohim si përfaqësuesit legjitimë të popullit sirian”, deklaroi Hague.

Ministri i Jashtëm britanik e cilësoi qeverinë e Assad-it si një regjim kriminal. Kina dhe Rusia kanë sinjalizuar kundërshtimin e tyre për veprime ndaj Sirisë, por z.Hague tha se kinezët po rishikonin qëndrimin e tyre.

Britania ka kërkuar gjithashtu intensififkimin e sanksioneve ekonomike për të shtrënguar darën ndaj regjimit të Damaskut.

Zyrtarët më të lartë britanikë janë takuar edhe më herët me përfaqësues të opozitës siriane, siç ishte takimi i para pakë kohëve në Londër, por kjo është hera e parë që Britania deklaron se do njohë opozitën si përfaqësuese legjitime të popullit dhe jo Assad-in.

Foreign Office njoftoi se ish-amabasadori britanik në Beirut, Francis Guy ishte caktuar si i dërguari i posaçëm, i cili do të bashkëpunojë me udhëheqësit e opozitës siriane në mërgim.

Ndërkohë, mbetet e paqartë nëse Britania do t’i përgjigjet kërkesës së opozitës për furnizimin me armë, edhe pse ekziston një marrëveshje e BE-së për embago armësh në Siri.

Një embargo e ngjashme ka ekzistuar edhe me Libinë, por ajo nuk e frenoi dërgimin e armëve dhe ndihmës ushtarake për rebelët libianë që luftonin kundër regjimit të Gaddafi-t.

Përveç mospëlqimit të Rusisë dhe Kinës, i ndryshëm në rastin e Libisë, të gjitha shenjat janë thuajse të ngjashme më atë çka ngjau në Libi kur regjimi i Gaddafi-t ushtronte represion dhe përdorte ushtrinë kundër popullit të vet.

Arabia Saudite, armë për opozitën siriane

Ministri i Jashtëm i Arabisë Saudite tha gjatë konferencës për Sirinë në Tunizi, që mbështetja e furnizimit me armë të rebelëve që luftojnë regjimin e Assad është një ide e shkëlqyer, pas komentit që Obama bëri për të përdorur çdo mjet në dispozicion, për të ndaluar masakrën.

Arabia Saudite mbështet armatosjen e ushtrisë guerile opozitare të Sirisë, pas komenteve për një mundësie ndërhyrjeje nga ana e superfuqisë sunite muslimane, për shtypjen e rebelëv nga ana e regjimit të Asad.

Ministri i Jashtëm Saudit, princi Saud al-Faisal, e përshkroi armatosjen e Ushtrisë Çlirimtare Siriane si një "ide të shkëlqyer" në një takim inaugurues në Tunizi të një grupi anti-Asad, të quajtur Miqtë e Sirisë.

Italia: Jo ndërhyrje ushtarake

Italia është zëri i radhës i ngritur kundër një ndërhyrjeje ushtarake në Siri për të ndalur dhunën e presidentit Bashar al Assad kundër popullit të tij.

Ministria e Jashtme italiane ka përgënjeshtruar zërat se Italia, bashkë me Shtetet e Bashkuara, Britaninë e Madhe dhe Turqinë, janë shprehur për një ndërhyrje ushtarake në Siri. Mediat publikuan këtë lajm pas takimit të “miqve të Sirisë” në Tunizi.

Por përgënjeshtrimet erdhen me radhë edhe nga Londra dhe Ankaraja, ndërkohë që Franca dhe Uashingtonit nuk janë shprehur ende për këto lajme. Por gjithsesi, për momentin zgjidhja e vetme mbetet ajo politike./tch/


Allahu ju shperbleft per postimin.
Siri, vazhdon masakra në Homs 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Siri, vazhdon masakra në Homs Empty
MesazhTitulli: Re: Siri, vazhdon masakra në Homs    Siri, vazhdon masakra në Homs EmptySun 26 Feb 2012 - 1:28

All-llahu re ruajt vella per ket posstim por me te thanun te drejten nuk muna me nejten pa e komentu mllefin tim per kete tem se zemra po me digjet per terrorrin qe poe ben ai qafiri Asadi mbi popullin e pafashem ,si dhe per ligen arabe qe nuk intervenojne usharakisht jo sot e neser e blla blla e atje njerezit digjen e pervelohen e te ngratit kerkojne ndihme e premitime te kota -

Pra All-llahu i ruajte popullaten civile dhe te pafajshmit ,,e sa per vendet arabe marrre dhe turp --po qka po presin ma deri sa te farohen krejt --jo valla fjale por verpim All-llahu na ndihmon ne qoftese i luftojme ,,por le ti mshojne pa rezolut e mos ta lajne sikurse bosnjen me nje kohe ku njerezit u masakrojshin dit per dite ,,valla per ligen arabe eshte turp qe po presin ,nuk di nuk di prej meje vetem All-llahu i ndihmofte se une nuk kam fuqi se i kisha zhduken nga faqja e dheut....

Allahu ju shperbleft per postimin.
Siri, vazhdon masakra në Homs Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Siri, vazhdon masakra në Homs
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2012 :: Lajmet Ditore-
Kërce tek: