islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore Empty20%Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore Empty7%Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore Empty7%Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore Empty7%Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore Empty7%Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore Empty7%Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore Empty7%Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore Empty37%Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore Empty
MesazhTitulli: Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore   Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyFri 16 Apr 2010 - 16:35

Nëse mund të shprehemi se dashuria është sikur mbjellja e pemës në tokë, që ka nëvoj për ujitje, ka nëvoj për kujdes, derisa t’i forcojë rrënjët e saja në tokë, të rritet dhe t’i japë frytet e veta, merr një kohë jo edhe të shkurtër. Kështu është edhe forcimi i raporteve bashkëshortore, merr kohë.

Që të arrihet kjo, ju këshillojmë me këto dhjetë pika apo shkaqe që e bëjnë jetën bashkëshortore të lumtur:

1- Këmbimi i dhuratave të ndryshme mes njëri-tjetrit, edhe nëse janë modeste. P.sh. vendosja e ndonjë lulje në jastëk para fjetjes pa dyshim se kjo len gjurmë të rëndësishme, apo shkrimi i ndonjë fjale të bukur në ndonjë copë letër edhe kjo luan rolin e vet në lumturinë bashkëshortore, gjithashtu buzëqeshja që të jetë e pranishme dhe lavdërimi i njëri-tjetrit me fjalë të ëmbla dhe të bukura etj.

2- Ulja bashkë e bashkëshortëve për bisedimin e temave të ndryshme mes tyre që lidhën me jetën e tyre të përditëshme.

3- Shiqimet që kuptojnë dashurin e njëri-tjetrit apo në të njëjtën kohë edhe përgjigjen për ndonjë çështje të caktuar, për arsye se nuk duhet që të gjitha çështjet në mes të martuarve të shkojnë vetëm në formë zyrtare të themi që gjithmonë të jenë me fjalë. Mirëpo shumë prej tyre mund të kuptohen nepërmjet shenjave të ndryshme si p.sh. me shiqimin e njëri-tjetrit, apo shenjës me kokë, apo ndërrimi i çehres së fytyrës e të gjitha këto sëbashku tregojnë për dashurinë ndaj njëri-tjetrit dhe në të njëjtën kohë lëjnë gjurmët e caktuara në zemrat e tyre.

4- Përshëndetjet e ngrohta dhe të përzemërta ndaj njëri-tjetrit gjatë daljes nga shtëpija apo hyrja në të, apo gjatë rrugës, apo edhe gjatë bisedës telefonike.

5- Pjesëmarjra e të dyve në ndonjë prej punëve që lidhen me jetën e tyre si p.sh. rregullimi dhe renditja e gjërave në shtëpi, apo ndihma reciproke e përgaditjes së ushqimit, apo rregullimi i ndonjë gjëje që lidhet me fëmijët e gjëra të tjera si këto që padyshim kanë efektin e tyre, ngrohtësin mes tyre dhe kalimi i një jete sa më të lumtur.

6- Lavdërimi i gruas apo edhe shprehja e xhelozisë që ka burri (se kjo dëshmon dashurin që ka ndaj saj) si dhe mosbarazimi i saj me atë që nuk dëshiron padyshim që këto luajn rol të rëndësishëm.

7- Fjalët e mira dhe shprehjet me fjalë të ngrohta dhe të buta si p.sh. shprehja e dashurisë që ke ndaj gruas apo edhe duke deklaruar se me të vërtetë je nimet prej nimeteve të Allahut që të ka ndëru etj.

8- Kalimi i një kohe të caktuar mes bashkëshortëve d.m.th. relaksimi i tyre dhe largimi nga problemet e përditëshme duke biseduar biseda të ngrohta të përcjellura me ndonjë shaka në suaza të lejuara edhe kjo padyshim se ka rolin e vet në dashurin në mes bashkëshortëve.

9- Të qenit mesatar si në gëzim ashtu edhe në hidhërim e padyshim se kjo është e rëndësishme. Pra, nuk guxon që të lëshohet në gëzim të tepërt e as që të hidhërohet tepër, por me një mesatare. Sepse edhe Allahu i ka lavdëruar mesatarët. Mirëpo duhet qenë i përmbajtur secili nga dy ekstremitet mund të sjellë problem në jetën bashkëshortore.

10-Veprimi apo reagimi i të dyve në kohë të vështirësive apo problemeve të ndryshme, si p.sh. semundja e ndonjërit prej bashkëshortëve si dhe përkrahja materiale dhe shpirtëore në kohë të vështira dhe qëndrimi përkrah njëri-tjetrit në kohë nevoje si dhe përjetimi i vështirësis sikurse ai që është sprovuar luan shumë rol të rëndësishëm në afrimin edhe më të madhë dhe ngrohtësisë më të theksuar në mes të dy bashkëshortëve.Përktheu:
Burim Veliu
16 tetor 2008[b]
[b]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Gruaja dhe familja :: Gruaja edukatore-
Kërce tek: