islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. Empty20%Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. Empty7%Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. Empty7%Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. Empty7%Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. Empty7%Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. Empty7%Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. Empty7%Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. Empty37%Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. Empty
MesazhTitulli: Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh.   Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyFri 10 Dec 2010 - 19:09

Dita e Ashures, festa e të Dërguarve të Allahut xh.sh.

Xhemat i nderuar së pari ti falenderohemi Allahut xh.sh. i cili na bëri pjestar të fesë Islame, poashtu ti falenderohemi Allahut xh.sh. i cili na mundësoj që të mbërijm edhe këtë ditën e sodit për të falur edhe këtë namazin e Xhumas së bashku. Përshëndetje dhe salavate të përzemërta ti dërgojm Pejngamberit tonë, njeriut më të dashur,komentatorit më të mirë të Kuranit,predikuesit të fesë së Allahut xh.sh. Muhammedit a.s. si dhe familjes së tij të pastër,shokve të tij etj.

Në dersin e sodit do të mundohemi të flasim për rëndësinë dhe vlerën e ditës së 10-të të Muajt Muharrem,e që njihet edhe si dita e Ashuras.
Dita e ashuras ndryshe njihet edhe si IDUL ENBIJA (festa e të Dërguarve të Zotit.
Pra në kët dit Allahu xh.sh. e ka treguar meshirën e Tij ndaj pejngamberve duke i shpëtuar nga vuajtjet e jetesës së kësaj bote.
Në këtë dit kan ndodhur edhe shum ngjarje tjera me rëndësi në historin Islame,ku në mes këtyre ngjarjeve Imama Buhariu i përmend edhe këto:
1).Në kët dit Musai a.s.së beshku me Israilët kaluan kaluan detin e kuq dhe shpëtuan nga Fraoni,ndërsa faraoni u mbyt.
2).Nuhi a.s me besimtarët e tij zbritën në kodrën Xhudijj, dhe shpëtuan nga përmbytja e ujit.
3).Junusi a.s. doli nga barku i peshkut në breg të detit.
4).Allahu xh.sh. ia fali Ademit a,s,gabimin që bëri në xhennet duke e hëngër pemën e ndaluar.
5).Karavani duke udhëtuar për në Egjipt, shpëtoi Jusufin a.s nga bunari.
6).Në kët dit është lindur si dhe është larguar prej kësaj bote Isai a.s.
7).Në kët dit është lindur Ibrahimi a.s, si dhe shpëtimi nga zjari ka ndodhur po në kët dit.
8).Në kët dit i është kthye të pamurit Jakubit a.s.
9).Në kët dit Ejjubit a.s.i është kthye shendeti,pas nji sëmundje të rëndë dhe të gjat.
10).Sulejmani a.s mori sundimin ndaj Israilve.
11).Në kët dit Muhammedi a.s frimëzohet nga Allahu xh.sh. se i jan falur mëkatet e kaluara dhe të ardhshme.
Poashtu në kët dit ndodh krimi ndaj ehli bejtit, vrasja Huseinit djalit të Hz.Alit dhe Fatimes, nipit të Pejngamberit a.s.
Poashtu në kët dit eshtë nji lloj ushqimi që pregatitet e që emërtohet si Ashure,ku zanafillën e ka praj ather Kur Nuhia.s me besimtarët që ishin në anije dhe pas qëndrimit disa ditësh nuk kishin se ctë han,mblodhën cgjetën në anije nga drithrat,dhe i bashkuan(perzien) dhe bënë ushqim,ku edhe sot e kësaj dite ki lloj ushqimi po bëhet nga drithrat e përzier.
Është mirë qe ditët e ashures të kalohen në agjërim e neteët në ibadet.
Sipas hadithit të Muhammedit a.s dita e 9 dh e 10, ose e 10 dhe e 11.Kur e kan pyetur se përse 2 dit,muhammedi a.s ka thënë për shkak se Jahudit agjërojn vetëm ditën e 10, e ne për dallim dihet edhe nji para apo pas.
poashtu Muhammedi a.s thot"Ai i cili agjëson ditët e ashures,Unë do të bëj lutje te Allahu xh.sh që tia fal gjunahet atij.
Dita e Ashures eshtë ditën e ejte.
Dhe më në fund të lusim Allahun xh.sh që për hirë të kësaj dite dhe për nder të këtij namazit tna i fal gjunahet,tna i pranoj ibadetet dhe lutjet tona si dhe tna jap të mira si në kete poashtu edhe në botën tjetër
Amin,
Prg:Uzeir Ibrahimi.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Hudbe I slame-
Kërce tek: