islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Durimi i një nëne. EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Durimi i një nëne. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Durimi i një nëne. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Durimi i një nëne. EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Durimi i një nëne. EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Durimi i një nëne. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Durimi i një nëne. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Durimi i një nëne. EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Durimi i një nëne. EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Durimi i një nëne. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Durimi i një nëne. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Durimi i një nëne. EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Durimi i një nëne. EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Durimi i një nëne. EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Durimi i një nëne. EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Durimi i një nëne. EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Durimi i një nëne. EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Durimi i një nëne. EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Durimi i një nëne. EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Durimi i një nëne. EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Durimi i një nëne. EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Durimi i një nëne. EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Durimi i një nëne. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Durimi i një nëne. EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Durimi i një nëne. EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Durimi i një nëne. EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Durimi i një nëne. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Durimi i një nëne. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Durimi i një nëne. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Durimi i një nëne. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Durimi i një nëne. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Durimi i një nëne. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Durimi i një nëne. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Durimi i një nëne. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Durimi i një nëne. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Durimi i një nëne. EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Durimi i një nëne. EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Durimi i një nëne. EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Durimi i një nëne. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Durimi i një nëne. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Durimi i një nëne. Empty20%Durimi i një nëne. Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Durimi i një nëne. Empty7%Durimi i një nëne. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Durimi i një nëne. Empty7%Durimi i një nëne. Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Durimi i një nëne. Empty7%Durimi i një nëne. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Durimi i një nëne. Empty7%Durimi i një nëne. Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Durimi i një nëne. Empty7%Durimi i një nëne. Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Durimi i një nëne. Empty7%Durimi i një nëne. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Durimi i një nëne. Empty37%Durimi i një nëne. Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Durimi i një nëne.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Durimi i një nëne. Empty
MesazhTitulli: Durimi i një nëne.   Durimi i një nëne. EmptySat 4 Jul 2009 - 18:13

Durimi i një nëne. I305232802_95668_4 Durimi i një nëne

Njëri nga sahabët një herë e kishte thirur Resulullahun për drekë.Theri një deve dhe pastaj shkoi për të mledhur drunj për ta pjekur devenë.

Ai kishte dy djem.Njëri shkonte të marrë mësim nga sahabet e shquar, ndërsa tjetri qëndronte tërë ditën në shtëpi, sepse ishte i vogël.Atë ditë djali i madh sapo u kthye në shtëpi, i tha të vëllait:

-Më trego si e their babi devenë!
Ti shtrihu në tokë dhe unë do të tregojë si e theri devenë- ia ktheu i vogli.

Djali i madh u shtri në tokë dhe i vëllai ia lidhi duart e këmbët ashtu sic kishte parë babanë të bënte me devenë.Pasi e lidhi,mori thikën e tha: “Bismil-lah! Allahu Ekber” dhe ia preu kokën.

Nëna që pa këtë deshi ta rrihte, ndërsa djali nga frika hipi në catinë e shtëpisë.Pastaj nga frika ra që aty dhe vdiq edhe ai.
Nëna e tyre mendoi: “Edhe një herë që po vjen Resulall-llahu në shtëpinë tonë, nuk bën që ta mërzisim me një ngjarje të këtillë”, prandaj i miri dhe i fshehu kufomat e të dy djemve.
As burrit të saj, që u kthye në shtëpi me drunjtë nuk i tregoi gjë.
Ndezën zjarrin dhe e poqën devenë.Kur erdhi në shtëpi Resulull-llahu u ul në sofër dhe i pyeti: “ Ti ke dy fëmijë, ku janë ata? Thirri të vijnë dhe të ulen në sofër!”

Buri i kërkoi gruas që ti thërriste fëmijët, por ajo i tha: “Ata nuk vinë dot tani, unë po e vecoj pjesën e tyre”. Babai u kthye te Resulull-llahu dhe i tha: “Ne e kemi vecuar ushqimin e tyre prandaj ju hani rehat!” Resulull-llahu tha: “Unë nuk ha po nuk erdhën edhe fëmijët.” Babai i fëmijëve u fut përsëri brenda, për të kërkuar fëmijët, por këtë her0δ gruaja i tregoi se cfarë kishte ndodhur, se nuk ia fshihte dot më burrit të saj.Babai u kthye te Resulull-llahu i pikëlluar edhe i tregoi se cfarë kishte ndodhur. Në atë moment erdhi Xhibrili a.s dhe i tha Resulull-llahut: “O Resulull-llah, All-llahu të dërgon selam dhe tha: “Pejgamberi im i dashur të mos mërzitet,të bëjë dua që fëmijët të ringjallen edhe sahabët të thonë amiin, që Unë t`i ringjall fëmijët!Nëna e tyre bëri durim të mos e mërziste Pejgamberin Tim. Në saje të durimit të saj dhe për respektin tënd Unë i ringjall ata.”

Resulull-llahu bëri dua dhe sahabët thanë amin pas tij.Fëmijët u ringjallën sikur të zgjoheshin nga gjumi,pastaj u ulën së bashku dhe drekuan të gëzuar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Durimi i një nëne.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2009 :: Tregime Islame-
Kërce tek: