islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? Empty20%Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? Empty7%Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? Empty7%Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? Empty7%Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? Empty7%Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? Empty7%Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? Empty7%Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? Empty37%Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Posto temë të re   Përgjigju temës
 

 Ramazani, sezon e adhurimit apo ...??

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? Empty
MesazhTitulli: Ramazani, sezon e adhurimit apo ...??   Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptySat 14 Jul 2012 - 12:36

[Only admins are allowed to see this image]
E falënderojmë Allahun xh.sh. i Cili ka krijuar çdo gjë nga asgjë dhe në mesin e këtyre krijesave është edhe koha, që e bëri rrotulluese, lëvizëse, e që në një ajet Kuranor thotë: "Dhe këto janë ditët të cilat i rrotullojmë mes njerëzve dhe që Allahu të i dijë ata të cilët kanë besuar dhe që të përzgjedhë prej jush dëshmorë (dëshmues), Allahu nuk i do zullumqarët” (3:135).

Prandaj, prej urtësive të Allahu është edhe ajo se muslimanët janë të obliguar që të llogarisin kohët e tyre me kalendarin hënor, siç ka thënë Pejgamberi s.a.v.s. "Agjëroni me vrojtimin e saj (hënës) dhe mbarojeni agjërimin me vrojtimin e saj (hënës)", dihet se kalendari hënor ka së paku dhjetë ditë më pak se kalendari diellor që përdoret në mesin tonë dhe mu këtu shfaqet urtësia e Allahut xh.sh., që e bën të mundur që të mos mbetet as një ditë e vitit, vetëm se në të te ketë agjërim, prandaj edhe ne jemi dëshmitarë të asaj që muaji i shenjtë i Ramazanit, në prag të te cilin jemi tani, çdo vit lëviz nga dhjetë apo njëmbëdhjetë ditë, pra këto janë ato ditët, të cilat Allahu xh.sh. po thotë që i ka bërë të rrotullohen në mes njerëzve.

Allahu xh.sh. nuk ka krijuar asgjë në mënyrë spontane dhe pa qëllim, prandaj çdo gjë që e krijuar Allahu xh.sh. e ka misionin e vetë krijues që me përfundimin e këtij misioni do të përfundojë edhe vetë qenia sepse ekzistenca e qenies pa mision (qëllim) është e kotë, prandaj edhe ky rrotullim i kohës e ka qëllimin e vetë e që është ndarja e besimit nga mosbesimi, dallimi i besimtarit nga jobesimtari, me një fjalë sprove, për të parë se kush janë besimtarët e vërtetë, e që fatkeqësisht ne vetëm se kemi filluar rënien në këtë sprovim me afrimin e këtij Muaji të shenjtë drejt vapës dhe drejt verës, nga besimtarët lojalë, sezonalë (mos tu themi munafikë).

Ky muaj i shenjtë i Ramazanit, është tradita e të gjithë Pejgambereve të Allahut xh.sh. dhe ishte obligim edhe i atyre që ishin para nesh dhe do të jetë deri në Ditën e Gjykimit, prandaj edhe na takon që të kthehemi pakëz në historinë e ndritur të Islamit dhe të shohim se si ishte ky muaj dhe se si pritej ky muaj prej kohës së Pejgamberit s.a.v.s. e deri në kohën e sotme, në mënyrë që të mund të bëjmë disa krahasime të vogla, me lejen e Allahut.

Transmetohet nga Pejgamberi s.a.v.s. se kur vinte muaji Rexheb, çdoherë bënte dua duke e lutur Allahun xh.sh. që t’ia begatojë muajin Rexheb, si dhe muajin Shaban dhe t'ia mundësojë që të arrijë muajin Ramazan duke qenë Allahu i kënaqur me të. Ndërsa nga Aliu r.a. transmetohet të ketë thënë se sahabët, gjashtë muajt e parë të vitit luteshin që t’ua mundësojë Allahu xh.sh. ta arrijnë Ramazanin, ndërsa pjesën tjetër të vitit luteshin që t’ua pranojë atë Allahu, ndërsa ne sot me përfundimin e iftarit të fundit e harrojmë Ramazanin dhe thuajse askush më nuk kujtohet ta lus Allahun xh.sh. për pranimin e tij apo që të ta lus për t'ia mundësuar që të arrijë së paku edhe Ramazanin e ardhshëm. Pra, ata jetonin tërë vitin me prezencën e Ramazanit, ndërsa ne sot jetojmë vetëm disa pjesë të ditës në të cilën agjërojmë sepse pjesët tjera të ditës ose i kalojmë duke fjetur ose harrojmë fare që jemi agjerueshëm, përderisa të mos na e përkujtojnë të tjerët.

Pejgamberi s.a.v.s. dhe shokët e tij, në këtë muaj kishin zhvilluar disa luftëra, siç transmetohet se në këtë muaj ishte zhvilluar lufta e Bedrit, Fet’hit (çlirimit) si dhe në transmetimin e Taberaniut thuhet se është zhvilluar edhe lufta e Hunejnit. Ndërsa ne sot nuk jemi në gjendje që së paku me nefsin tonë të bëjmë luftë që së paku në këtë muaj të triumfojmë duke e ditur se edhe neve na ka ndihmuar Allahu si e ka ndihmuar Pejgamberi s.a.v.s. dhe shokët e tij e këtë e ka bërë duka na i prangosur shejtanët, siç transmetohet nga Pejgamberi s.a.v.s., e me këtë na e bëri më të lehtë luftën në mposhtjen e epshit dhe egos sonë (nefsit).

Transmetohet gjithashtu se sahabët në këtë muaj të shenjtë mundoheshin të shfrytëzonin çdo çast dhe frymë të tyre në adhurim të Allahun xh.sh. saqë thuhet se disa prej tyre në këtë muaj e bënin hatme Kur'anin deri në gjashtëdhjetë herë ndërsa për Othmanin r.a. thuhet se e bënte hatme Kur'anin jashtë namazit çdo ditë, ndërsa netët e tyre ishin të mbushura me namaz nate dhe pa gjumë në sy e ditët e tyre ishin lufte në rrugën e Allahut dhe jetë e zakonshme. Ndërsa ne sot agjërimin e bëjmë me shumë mundim edhe përkundër asaj që jemi në kushte shumë më të mira se Pejgamberi s.a.v.s. edhe përkundër vapës së madhe që po na mundon, e për të cilën Pejgamberi s.a.v.s. në një hadith ka thënë se kjo vapë është vetëm fryma e zjarrit të xhehenemit (Allahu na ruajtë prej tij)e kalojmë pranë kondicionerëve dhe duke mos dalë fare thuajse në këtë muaj duhet që ditët e tij të jenë të vdekura ndërsa për netët e tij të mos flasim fare sepse ato i kalojmë duke ngrënë e duke pirë sikur të ishte duke na pritur vdekja me ezanin e sabahut, netët i kalojmë duke shikuar televizion dhe të paktë janë ata të cilët Allahu i ka mëshiruar që këto net t’i kalojnë në adhurime dhe përkushtim të plotë ndaj Allahut xh.sh., ndërsa nëse është fjala për pushimet tona verore aty nuk bëhet fjalë sepse çdonjëri prej nesh mundohet që t’i shfrytëzojë deri në maksimum duke u arsyetuar se ndoshta vitin tjetër nuk do të kenë mundësi që përsëri të jenë në pushime. Po a thua vallë, këta kanë marrë ndonjë garansion nga Allahu xh.sh. që ta arrijnë Ramazanin tjetër në mënyrë që ta kompensojnë këtë, po edhe sikur ta arrinin s’do të mund ta kompensojnë sepse Pejgamberi s.a.v.s. transmetohet të ketë thënë se një ditë e humbur në Ramazan nuk kompensohet edhe po të agjëronte njeriu tërë jetën e tij.

Prandaj, me plot të drejtë, Ramazanin mund ta quajmë si sezon adhurimesh në aspektin e rëndësisë që ka ky muaj dhe në aspektin e shumëfishimit të shpërblimeve në këtë muaj, por assesi nuk guxojmë që këtë muaj ta marrim si muaj të vetëm të adhurimit dhe me kalimin e këtij muaji të zhytemi në "gjumë ariu", por këtë muaj duhet marrë vetëm si një shtytës, gjenerator, mbushës i motorit tonë (zemrës) që të mos e ndalim tempin e ibadeteve deri sa të vijë Ramazani tjetër në mënyrë që prapë t’i rimbushim zemrat tona me besim dhe përkushtim ndaj Allahu xh.sh.

Dhe në fund e lusim Allahun xh.sh. që të na e mundësojë që në këtë muaj të jemi plotësisht të përkushtuar ndaj Tij, që këtë muaj të na e bëjë sezon përfitimesh dhe dobish të shumta, që këtë muaj të na e bëjë për neve dhe jo kundër neve Ditën e Gjykimit, që këtë muaj të mos na e bëjë muaj të shtimit të ngrënies dhe pirjes, të vdekjes së ditëve tona dhe ngjalljes së netëve tona pranë telenovelave televizive, por që këtë muaj të na e bëjë gjallëri shpirtërore dhe trupore, të na e pranojë agjërimin tonë, të na e lehtësojë atë dhe të na e mundësojë që ta arrijmë Ramazanin e ardhshëm në mënyrë që t’i përmirësojmë lëshimet e bëra në këtë muaj.

All-llahumme Amin

Autor: Artan Musliu

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Albana...
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Albana...

Numri i postimeve : 167
Data e regjistrimit : 19/02/2012
Mosha : 24
Nacionaliteti-Sheti : Prizren :)

Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? Empty
MesazhTitulli: Re: Ramazani, sezon e adhurimit apo ...??   Ramazani, sezon e adhurimit apo ...?? EmptySat 14 Jul 2012 - 16:36

InshAll-llah,All-llahu do te na lehtesoje agjerimin dhe do te na i fale mekatet qe i kemi bere.Mbeshtetemi tek Ai,dhe vetem nga Ai te kerkojme ndihme.[Only admins are allowed to see this image]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Ramazani, sezon e adhurimit apo ...??
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: