islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 3 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET Empty96%(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET Empty0%(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET Empty0%(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET Empty0%(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET Empty1%(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET Empty2%(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET Empty
MesazhTitulli: (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET   (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01

Gjatë një periudhe kohore prej 70 deri 100 viteve, në HistorinëIslame, në një vend arab, ka ndodhur që në Xhami, por edhe në shtëpifaleshin vetëm të varfrit dhe pleqtë, më mirë me thënë; vetëm ata të cilëtishin në prag të vdekjes.Në mesin e asaj gjendje, në mesin e atyre rrethanave të këqija,ishte një djalosh, i cili falej, çka për djelmoshat e tjerë ishte diçka ehabitshme.Ky djalosh tregon: Hyra në Universitet dhe pyeta: A nuk ka ndonjë të përcaktuar përfalje?!Iu përgjigjën: Nuk ka në universitet vend për falje. Çka do tëthotë kjo, donë të thotë se vetëm ti falesh!!Unë vazhdimisht kërkoja dhe insistoja të përcaktohej një vendpër falje derisa një ditë prej ditëve më shanë: Në podrum është një vend izbrazët, ku mund ta shfrytëzosh për falje.Kur zbrita poshtë në podrum, pashë se aty ishte errët dhepapastërti, ishte si varr, ishte një copëz çilimi edhe ajo copëz ishte eshqyer. Dhe aty e pashë se ishte njëri prej rojtarëve, i cili ishte i varfër ei gjorë dhe, i cili ishte falur aty vetëm.I thashë atij: Po pse të falemi këtu?Ai më tha: O biri im, për mos me qesh me neve pse falemi!I thashë atij: Mirëpo unë nuk dua të falem nën tokë, unë do tëfalem mbi tokë.Djaloshi del prej bodrumit dhe në mesin e studentëve – vazhdonngjarjen:E thirra Ezanin, Ikametin dhe fillova të falem. Studentët ndaleshin dhe eshikonin duke u falur. Kështu ai vepronte për çdo ditë, në ditën e katërt,në namaz i bashkëngjitet edhe rojtari, i cili falej vetëm në bodrum. Pastajatij iu bashkua një rresht (një saf), me ta filloi të falej edhe një profesor,pastaj iu bashkuan të tjerët dhe u bënë shumë rreshta (safa).Tregon ky djalosh: Rektori i Universitetit më ftoi në zyrën e tijdhe më tha: Për t’u falur kështu nuk është në rregull, por do ta ndërtojmënjë Mesxhidi në oborr të Universitetit, ku do të faleni.79
حتى يغيروا ما بأنفسهمU ndërtua Mesxhidi i parë në Universitet, pastaj filluan tëndërtoheshin mesxhidet në universitete dhe fakultete tjera.Ndërsa, ky djaloshi të ketë fitim dhe shpërblimin epërgjithmonshëm, shpërblimin deri në Ditën e Kijametit, shpërblimin,vlerën e të cilit nuk e di askush tjetër pos Allahut të Lartmadhëruar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
(Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: