islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? Empty20%Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? Empty7%Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? Empty7%Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? Empty7%Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? Empty7%Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? Empty7%Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? Empty7%Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? Empty37%Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? Empty
MesazhTitulli: Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria?   Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? EmptyFri 4 Feb 2011 - 23:19


Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? Protestat-ne-siriProtestat
prej Tunizisë dhe Egjiptit si duket mund të shtrihen edhe në Siri.
Demonstruesit kanë bërë thirrje për “ditën e zemërimit” duke kërkuar
fundin e “korrupsionit dhe tiranisë”. Protestat do të organizohen pas
lutjes së sotme, ndërsa lajmi për këtë përhapet përmes rrjeteve
shoqërore, lajmëron AFP.
Vala e protestave qe e kapluan botën arabe mund te të përhapet edhe
ne Siri, ku partia Baath është në pushtet gati se gjysmë shekulli.
“Asnjë vend arab nuk është i sigurt nga protestat. Këto lëvizje duan
ndryshime. Njerëzit mendojnë se qeveria i ka dëmtuar, dhe se demokracia
nuk ekziston. Protestuesit forcohen duke iu falënderuar medieve dhe
rrjeteve shoqërore siç janë Facebooku, Tëiteri, iPadi, ndërsa inspirimin
e gjejnë tek vendet fqinje”, deklaroi për AFP-në Riad Qahëaji nga
Instituti për Lindjen e Mesme.
Aktivistët sirianë edhe krahas ndalesës kanë pasur sukses të lidhen
në Facebook dhe të bëjnë thirrje për “ditën e zemërimit’- një protestë e
cila duheshe të mbahet sot pas namazit të xhumasë. Edhe pse para
parlamentit janë vendosur forca të forta sigurie ende nuk vërehen truma
të njerëzve.
Një grup në Facebook, e cila emërtohet “Revolucioni Syrian-2011” e që
promovon heqjen e monokracisë, korrupsionit dhe tiranisë, ka arritur që
deri tani të tubojë rreth vetes rreth 8000 ithtarë.
Partia Baath në pushtet është prej vitit 1963 kur edhe ndalohen të
gjitha grupet opozitare. Presidenti Bashar Al-Asad në pushtet është prej
vitit 2000, që kur zëvendësoi babanë e tij.
“Situata nuk është e sigurt. Bëhet fjalë për trazira të mëdha në
rajon. Njerëzit po e marrin në duart e veta fatin”, tha Peter Harling,
nga grupi ndërkombëtarë i krizave.
Mirëpo, Bashar Asad, në një intervistë për Ëall Street Journal e cila
është botuar të hënën, ka thënë se problemet shoqërore në Tunizi dhe
Egjipt nuk do të ndikojnë edhe në vendin e tij
“Siria është vend qëndrueshëm, edhe pse ka kushte më të vështira në
raport me Egjiptin të cilit i ndihmon SHBA, derisa Siria është nën
embargo të shumë vendeve të botës”, tha Asad
Vizioni i tij i reformave do të përfshijë miratimin e ligjeve të reja
mbi qeverisjen lokale dhe shoqërinë civile në vitin 2011. Ai shtoi se
liderët e vendeve fqinje duhet të përmbushin kërkesat e popullit të
tyre.
“Nëse ju nuk e shihni se reformat janë të nevojshme para se të vijë
tek një situatë siç është rasti me Egjiptin dhe Sirinë, atëherë është
vonë për gjithçka”, ka shtuar Asad.
Deri tani, për Sirinë prioritet kanë qenë reformat ekonomike, mirëpo
tani vendi përballet me varfëri të madhe, e cila ka goditur rreth 14%
prej 22 milion banorëve të vendit. Qeveria ka deklaruar se do të ndajë
14 miliardë dollarë mes viteve 2011 dhe 2015 për të ndihmuar familjet e
rrezikuara.
Ne frontin politik, kërkesat kryesore përqendrohen ne mbajtjen e
zgjedhjeve të lira dhe të ndershme dhe heqjen e regjimit – sistemit i
cili ngritej mbi themelet e Shërbimit Sekret te Mukhabaratit, i cili
shkakton dhune ndaj njerëzve.
Aktivistët e opozitës, përfshirë edhe Michel Kilo dhe regjisorin Omer
Amiralay, gjithashtu e ngritën zërin e tyre. “Revolucioni ne Tunizi dhe
Egjipt është shembull për te gjithë arabët” – deklaruan Kilo dhe
Amiralay.
(Breziiri)

Allahu ju shperbleft per postimin.
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Lajmet Ditore-
Kërce tek: