islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Lajmet Ditore EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Lajmet Ditore EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Lajmet Ditore EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Lajmet Ditore EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Lajmet Ditore EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Lajmet Ditore EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Lajmet Ditore EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Lajmet Ditore EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Lajmet Ditore EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Lajmet Ditore EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Lajmet Ditore EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Lajmet Ditore EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Lajmet Ditore EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Lajmet Ditore EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Lajmet Ditore EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Lajmet Ditore EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Lajmet Ditore EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Lajmet Ditore EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Lajmet Ditore EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Lajmet Ditore EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Lajmet Ditore EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Lajmet Ditore EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Lajmet Ditore EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Lajmet Ditore EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Lajmet Ditore EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Lajmet Ditore EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Lajmet Ditore EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Lajmet Ditore EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Lajmet Ditore EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Lajmet Ditore EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Lajmet Ditore EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Lajmet Ditore EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Lajmet Ditore EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Lajmet Ditore EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Lajmet Ditore EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Lajmet Ditore EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Lajmet Ditore EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Lajmet Ditore EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Lajmet Ditore EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Lajmet Ditore EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
58 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 58 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Lajmet Ditore Empty96%Lajmet Ditore Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Lajmet Ditore Empty0%Lajmet Ditore Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Lajmet Ditore Empty0%Lajmet Ditore Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Lajmet Ditore Empty0%Lajmet Ditore Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Lajmet Ditore Empty1%Lajmet Ditore Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Lajmet Ditore Empty2%Lajmet Ditore Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Lajmet Ditore

Shko poshtë 
3 posters
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Lajmet Ditore Empty
MesazhTitulli: Lajmet Ditore   Lajmet Ditore EmptySun 19 Sep 2010 - 22:45

Lajmet Ditore Thumbnail.php?file=Spitali_i_Tetov__s_958915769Sipas të dhënave të qendrës klinike në Tetovë, shënon rënie numri i aborteve në Tetovë e rrethinë. Gjatë vitit 2008 në spitalin e Tetovës janë realizuar gjithsej 716 aborte numër ky i cili nga viti në vit shënon rënie, bëjnë të ditur nga reparti i gjinekologjisë. Megjithatë, sipas tyre, ky numër mund të jetë edhe më i madh nëse merren parasysh edhe abortet që kryhen jashtë spitalit.
“Në vitin 2008 kemi pasur 716 aborte, vitin 2009 numri është 616 ndërsa vitin 2010 deri në muajin Gusht se deri atëherë i kemi nxjerr, është 394 , domethënë numri është në rrënje e sipër, mirëpo mos e marrim këtë si është sepse ka edhe aborte që kryhen jashtë qendrës sonë jashtë spitalit”, tha Gjyzvete Tairi, udhëheqëse e repartit të gjinekologjisë.
Grupmoshat më të prekura nga abortet janë ato nga vitet e 30 deri në dyzet, ndërsa nuk mungojnë edhe grupmoshat më të reja që më së shumti bëhen fshehurazi.
“Prej moshës 29 deri 39 vjeçare edhe pse përfshihen edhe grupmoshat tjera kemi edhe mosha të hershme jashtë martesore, por ato më shumë kryhen për shkak të ruajtjes së intimitetit nëpër spitalet private nëpër qytetet tjera”. deklaroi Gjyzvete Tairi, udhëheqëse e repartit të gjinekologjisë, Tetovë.
Por, megjithatë mjekët rekomandojnë që abortet assesi të mos kryhen jashtë spitaleve sepse janë tejet të rrezikshme.
“Sterilizimi nuk është në nivel mund të kryhen nga persona jo me përvojë të gjatë dhe gjithnjë iu preferoj që edhe nëse i kryejnë këto aborte t’i kryejnë legalisht nëpër institucione shëndetësore”, apeloi Tairi.
Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik në Maqedoni kryhen rreth 6 mijë aborte në vit, por, sipas organizatës joqeveritare “Revita” ky numër është shumë më i lartë dhe sillet nga 25 deri më 30 mijë aborte. Bashkim Sulejmani
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro


Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 49
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Lajmet Ditore Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet Ditore   Lajmet Ditore EmptySun 19 Sep 2010 - 22:47


Hoxha: Shqiptarët injorohen, BDI: DR në panik


Lajmet Ditore Thumbnail.php?file=melihate__1_565340235


Demokracia e Re sot akuzoi se kreu shtetëror i Maqedonisë se injoron partinë shqiptare në qeveri, Bashkimin Demokratik për Integrim. Sipas saj, presidenti Ivanov, para vizitës së tij në Bruskel nuk e thirri në konsultime edhe zëvendëskryeministrin Abdylaqim Ademi, i cili është i ngarkuar me implementimin e Marrëveshjes së Ohrit. Kurse, të njejtin gjest e përsëriti edhe kryeministri Gruevski, i cili nuk ftoi zëvendëskryeministrin Ademi që të jetë pjesë e delegacionit qeveritar që para disa ditëve udhëtoi për në Bruksel.
“Për të qenë ironia më e madhe, me këtë nënçmim që i bëhet Marrëveshjes së Ohrit, si dhe BDI-së si pjesë e Qeverisë, përsëri BDI-ja tenton të arsyetojë veprimet e këtilla të kryeministrit të tyre dhe në mënyrë indirekte e pranon se me të vëretë në këtë Qeveri nuk ka asnjë peshë politike. Edhe çka duhet të ndodhë tjetër që BDI-ja, gjegjësisht ministrat e vet të kuptojnë se janë të paaftë dhe servilë ndaj politikës diskriminuese të VMRO-DPMNE-së, si dhe të pranojnë që në këto 20 vite të pluralizmit në Maqedoni janë partia më e pasukseshme që ka përfaqësuar shqiptarët në Qeveri?”, deklaroi Arjanit Hoxha, Zëdhënës i DR-së.
Ndërkohë nga Bashkimi Demokratik për Integrim akuzave të lartpërmendura i janë përgjigjur përmes një kumtese me shkrim në të cilën thuhet se:
“DR është në panik për shkak se çdo ditë e më shumë po delegjitimohet veprimi i tyre politik, çdo ditë e më shumë po shtohen argumentet që dëshmojnë se ky fraksion politik u krijua vetëm për të shantazhuar procesin politk, në veçanti partitë politike shqiptare në Maqedoni. Rezultati i Sopotit dhe propozim-ligji për regjistrim, janë dy rezultatet e fundit politike që e kanë bërë DR-në të alarmohet për mossuksesin e saj në misionin për të shantazhuar BDI-në dhe për të devalvuar arritjet për shqiptarët.”.
Nga Demokracia e Re poashtu denoncuan partitë qeveritare se kanë shpenzuar gjysëm milion euro për të angazhuar piktorë rusë për të pikturuar në muzeun e VMRO-së. Ndërsa, nga ana tjetër, banorët e Svillarës dhe Bukoviqit janë në protesta se fëmijët e tyre nuk kanë se ku të mësojnë, ndërkohë që banorët e Haraçinës ballafaqohen me kushte të vështira ekologjike.
Melihate Rustemi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro


Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 49
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Lajmet Ditore Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet Ditore   Lajmet Ditore EmptySun 19 Sep 2010 - 22:50

Analistët: Regjistrimi kërkon unitet dhe bashkëpunim ndërpartiak

Lajmet Ditore Thumbnail.php?file=shkupi_653477705


Regjistrimi i popullsisë është proces shumë i rëndësishëm andaj partitë politike shqiptare domosdoshmërish duhet të bashkëpunojnë dhe t’i lënë anësh inatet dhe tentimet për të përfituar poenë politikë. Analistët politik Mersel Bilalli dhe Albert Musliu thonë se partitë duhet të angazhohen dhe kontribuojnë në sensibilizimin e popullatës që në fund regjistrimi të paraqes përbërjen reale të popullatës shqiptare që jeton në Maqedoni.
“Vetëm në këtë formë do të mund të nxjerrim në dritë realitetin ekzistues, pra edhe si segment ekonomik edhe si segment social po si çështje numerike që te ne është për shkak të situatës politike është shumë çështje e rëndësishme. Po kisha shtuar edhe diçka në lidhje me publikimin e rezultateve, jam I mendimit se për opinion duhet publikuar paralelisht edhe numrin e popullatës e cila është rezidente në Maqedoni por edhe atyre që kanë shtetësi efektive, pasi realisht Maqedonia është vend I cili është migrues për popullatën që punon dhe vepron jashtë”, deklaroi Mersel Bilalli, analist politik.
“Unë mendoj se të gjitha partitë politike shqiptare do të gjejnë gjuhë të përbashkët se interesi i tyre nuk duhet të jetë konfrontimi politik por duhet të jetë realizimi kualitativ i regjistrimit të cilin pastaj të dyja partitë politike mund ta përdorin në politikat dhe veprimet e tyre. Që partitë politike shqiptare të insistojnë që në entin statistikorë të Maqedonisë, përfaqësimi i shqiptarëve jo të jetë vetëm adekuat, por të jetë edhe profesional, me qëllim që rezultatet e regjistrimit të jenë kualitative edhe për shqiptarët”, tha analisti Albert Musliu.
Thirje për unitet kishte edhe nga partia politike shqiptare në pushtet BDI, megjithatë kjo që në fillim u kundërshtua publikisht nga PDSH-ja opozitare e cila kërkon që në vëzhgimin e regjistrimit të përfshihet edhe OSBE-ja, në të kundërtën do të ftoj shqiptarët në bojkot. Ndërkohë Demokracia e Re kërkon sqarime për ligjin e propozuar nga BDI dhe VMRO-DPMNE, dhe pyet se cili është roli dhe detyrat e komisionit shtetëror për regjistrim? Regjistrimi i popullsisë do të realizohet prej 1 deri më 15 prill të vitit të ardhshëm. Bedri Rexhallari
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi


Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 44
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Lajmet Ditore Empty
MesazhTitulli: Perurohet Xhamia "Kadi Ceshme"ne Recice te Vogel,te Tetoves   Lajmet Ditore EmptySun 19 Sep 2010 - 22:51

Përurohet xhamia "Kadi Çeshme" në Reçicë të Vogël, të Tetovës

Lajmet Ditore BajrAty ku kombinohet modernja me tradicionalenNë Reçicë të Vogël, në Tetovë, me një solemnitet madhështor fetar dhe me pjesëmarrje të personaliteteve publike e fetare, më 7 shtator, ditën e martë, u lëshua në përdorim Xhamia ”Çeshma e Kadisë”. Xhamia “Kadi Çeshme” vjen me pamje të re para vizitorëve, pas rindërtimit të saj, që nga themeli.
Shkruan: Driton Dikena
Konturat e reja të kësaj xhamie përmbajnë linjat moderne, duke ruajtur disa veçori stilistike që përdorte dinastia e Abasitëve. Ngjyrat e theksuara, ku shquhet më së tepërmi ajo e arit, paraqesin një freski estetike dhe si të tilla ato nuk janë përdorur deri më tani në viset tona. Përceptimi vizuel i këtij tempulli të shenjtë do të përmblidhej në tri pika komplekse të shpehura, përmes ndriçimit, funksionalitetit dhe komoditetit. Freskia e brendshme e xhamisë i dedikohet ndriçimit natyral, që vjen nga qelqi, i cili arrin të pengojë depërtimin e ngrohtësisë diellore. Një atraksion i veçantë arkitektoniko-estetik është edhe kupola e vendosur mbi qelq, një përthyerje mjaft tërheqëse e dritave, përmes koloritit të ngjyrave.


“Kadi Çeshme”, në lagjen Reçicë e Vogël të Tetovës, është një nga xhamitë e rralla që ka ndjekur hap pas hapi ritmin e nevojave dhe kërkesave të besimtarëve për hapësirë dhe komoditet më të madh. Kronika e kësaj xhamie fillon qysh në vitin 1961, atëherë kur për ndërtimin e saj ishte falur trualli nga z. Servet Saliu. Por, dhëmbi i kohës ishte treguar i pamëshirshëm për konstruksionin e saj të dobët dhe në vitin 1984 shembet xhamia e vjetër dhe ndërtohet e reja. Kjo ndërhyrje ia zgjati për disa vite jetën këtij tempulli fetar, mirëpo kishte në vazhdimësi nevoja, që ajo, megjithatë të përmbushë kërkesat e popullatës, e cila nga viti në vit po shtohej.


Në vitin 2009/2010 ndodh kthesa më përmbajtësore e kronikës së kësaj xhamie. Filloi ndërtimi i saj që nga themeli, duke e shtuar sipërfaqen e truallit të xhamisë edhe për 350 metra katrorë. Xhamia e re “Kadi Çeshme” është dhuratë e familjes Destani. Kryefamiljari z. Lazim Destani, këtë tempull të shenjtë e dhuron në shenjë kujtimi dhe përkushtimi ndaj babait të tij të ndjerë Dalifit.

Ndërtimi i xhamive shpërblehet me xhenet
Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame në Republikën e Maqedonisë, Haxhi Sulejman ef. Rexhepi theksoi, se Allahu fuqiplotë në Kur’anin madhështor thotë se xhamitë janë shtëpitë e Zotit dhe në ato adhurohet, përkujtohet, madhërohet vetëm Allahu fuqiplotë. “Në këto ditë të fundit të muajit të bekuar të Ramazanit jemi tubuar dhe ai që na ka tubuar është këtu afër meje, haxhi Lazim Destani, me veprën e tij madhështore edhe kombëtare e fetare. Është kënaqësi të qëndrosh në këtë vend dhe kënaqësi më e madhe është të bësh ibadet këtu. Pra, le ta dij Lazim Destani, se me siguri këtë bukuroshe që na ka dhuruar neve, këtë shtëpi të Allahut, do ta ketë qind për qind në jetë të përhershme. Kjo është kënaqësia më e madhe, ky është gëzimi më i madh duke i përjashtuar të gjitha punët tjera”, nënvizoi Rexhepi.


Kurse myftiu i myftinisë së Tetovës, Alifekri Ef. Esati, pasi citoi një ajet kuranor potencoi: ”Nuk do të fitoni mirësinë e Allahut fuqiplotë, derisa nuk jepni prej pasurisë që e keni më të dashurën. Çdo gjë që të jepni në rrugë të Allahut, Allahu e di atë”, nënvizoi se këtë punë të hairit, këtë vakëf që haxhi Lazimi ia dhuroi Bashkësisë Islame me objektin dhe tokën që bleu, Allahu ishalla e shpërblen me Xhennet.”


Ai nuk la pa përmendur edhe të gjithë ata besimtarë mysliman, të cilët prej fillimit kanë ndihmuar që në këtë vend të ngritet xhamia dhe kanë themeluar vakëf. Me këtë rast, imami i xhamisë Çeshma e Kadis, Aliriza ef. Ajdini, fjalën e tij e nisi me thënien e Pejgamerit Alejhi Selam, se kush ndërton një xhami në mëshirë që të arrijë kënaqësinë e allahut fuqiplotë, Allahu do t’i ndërtojë atij Xhenetin.


”Sot në këtë ditë të madhe të Ramazanit, xhemati i Kadi Çeshmës me krenari feston dy ndodhi të mëdha: përfundon agjërimi i muajit të Ramazanit dhe bëjmë inaugurimin e xhamisë së re. Xhaminë që sot e inaugurojmë trashëgon dy objekte, të cilat për një kohë shumë të shkurtër u ndryshuan”.


Në emër të kryetarëve të komunave të Pollogut përshëndeti kryetari i komunës së Tetovës Sadi Bexheti, i cili falënderoi familjen Destani për kontributin e dhënë në të gjitha sferat e jetës shoqërore, për të çuar përpara idealin tonë të përbashkët, për një Tetovë më të bukur, më të ndërtuar, duke ia dhuruar komunitetit edhe një tempull fetar.


Në të ardhmen, kjo xhami do të jetë simbol i tolerancës e raporteve të mira ndërfetare dhe ndërinstitucionale, ku do të dominojnë vlerat e çmuara të fesë islame, tha Bexheti.
L. Destani: E gëzofshim të gjithë xhaminë e re
Më pas donatori, Lazim Destani ia dorëzoi simbolikisht çelësat e xhamisë së re, myftiut të Myftinisë së Tetovës Alifekri ef. Esatit dhe me këtë akt, xhamia u bë pronë e Bashkësisë Islame.
Në shenjë falënderimi, myftiu Alifekri ef. Esati i dorëzoi z. Destanit mirënjohje, kurse kryetari i BFI, Haxhi Sulejman ef. Rexhepi një pikturë.

Me këtë rast, Lazim Destani pasi falënderoi për dhuratat modeste, tha se faleminderimi i takon Allahut fuqiplotë, që na mundësoi të jemi sot në këtë ditë të madhe në Xhaminë Çeshma e Kadisë.
“Kam nderin t’ju përshëndes juve, që jeni pjesëmarrës në këtë manifestim të përurimit të xhamisë “Çeshma e Kadisë”. Unë ndjehem i lumtur bashkë me familjen time, që mu dha mundësia ta ndërtojmë këtë xhami. Sot ua dhuroj juve dhe e gëzofshim të gjithë. Do të kemi mundësi të falemi, apo të dëgjojmë ezanin. Zoti i madh na shpërbleftë me shpërblimet e veta. Këtë dhuratë ia përkushtoj babait tim, i cili ka qenë anëtar i rregullt i kësaj xhamie. Pra, babë shpresoj se të kam gëzuar edhe ty”, tha Lazim Destani, donator i xhamisë “Çeshmja e Kadisë”.
Foto nga atmosfera:
.sig_cont { width: 230px; height: 220px; }Lajmet Ditore Xhamia%20ne%20tetove%20%281%29

Lajmet Ditore Xhamia%20ne%20tetove%20%282%29

Lajmet Ditore Xhamia%20ne%20tetove%20%283%29

Lajmet Ditore Xhamia%20ne%20tetove%20%284%29

Lajmet Ditore Xhamia%20ne%20tetove%20%287%29

Lajmet Ditore Xhamia%20ne%20tetove%20%288%29

Lajmet Ditore Xhamia%20ne%20tetove%20%289%29

Lajmet Ditore Xhamia%20ne%20tetove

Lajmet Ditore Xh
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro


Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 49
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Lajmet Ditore Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet Ditore   Lajmet Ditore EmptySun 19 Sep 2010 - 22:52


Strugë, qytetarët ankohen për kaos urbanistik

Lajmet Ditore Thumbnail.php?file=Struga4_927916086


Në Strugë, vetëm disa ditë pas fatkeqësisë tragjike në të cilën humbën jetën tre qytetarë të respektuar, po vazhdon tërbimi urban. Dhjetë metra larg banakut ku ndodhi fatkeqësia, prej dje intensivisht po ndërtohet një objekt i ri. Nga pushteti vendor thonë për Televizionin ALSAT-M se ata kanë lëshuar leje vetëm për vendosjen e tavolinave dhe karrigeve, dhe jo leje për ndërtimin e objektit me material të fortë. Mirëpo, para se të mbërrijë ekipi ynë, këtu ishte e pranishme edhe makineria ndërtimore e cila gërmonte gropa disa metra të thella, rrëfejnë prapa kamerës qytetarët e Strugës.
"Kryetari i komunës aspak nuk ka dalë nëpër qytet për të parë se çka po ndodh. E gjithë kjo që po bëhet këtu është ilegalisht. Turp, se çka po ndodh nëpër Strugë. Kjo që po ndërtohet tani është ilegale. Në Strugë nuk ka aspak rregull", tha njw qytetar i Strugës.
Jo-zyrtarisht mësojmë se objekti i cili do të ndërtohet është në pronësi të një këshilltari nga radhët e BDI-së në Këshillin e komunës së Strugës. Kryetari i komunës, Ramiz Merko, tha përmes telefonit për Televizionin ALSAT-M se për herë të parë po dëgjon se në këtë vend do të ngritët objekt me ndërtim të fortë. Ndonëse nuk dinte se kush është pronari, ai tha se komuna lëshoi leje për vendosjen e pajisjeve urbane, përkatësisht për vendosjen e pllakave të bekatonit ku do të vendosen tavolina dhe karrige.
"Duhet të vijë inspeksioni dhe të kontrollojë. Pse lejohet të ndërtohet këtu ilegalisht. Kjo po ndodh në lokalitetin “Galeb”. Të gjitha plazhet i dhanë, kurse tani a duhet edhe “Galebin” ta marr dikush. “Galebi” i takon Strugës. Kjo hapësirë nuk është dhënë me koncesion, kurse po ndërtohet. Çdo gjë është shkatërruar. Nga shtyllat merret rryma elektrike. Le të kalojë inspeksioni pranë bregut dhe le të shikojë se sa tela të energjisë elektrike janë lidhur ilegalisht", deklaroi një qytetar i Strugës
Merko, tha gjithashtu se do të duhet të kontrollojë se çka po ndodh e pastaj do të përgjigjet në të gjitha pyetjet. Burime nga komuna, që këmbëngulin në anonimitet, thonë për Televizionin ALSAT-M, se me sjelljet e tilla keqpërdoret ligji për vendosjen e pajisjes urbane, ku saktësisht është përcaktuar se cilat pajisje mund të vendosen. Miki Trajkovski
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro


Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 49
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Lajmet Ditore Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet Ditore   Lajmet Ditore EmptySun 19 Sep 2010 - 22:54

LSDM, Gruevski ndërton mite të rrejshme

Lajmet Ditore Thumbnail.php?file=lsdm_148713984


LSDM-ja opozitare edhe sot ka vazhduar me akuza ndaj qeverisë dhe kryeministrit Nikolla Gruevski. Deputeti i kësaj partie, Jani Makraduli deklaroi se kryeministri Gruevski ka ndërtuar mite të rrejshme tek qytetarët e Maqedonisë, se gjoja VMRO-DPMNE-ja ndërton ndërsa LSDM-ja shkatërron.
“Shihet qartë se Gruevski ka harxhuar 4 vite nga jeta e qytetarëve të Republikës së Maqedonisë me ndihmën e miteve të rrejshme. Një nga këto mite është se VMRO-DPMNE ndërton, derisa LSDM-ja nuk ka ndërtuar asgjë, gjë që dëshmohet se nuk është kështu. Mjafton të bësh një qark rreth e rrotull Shkupit apo Maqedonisë, me përjashtim nëse për Gruevskin ndërtimi përbëhet nga hedhje e lopatave në gurë-themele”, deklaroi Jani Makraduli, deputet I LSDM-së.
Kryeministri Gruevski në akuzat e ditëve të fundit të LSDM-së sheh etjen e socialdemokratëve për pushtet. Sipas tij ky është stil i punës së Branko Cërvenkovskit, megjithatë Gruevski shprehet se janë qytetarët ata të cilët në zgjedhjet e ardhshme do të dëshmojnë në vepër se kush e meriton besimin e tyre.
“Kjo mua aspak nuk do të më befason sepse ai është stili i punës së Branko Cërvenkovskit, ata me muaj të tërë lajmërohen në grupacione të ndryshme, punëtor të falimentuar, ushtarë profesionist, prodhues të qumështit, ata që janë të pakënaqur nga diçka e kështu me radhë. Praktikisht i bindin dhe i detyrojnë, ndonjëherë edhe me forcë të dalin dhe të protestojnë duke besuar se në atë mënyrë do të krijojnë përshtypje për punë negative të qeverisë dhe se në zgjedhjet e ardhshme pikërisht për këtë qytetarët Branko Cërvenkovskit do t’ia japin besimin”, kundërpërgjigjet Nikolla Gruecvski, kryeministër I Maqedonisë.
Përplasjet mes subjekteve politike si te ato maqedonase por edhe shqiptare i ngjasojnë fushatës zgjedhore. Megjithatë kryeministri në disa raste ka deklaruar se nuk mendon për zgjedhje të parakohshme pasi siç thotë për momentin është i përqendruar në përmbushjen dhe realizimin e programit qeveritar. Bedri Rexhallari
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Lajmet Ditore Empty
MesazhTitulli: Nju Jork, agjendë për bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë   Lajmet Ditore EmptySun 19 Sep 2010 - 22:55

Nju Jork, agjendë për bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë

Lajmet Ditore Thumbnail.php?file=okb_902077969

Gjatë kësaj jave në Nju Jork pritet të definohet agjenda e bisedimeve të ardhshme në mes të Kosovës dhe Serbisë. Përfaqësuesja e lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri e Bashkimit Evropian, Catherin Ashton pritet të zhvillojë takime të ndara me Kryeministrin e Kosovës Hashim Thaçi dhe Presidentin e Serbisë Boris Tadiq, në margjina të punimeve të Asamblesë së Përgjithshme, nga të cilët ajo pret të merr propozim-temat që do diskutohen gjatë procesit të bisedimeve Prishtinë-Beograd. Baronesha Ashton, sipas mediave në Prishtinë, pas marrjes së propozimeve nga të dy palët do të harmonizojë një agjendë të vetën mbi bazën e të cilës do të zhvillohet bisedimet e ardhshme, të cilat Bashkimi Evropian do të parapëlqente që të nisnin me një shtrëngim simbolik të duarve në mes të Kryeministrit kosovar Thaçi dhe Presidentit serb Tadiq. Temat e para të bisedimeve pritet të jenë jo politike, por që kanë të bëjnë me çështjen e të pagjeturve, lirinë e lëvizjes së lirë të njerëzve dhe mallrave, luftimin e krimit të organizuar dhe korrupsionit, ndërsa që në fund temë e pashmangshme e tyre do të jetë veriu i Kosovës. Serbia, sipas meidave serbe, do të përpiqet që nga këto bisedime të nxjerr një status special për veriun e kontrolluar aktualisht nga strukturat paralele serbe, por që kundërshtohet nga Prishtina zyrtare e cila insiston në respektimin e plotët ë pakos së Ahtisaarit, e cila parasheh të drejta shtesë për pakicën serbe. Gjatë kësaj jave drejtuesit më të lartë në Kosovë do të zhvillojnë aktivitet të ngjeshur lobues në Nju Jork, në margjina të sesionit të Asamblesë së Përgjithshme. Kryeministri Hashim Thaçi ka udhëtuar të shtunën drejt Nju Jorkut ndërsa Presidenti Fatmir Sejdiu udhëtoi sot. Krerët e shtetit pritet të zhvillojnë një varg takimesh me liderë dhe përfaqësues të vendeve të ndryshme të botës. Presidenti Sejdiu do të marrë pjesë në pritjen e organizuar nga Presidenti i Shteteve të Bashkaura, Barak Obama, me rastin e fillimit të punimeve të Asamblesë së Përgjithshme, si dhe do të mbajë një ligjëratë në Universitetin e Harvardit. Në Nju Jork po qëndron edhe shefi i diplomacisë kosovare Skënder Hyseni, në përpjekje për të fituar njohje të reja për shtetin e Kosovës. Shkëlzen Osmani
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro


Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 49
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Lajmet Ditore Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet Ditore   Lajmet Ditore EmptySun 19 Sep 2010 - 22:56

Irak, 21 të vdekur rreth 100 të plagosur

Lajmet Ditore Thumbnail.php?file=Irak___shperthime_687354639

Si pasojë e një serie sulmesh terroriste që kanë ndodhur në të njëjtën kohë në kryeqytetin irakian kanë vdekur të paktën 21 njerëz. Burime të forcave të sigurisë në Bagdad, njoftuan se për shkak të shpërthimit të disa makinave të mbushura me dinamit, janë lënduar gjithashtu rreth 100 njerëz të tjerë. Bombat kanë shpërthyer pothuajse në të njëjtën kohë në disa rrugë të lagjes El Bunek e cila ndodhet në pjesën veriore si edhe në lagjen Mansur në jugperëndim të Bagdadit. Alsat-M
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro


Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 49
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Lajmet Ditore Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet Ditore   Lajmet Ditore EmptySun 19 Sep 2010 - 22:58

OKB kërkon 2 miliardë ndihma për Pakistanin

Lajmet Ditore Thumbnail.php?file=ndihma_850067614


Kombet e Bashkuara u kanë kërkuar qeverive të botës dhe grupeve humanitare që të japin si donacion 2 miliard dollarë për viktimat e vërshimeve në Pakistan. Apeli është kërkesa më e madhe e bërë ndonjëherë me qëllim që një vend i goditur nga ndonjë katastrofë të rimarrë vetën. Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki Mun, vërshimet në Pakistan i cilësoi si “fatkeqësinë më të rëndë natyrore” në tërë historinë e saj 65 vjeçare. Paratë e kërkuara nga OKB për Pakistanin kanë për qëllim që të ndihmojnë 14 milion personat e prekur nga vërshimet që morën jetën e paku 2 mijë personave. Alsat-M
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro


Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 49
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Lajmet Ditore Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet Ditore   Lajmet Ditore EmptySun 19 Sep 2010 - 23:03

Anglishtja me çertifikatë ndërkombëtare, nuk njihet më dëshmia e vjetër (Shqiperi)

Lajmet Ditore Rektorati

Marrja e nje certifikate nderkombetare per gjuhen angleze do te jete nje nga kriteret kryesore per mbarimin e nje masteri. Ndryshimet me te fundit qe ju bene ligjit te arsimit te larte percaktojne qarte se gjuha angleze do te njihet vetem nese nje person i eshte nenshtruar nje testimi nderkombetar.

Fakulteti i Gjuheve te Huaja po ben perpjekjet per te marre disa lloje te ndryshme testesh nderkombetare te gjuhes angeleze dhe per t’i aplikuar ato per te gjithe studentet e universitetit te Tiranes. Keshtu shprehet per Alsat dekania e ketij fakulteti, Klodeta Dibra.

“Për sa kohë Fakulteti I Gjuhëve të Huaja mbulon mësimdhënien e gjuhëz angleze në të gjitha fakultet e UT që edhe ne po përpiqemi për të marrë dy- tre teste ndërkombëtare dhe për tjua ofruar si shërbim të paktën studentëve të UT dhe të gjithë fakulteteve të UT-së” tha Dibra.

Dekania e Gjuheve te Huaja thote se edhe studentet qe kane marre nje deshmi per mbrojtjen e gjuhes angleze duhet t’i neshtrohen ketij testimi, pasi ne te kundert ajo nuk u njihet si kriter, per mbarimin e nje masteri.

“Është thjesht një dëshmi e njohjes së gjuhës që ka një vlerë kombëtare, ndërsa certifikata që do lëshojmë bazuar në testing ndërkombëtar, edhe pse dëshmia e gjuhës që ne bëjmë bazohet në testing ndërkombëtar dhe në nivelet e gjuhës sipas pasaportës gjuhësore kjo është më specifike” tha Dibra.

Sipas dekanes pritet qe pergjate muajve ne vazhdim te vine dhe udhezimet perkatese nga ministria e Arsimit pasi ka shume studente qe jane ne proces te perfundimit te masterave.

Edlira Sulejmani
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Lajmet Ditore Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet Ditore   Lajmet Ditore Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Lajmet Ditore
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Lajmet Ditore
» Lajmet Ditore
» Lajmet ditore
» Lajmet Ditore
» Lajmet Ditore

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Lajmet Ditore-
Kërce tek: