islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
TREGIM INTERESANT ! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
TREGIM INTERESANT ! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
TREGIM INTERESANT ! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
TREGIM INTERESANT ! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
TREGIM INTERESANT ! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
TREGIM INTERESANT ! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
TREGIM INTERESANT ! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
TREGIM INTERESANT ! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
TREGIM INTERESANT ! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
TREGIM INTERESANT ! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
TREGIM INTERESANT ! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
TREGIM INTERESANT ! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
TREGIM INTERESANT ! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
TREGIM INTERESANT ! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
TREGIM INTERESANT ! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
TREGIM INTERESANT ! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
TREGIM INTERESANT ! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
TREGIM INTERESANT ! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
TREGIM INTERESANT ! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
TREGIM INTERESANT ! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
TREGIM INTERESANT ! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
TREGIM INTERESANT ! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
TREGIM INTERESANT ! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
TREGIM INTERESANT ! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
TREGIM INTERESANT ! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
TREGIM INTERESANT ! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
TREGIM INTERESANT ! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
TREGIM INTERESANT ! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
TREGIM INTERESANT ! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
TREGIM INTERESANT ! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
TREGIM INTERESANT ! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
TREGIM INTERESANT ! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
TREGIM INTERESANT ! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
TREGIM INTERESANT ! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
TREGIM INTERESANT ! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
TREGIM INTERESANT ! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
TREGIM INTERESANT ! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
TREGIM INTERESANT ! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
TREGIM INTERESANT ! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
TREGIM INTERESANT ! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
TREGIM INTERESANT ! Empty20%TREGIM INTERESANT ! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
TREGIM INTERESANT ! Empty7%TREGIM INTERESANT ! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
TREGIM INTERESANT ! Empty7%TREGIM INTERESANT ! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
TREGIM INTERESANT ! Empty7%TREGIM INTERESANT ! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
TREGIM INTERESANT ! Empty7%TREGIM INTERESANT ! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
TREGIM INTERESANT ! Empty7%TREGIM INTERESANT ! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
TREGIM INTERESANT ! Empty7%TREGIM INTERESANT ! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
TREGIM INTERESANT ! Empty37%TREGIM INTERESANT ! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 TREGIM INTERESANT !

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

TREGIM INTERESANT ! Empty
MesazhTitulli: TREGIM INTERESANT !   TREGIM INTERESANT ! EmptySat 26 Nov 2011 - 21:56

TREGIM INTERESANT !

Hyri kirurgu me të shpejtë në spital. E kishin thirrur urgjent për një
ndërhyrje të shpejt kirurgjike të një të sëmuri. I ishte përgjigjur
thirrjes menjëherë, dhe me të shpejtë kishte arritur në spital. I
ndërroi rrobat, u pastrua dhe u përgatit për ndërhyrjen kirurgjikale.

Para se të hyjë në sallën e operimit e takoi babain e të sëmurit i cili lëvizte sa djathtas e majtas dh...e shenjat e hidhërimit dukeshin qartë në fytyrën e tij.

Sapo e pa mjekun filloi ti bërtas duke i thënë:
Çka është kjo vonesë o doktor!
A nuk e di se jeta e djalit tim është në rrezik?
A nuk posedon kurrfarë ndjenja përgjegjësie?

Buzëqeshi mjeku dhe me butësi i tha:
Më fal o vëlla, nuk isha në spital, dhe posa më telefonuan erdha me të shpejt aq sa munda.
Dhe tani të lutem qetësohu, dhe më lejo ta bëj punën time dhe kebesim
se djali yt do të jetë nën kujdesin e Allahut dhe në duar të sigurta.

Nuk u qetësua zemërimi i babait dhe me gjaknxehtësi i tha kirurgut:
Qetësohu?!
Sa i ftohtë që je more vëlla, po sikur të ishte jeta e djalit tënd në pyetje a do të ishe qetësuar?!
Allahu t'faltë, po sikur të vdiste djali yt çfarë do të bëje?!

Buzëqeshi mjeku dhe tha:
Do ta thosha fjalën e Allahut: " Të cilëve kur u ndodh ndonjë fatkeqësi
thonë:" Të Zotit jemi, dhe tek Ai do të kthehemi", a ka për besimtarin
tjetër fjalë?
Dhe o vëlla dije se mjeku as nuk e zgjat jetën e as
nuk e shkurton atë, jetët tona janë në dorë të Allahut, ne do të bëjmë
ç'është e mundur ta shpëtojmë, mirëpo çështja është shumë serioze, dhe
nëse ndodh diçka duhet të mbështetesh te Zoti dhe të thuash të Tij jemi
dhe tek Ai do të kthehemi, ke frik Allahun dhe shko në xhamin e
spitalit, falu dhe lute Allahun ta shpëtoj djalin tënd.

E lëvizi kokën babai në formë talljeje dhe tha:
Sa e lehtë është këshilla kur nuk të prek dhimbja dhe nuk e ndjen atë.
Hyri kirurgu në sallën e operimeve, zgjati operacioni për disa orë,
doli pastaj kirurgu me të shpejtë dhe i tha babait të të operuarit:
Urime o vëlla, operacioni ishte plotësisht i suksesshëm, TREGIM INTERESANT ! 61460, dhe se djali yt shumë shpejt do të përmirësohet.
Tani më fal se jam për ngut, infermierja do t'ua sqaroj gjendjene tij në detaje.

U mundua babai t'ia drejtoj disa pyetje tjera mjekut, por ai metë shpejt u largua.
Priti babai disa minuta derisa doli djali i tij prej sallës
sëoperacionit në shoqërimin e infermieres, pasi u qetësua për birin e
tij iu drejtua infermieres:
Oj motër çka është puna e këtij kirurgu arrogant, nuk priti asnjë minutë që ta pyes për gjendjen e djalit tim?

Befas iu mbushën sytë me lot infermieres dhe tha:
Eh more vëlla, mbrëmë i ka vdekur doktorit djali i tij në një aksident,
dhe ishte duke u përgatitur për ceremoninë e varrimit të tij kur e
thirrëm që të vinte urgjent.
Sepse nuk kemi kirurg tjetër këtu, dhe
ja ai shkoi me të shpejt që ta përgatisë kufomën, e ka lënë dhimbjen e
tij që ta shpëtoj jetën e djalit tënd.

Këshillë: Në këtë botë nuk ka njerëz me dhimbje dhe pa dhimbje por ka njerëz që durojnë dhe që nuk durojnë.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
TREGIM INTERESANT !
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Hudbe Islame-
Kërce tek: