islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Artikull] Trupi nuk është turp EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
8 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 8 vizitorë :: 3 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Artikull] Trupi nuk është turp Empty96%[Artikull] Trupi nuk është turp Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
[Artikull] Trupi nuk është turp Empty0%[Artikull] Trupi nuk është turp Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Artikull] Trupi nuk është turp Empty0%[Artikull] Trupi nuk është turp Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Artikull] Trupi nuk është turp Empty0%[Artikull] Trupi nuk është turp Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Artikull] Trupi nuk është turp Empty1%[Artikull] Trupi nuk është turp Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Artikull] Trupi nuk është turp Empty2%[Artikull] Trupi nuk është turp Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Artikull] Trupi nuk është turp

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Artikull] Trupi nuk është turp Empty
01042014
Mesazh[Artikull] Trupi nuk është turp

[Artikull] Trupi nuk është turp (u84u)Muslim%20familyA është trupi i njeriut, e në veçanti ai i gruas, diçka e turpshme në vetvete?
Ekzistojnë shumë tekste nga Kurani dhe tradita profetike, që urdhërojnë mbulimin e trupit dhe ruajtjen e nderit, tekste të cilat e konsiderojnë lakuriqësinë si një vepër dhe tundim të shejtanit për të dy gjinitë. Thotë Zoti në Kuran:”O bijtë e Ademit, le të mos ju mashtrojë kurrsesi djalli, ashtu si i nxori prindërit tuaj nga Xheneti, duke ua zhveshur rrobat për t’u dukur vendet e turpshme!” (Araf, 27)
Shohim që Kurani u drejtohet meshkujve tekstualisht “O bijtë e Ademit” gjë e cila tregon se teksti u drejtohet fillimisht atyre, por që përfshin dhe femrat, gjë e cila kuptohet “ashtu si i nxori prindërit tuaj nga Xheneti”.
Tekste të tjera janë posaçërisht për mbulimin e femrës. “O Profet, thuaju grave dhe vajzave të tua, si dhe grave të besimtarëve, që të lëshojnë mbulesën e tyre (të kokës) përreth trupit.” (Ahzab, 59)
“Thuaju besimtareve që të ulin shikimet e tyre (nga e ndaluara), ta ruajnë nderin e tyre (nga marrëdhëniet e jashtëligjshme) dhe të mos i shfaqin stolitë e tyre, përveç atyre që janë të dukshme.” (Nur, 31)
Në një hadith të transmetuar nga Buhari dhe Muslim, Aishe e pyet Profetin a.s:”Po nëse ndonjëra nga ne nuk çka veshje për tu mbuluar?” Profeti a.s i tha:”Të veshë të motrës.”
Për shkak se flitet aq shumë rreth këtij koncepti, shumë njerëzve u është pështjelluar çyshtja, duke menduar se mbulesa shërben për të fshehur diçka të turpshme nga sytë e njerëzve. Madje, ata kanë një këndvështrim ironik dhe poshtërues, saqë tek disa shoqëri islame, termi “avret” është sinonim i “turpit”.
Diçka e tillë duhet kapur dhe korrigjuar sa më shpejt, pasi nuk ka turp në krijimin e Zotit. “Ne e kemi krijuar njeriun në formën më të mirë” (Tin, 4)
“Nuk mund të gjesh në krijimin e të Gjithëmëshirshmit kurrfarë ceni” (Mulk, 3)
“Ai i cili ka përsosur gjithçka që ka krijuar” (Sexhde, 7)
Turpi fillon e shfaqet kur zbulohet ajo që duhet mbuluar, shfaqet me lakuriqësinë të cilën Zoti na ka urdhëruar ta mbulojmë, shfaqet kur kapërcehen kufijtë e vendosur nga Zoti, jo tek vetë organet.
Tekstet fetare janë të qarta në lartësimin e krijimit të njeriut, mashkull qoftë apo femër. Urtësia e krijimit duket qartë në bukurinë dhe hijeshinë e përsosur, në harmoninë mes organeve.
Thotë Zoti në Kuran:”O njeri, ç’të mashtroi ty që nuk i besove Zotit tënd bujar, i Cili të krijoi ty, të dha përmasa të rregullta dhe të harmonizoi dhe, që të ka mbrujtur në çfarëdo forme që ka dashur?!” (Infitar, 6-8)
Zoti u ka dhënë formë dhe i ka vendosur organet sipas nevojës së njeriut, pa privilegjuar asnjërin prej tyre.
Kjo krijesë e pashme, e bukur dhe kreative, tregon për mrekullinë e krijimit. Asaj i mjafton që vetë Krijuesi e ka vlerësuar, për ta kuptuar sa e mrekullueshme është. E nëse ndonjëri prej nesh ka një këndvështrim tjetër, kjo i ndodh për shkak të trashëgimisë kulturore, e cila e sheh të shëmtuar edhe krijimin më madhështor.
“ju ka dhënë formë e jua ka përsosur atë” (Gafir, 64)
Çdo njeri është i bukur, qoftë dhe në një aspekt të caktuar. Sakaq, gruaja përveç bukurisë ka dhe tërheqjen dhe tundimin. Ky është dhe sekreti dhe urtësia në mbulimin e saj para syve parazitare, kureshtjeve të papërmbajtura dhe kënaqësisë tunduese.
Të flasësh vetëm për rregullat e avretit, ashtu siç ka ndodhur më parë dhe ndodh, është diçka e mirë, por lipset që të plotësohet edhe me udhëzime mbi sekretin dhe urtësinë hyjnore në ligjet që ka caktuar. Vetëm kështu arrihet të krijohet një koncept i drejtë për trupin, vetëm kështu vendoset harmonia materiale me atë psikologjike dhe intelektuale, gjë e cila prodhon bindje dhe siguri tek Zoti i lartësuar.
E kam provuar me veten time dhe kam kuptuar edhe nga përvoja me të tjerët, se besimit tek Zoti, urtësia dhe madhështia e krijimit të femrës (dhe mashkullit) me këto organe të jashtme dhe të brendshme, është ai që vendos harmoninë e duhur dhe na ndihmon të kuptojmë urtësinë e krijimit. E nëse njeriu ndahet nga ky koncept hyjnor, mund ti depërtojë në zemër një farë shëmtie, neverie dhe dyshimi në urtësinë e krijimit, gjë e cila çon gjer në urrejtjet patologjike të njerëzve para islamit ndaj femrës, mallkimin e fatit kur lindte femër, pasi e shihnin si turp.
Zoti i lartësuar e përmend Merjemen e ndershme tridhjetë herë në Kuran.
Ndërkohë, e përmend emrin e profetit Muhamed a.s vetëm katër herë.
Zoti e sjell modelin e Merjemes në Kuran, si model që ruajti nderin e vet. Ai e përmend me emër dhe tregon se ajo e ruajti nderin e saj, pra ruajti të gjithë trupin dhe zemrën nga gjëra që zemërojnë Zotin. Si shpërblim, Zoti dërgoi Xhibrilin a.s që ti fryjë, gjë e cila do të pasohet me lindjen e Isait a.s, profetit të nderuar.
“të cilët e ruajnë nderin e tyre (nga marrëdhëniet e jashtëligjshme), përveçse me gratë e tyre ose me skllavet që kanë në zotërim - dhe, për këtë, nuk janë fajtorë,” (Muminun, 6)
Të shohësh si diçka të shëmtuar trupin apo instinktet trupore, është një lloj patologjie dhe ndrydhje. I lartësuar është Zoti, Krijuesi dhe i Gjithëdituri:” Lavdëro emrin e Zotit tënd, më të Lartit, që ka krijuar gjithçka dhe e ka përpjestuar drejt; që ka caktuar fatin e çdo gjëje dhe ia ka rrëfyer rrugën; që bën të rriten kullotat dhe pastaj të shndërrohen, të thahen e të vyshken.” (Ala, 1-5)
Përktheu: Elmaz Fida

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Artikull] Trupi nuk është turp 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

[Artikull] Trupi nuk është turp :: Komentet

No Comment.
 

[Artikull] Trupi nuk është turp

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: