islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
64 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 64 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  Empty96%Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  Empty0%Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  Empty0%Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  Empty0%Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  Empty1%Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  Empty2%Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  Empty
MesazhTitulli: Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)    Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  EmptyMon 4 Mar 2019 - 14:41

Hudbe e Xhumas
23.02.2019
Islamischen Verein Frankenthal
Ligjerues: Ilaz ef.Salihi

Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  71735  Tema:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)
 Gjithë falemenderimet, Lavdrimet Mdhërimet i takojn vetëm Allahut xh.sh I cili na krijoi nga asgjëja na bëri njerëz na krijoi në formën më të bukur, na dalloi prej krejt krijesave me të menduar, na dha libra dhe të dërguar që të jemi drejt të udhëzuar.
Salavatet dhe selamet tona më të përzemërta qofshin mbi krijesën më të dashur të Allahut xh.sh më të ndershmin dhe më të morashmin, mësuesin e nejrëzis vulën e gjith pejgamberis, Muhammedin birin e abdullahut dhe robin e Allahut s.a.w.s.
I nderuari Xhemat! Sdo mend se islami është fe e vetme e pranuar tek Allahu,Muslimanët janë ummeti më i lavdëruar si dhe Kurani është libri i vetëm i ruajtur origjinal prej kur e ka shpall Allahu xh.sh.
Por ne si jemi me islamin? ne a jemi ummet që lavdrohemi, a thirim në të mirë dhe a ndalojm nga e keqja?,Kurani është libri i vetëm që nuk shtë ndryshuar në të asnjë shkronj por ne sa e lexojm Kuranin në të cilin fillimi i shpalljes është ikre?
Sa her e kemi lexuar ne Kuranin dhe a e kemi gjetur krenarinë tonë apo më mirë thënë a kemi gjetur se në kurann gjenden den 8 ajete që e lavdrojn ummetin e Muhammedit s.a.w.s apo thënë ndryshe që na lavdrojn neve muslimanëve?....Sot në hudben e sodit do të flasim mbi këto 8 ajete për të kuptuar sa na ka desht Allahu xh.sh dhe na ka zgjedhur dhe temën e kemi titulluar:"Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.) "
Xhemat i nderuar! Çdo ajet i Kuranit Fisnik është një burim drite, një burim nuri dhe një burim udhëzimi. Ndërkohë, gjenden disa ajete dhe disa sure që kanë bukuri, epërsi dhe mirësi të ndryshme. Pra, siç është surja Fatiha, surja Jasin, Ajetu’l-Kursij, Amenerrasulu, etj. Në këtë materialin tonë do të flasim për disa ajete fisnike që u japin shpresë dhe prehje zemrave tona.
Abdullah ibn Abbasi (r.a.), është bërë i famshëm si përkthyesi i Kuranit Fisnik dhe njihet si njeriu që e kuptoi Kuranin më mirë pas të Dërguarit të Allahut (a.s.). Më së shumti njihet si Ibn Abbasi (r.a.). Ai thotë se tetë ajete fisnike që gjenden në suren Nisa janë më të mira për këtë umet se çdo gjë tjetër mbi të cilën ka lindur dhe perënduar dielli.
Sipas radhës këto ajete janë:

Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  8_ajet10
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  8_ajet12
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  8_ajet13
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  8_ajet14
Pra të nderuar xhemat nga këto ajete ne kuptojm mirësitë,dhuntitë,përgëzimet dhe veçuritë e këtij ummeti që i janë dhënë direkt nga Allahu xh.sh. Nëse i komentojm këto ajete do të kuptojm siç vijon:

  1. Allahu Teala na i ka treguar hallallin dhe haramin, shumë punë të urta që nuk i dimë dhe veprat që janë të larta e të dobishme. Si dhe dëshiron që ne të jemi të udhëzuar ngaqë kjo është e vërteta në të cilën rrugë kan qenë edhe Pejgamberët e Allahut, Përveç të tjerash, na ka treguar edhe për rrugën e atyre që ka ecur me drejtësi prej umeteve të mëparshme dhe na ka ndriçuar në lidhje me këtë çështje. Ai na ka hapur derën e pendimit për të na i falë mëkatet dhe na ka udhëzuar duke na treguar parimet që do të na largojnë nga të këqijat.
  2. Në çdo rekat të namazeve që falim i përgjërohemi Allahut Teala: “Na udhëzo në rrugën e drejtë!”Kjo rrugë është rruga e pejgamberëve, e të sinqertëve, e të devotshmëve dhe e dëshmorëve.
  3. Allahu Teala dëshiron që të pendohemi dhe t’i drejtohemi atij duke i pohuar gabimet dhe gjynahet tona. Mbi të gjitha, na premton se do ta pranojë një pendim të tillë, Ndërkohë mëkatarët dhe ata që shkojnë pas dëshirave vetjake të tyre dëshirojnë t’i devijojnë besimtarët nga rruga e rëndësishme e adhurimit dhe nënshtrimit ndaj Zotit (xh.sh.). Allahu Teala na njofton se besimtarët pendohen menjëherë kur bëjnë ndonjë të keqe apo padrejtësi dhe i kërkojnë falje Allahut. Ndër të tjera na tregon se besimtarët nuk janë këmbëngulës në mëkate. 
  4. Njeriu është krijuar i dobët. Ai është i parezistueshëm nga aspekti fizik dhe shpirtëror. Padyshim se Allahu është Ai që e njeh më së miri njeriun nga aspekti fiziologjik dhe shpirtëror. Për këtë arsye, përsëri është Allahu Ai që e di më së miri se për çfarë i mjafton fuqia njeriut. Allahu Teala gjithmonë dëshiron jo të vështirën, por të lehtën për robërit e tij.
  5. Allahu Teala nuk i ka ngarkuar robërit e Tij me asnjë vështirësi. Edhe i Dërguari i Allahut, paqja dhe shpëtimi i Allahut qoftë mbi të, thotë në lidhje me këtë çështje: “Unë jam dërguar me fenë e pastër e cila bazohet në lehtësi dhe tolerancë.”Njeriu është krijuar i dobët. Ai është i parezistueshëm nga aspekti fizik dhe shpirtëror. Padyshim se Allahu është Ai që e njeh më së miri njeriun nga aspekti fiziologjik dhe shpirtëror. . Për këtë arsye, përsëri është Allahu Ai që e di më së miri se për çfarë i mjafton fuqia njeriut. Allahu Teala gjithmonë dëshiron jo të vështirën, por të lehtën për robërit e tij.
  6. Përderisa besimtari të largohet nga mëkatet e mëdha që i ka ndaluar Allahu Teala dhe i Dërguari i Tij (a.s.), jemi njoftuar se do t’i falen mëkatet e vogla nga ana e Allahut dhe se do të hyjë në një vend të bukur e fisnik, domethënë, do të hyjë në Xhenet.7 Ky deklarim hyjnor është një sihariq për besimtarin.  Deklarimi se do t’u falen mëkatet e vogla atyre që largohen nga mëkatet si: Shoqërim i ndonjë ortaku në adhurim ndaj Allahut Teala,i cili konsiderohet si mëkati më i madh, Vrasja e një njeriu me pa të drejtë për të cilën është folur në ajete dhe hadithe të ndryshme, Kundërshtimi i prindërve, Mashtrimi, Dëshmimi i rremë, Vjedhja, Ngrënia e pasurisë së jetimit, Shpifja ndaj grave të ndershme, Imoraliteti, Dezertimi nga fusha e luftës, Magjia, Përgojimi, Shkëputja e shpresës nga mëshira e Allahut, por gjynahet e tjera më të vogla ia fal kujt të dojë. Kushdo që i bën shok Allahut (në adhurim), ai me të vërtetë, ka humbur dhe është larguar shumë prej udhës së drejtë.” (Nisa, 116
  7. Allahu Teala ka deklaruar se nuk do ta çojë dëm asnjë vepër që bëhet për kënaqësi të Tij sado e vogël që të jetë. Për sa i përket madhësisë së fjalës “zerre/grimë” që përmendet në ajetin e 40-të të sures Nisa, që e kemi dhënë të përkthyer më sipër, Ibn Abbasi (r.a.), e komenton në formën: “Koka e milingonës së kuqe.” Edhe grimcave të pluhurit që shfaqen në ajër kur rrezja e diellit bie nga një vrimë quhen “zerre”. Kjo nuk ka ndonjë peshë apo masë.......Allahu Teala nuk i bën padrejtësi askujt qoftë edhe sa grimca. Ai është i drejtë. Ai është mëshiruesi më i madh. Ajetet fisnike si: “Kush bën një vepër të mirë, do të shpërblehet dhjetëfish. Kush bën një vepër të keqe, do të dënohet vetëm sipas gjynahut që ka bërë dhe nuk do t’i bëhet kurrfarë padrejtësie.” (En’am, 160), janë burim shprese dhe mbështetje themelore për besimtarët për garën në mirësi.
  8. Allahu Teala na ka dhënë sihariqin se do t’ia falë mëkatet përveç shirkut kujt të dojë. Ali ibn Ebi Talibi (r.a.), thotë në lidhje me ajetin e 49-të të sures Nisa që e kemi dhënë të përkthyer më sipër: “Nuk ka ajet më të dashur se ky për mua në Kuranin Fisnik.”
  9. Allahu i Madhëruar ka premtuar se nuk do ta kthejë duarbosh nga audienca e Tij atë që i kërkon falje ngaqë ka bërë ndonjë të keqe apo i ka bërë padrejtësi vetes. Një shpërblim i tillë mund të arrihet vetëm me pendim duke hequr dorë nga mëkatet dhe me pishmanllëk ndaj Allahut Teala.
  10. Falënderimi është mirënjohje ndaj Allahut (xh. sh.). Ne jemi vepër e Tij me çdo gjë që posedojmë. E gjithë ekzistenca jonë fizike dhe shpirtërore është e Atij. Ai na ka dhënë jetën dhe na ka krijuar si njerëz. Ai na furnizon, na jep për të ngrënë, na jep për të pirë dhe na ngop. Mosmirënjohja është e kundërta e falënderimit. Edhe një kuptim tjetër i fjalës kufër/mohim që është e kundërta e besimit është mosmirënjohje. Besimtari nuk duhet të jetë mosmirënjohës. Allahu (xh. xh.), nuk i do mosmirënjohësit dhe i ndëshkon ata. Në këtë kontekst, Kurani Fisnik na njofton se shumë popuj janë shkatërruar për shkak të mosmirënjohjes së tyre. Allahu na ka njoftuar se nuk do ta ndëshkojë një popull që e di vlerën e mirësive dhe që falënderon. Ai na ka dhënë garanci në lidhje me këtë çështje. Kjo e vërtetë është theksuar qartazi në ajetin e 147-të të sures Nisa. 

Dhe në fund vllezër! Në këtë Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)  71735 bëmë disa shpjegime të shkurtra rreth ajeteve që ua dhamë kuptimin në fillim. Siç ka thënë edhe Ibn Abbasi (r.a.), këto ajete fisnike janë mirësi që i janë dhënë umetit të Muhamedit (a.s.)....Allahu na baft të knaqur me islamin për fe,me Muhammedin s.a.w.s për Pejgamber dhe ne si ummeti i tij,me Kuranin për librin tonë dhe kushtutën tonë dhe pranver të zemrave tona...amiiin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Hudbe Islame:Tetë ajetet më të mira për umetin e Muhamedit (a.s.)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 27.02.2015 si dhe në njÙ tribun islame në Xhamin e montespertolit itali nga Ilaz.ef.Salihi Tema:Garimi në punë të mira
» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 01.05.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Të bëjm vepra të mira në këtë muaj ose së paku të mos u shkaktojm dëme njerëzve!
» [Hudbe Islame] Helloween-i dhe çfarë na mëson Hixhreti?
» [Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë
» [Hudbe islame] “VLERA E MUAJIT MUHARREM DHE DITËS SË ASHURES”

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Hudbe Islame-
Kërce tek: