islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Analiza EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Analiza EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Analiza EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Analiza EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Analiza EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Analiza EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Analiza EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Analiza EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Analiza EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Analiza EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Analiza EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Analiza EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Analiza EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Analiza EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Analiza EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Analiza EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Analiza EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Analiza EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Analiza EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Analiza EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Analiza EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Analiza EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Analiza EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Analiza EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Analiza EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Analiza EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Analiza EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Analiza EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Analiza EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Analiza EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Analiza EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Analiza EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Analiza EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Analiza EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Analiza EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Analiza EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Analiza EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Analiza EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Analiza EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Analiza EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Analiza Empty96%Analiza Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Analiza Empty0%Analiza Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Analiza Empty0%Analiza Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Analiza Empty0%Analiza Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Analiza Empty1%Analiza Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Analiza Empty2%Analiza Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 Temat 
16042020

Analiza Downlo10

Fatkeqësinë e cila e ka goditur njerëzimin mund të përmbledhim në disa këshilla dhe mesazhe si vijon:

– Asgjë nuk mundet dhe nuk do të ndodhë pa dijen dhe vullnetin e Allahut, prandaj le të qetësohemi.

– Ky virus është një nga krijesat e Zotit dhe nuk mund të dalë nga këto korniza, prandaj LE të jemi të sigurt.

– Nuk ka dyshim se në këtë sprovë ka një urtësi, ndonjëherë e njohim atë dhe ndonjëherë jo – kështu që ta mbajmë në mend këtë.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 712
16042020

Analiza _2004110 Ndërsa bota mund të nis të shërohet nga tronditja shëndetësore prej pandemisë nga Covid-19, të menduarit nis të kthehet gradualisht në pasojat ekonomike dhe politike të kësaj krize të paparë në epokën moderne.

Në këtë kontekst, revista franceze Le Nouvel Observatator intervistoi Alain Minc, një nga predikuesit e të ashtuquajturit “globalizëm i lumtur”, dhe ish-ministrin e Jashtëm Francez, Hubert Vedrine.

Minc foli për recesionin e pritur pas epidemisë, duke thënë se masat e marra...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 705
16032019

Analiza Downlo10Nga merzia e madhe për rastin e djeshëm u deshtë me ju kthyer Kuranit Famelartë ati ku gjen prehje dhe qetësi shpirti i besimtarit si dhe në hadithet e Pejgamberit s.a.w.s I cili eshte shembelltyra jonë, ndjeva një qetësi në shpirtë kur u mundova ta analizojë një ajet dhe një hadith të Pejgamberit a.s.w.s, kuptova se këtu ka një urtësi që vetëm Allahu xh.sh e di.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 741
10052015

Islami therret ne bashkejetes dhe ne asnje menyre nuk e perkrahe dhunen dhe terrorin aq me pak derdhjen e gjakut qofte edhe te atyre qe nuk jane prej shoqerise sone.
Ne vende se te nxisim urrejtje nderetnike! Te kultivojme dashuri respekt te ndersjelle, Sepse koncepti i Islamit eshte PAQE!
Ne si shoqeri Islame gjithmone model te jetes sone duhet ta kame njeriun qe ardheja e tij ne kete bote ndryshoj çdo gje Profetin Muhammed...
 
nga Zudi Fejzuli - Komentet: 0 - Shikime: 1199
06082014

[ltr]Analiza Gaza-2Falënderimi i takon Allahut, kurse paqja, lavdërimi dhe bekimi i Allahut qofshin me të Dërguarin tonë, Muhamedin, me familjen e tij, shokët e tij dhe me të gjithë ata që e pasojnë.[/ltr]
[ltr]Gjatë këtyre ditëve e gjithë bota po e ndjek luftën e ashpër që po e bën shteti i jehudëve, në bashkëpunim me shtetet...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1029
06082014

Analiza Free-palestine-264x186Në Lindjen e Mesme konflikti arabo-izraelit ka krijuar një grupim të gjerë anti-izraelit të vendeve arabe, qysh prej themelimi të Izraelit. Ky grupim u përça kur Egjipti (në vitin 1978), OÇP (në vitin 1988) dhe Jordania (në vitet 1993-94) bënë paqe me Izraelin.
Pas dështimeve të njëpasnjëshme, shtetet arabe filluan gradualisht të prapësohen drejt...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 903
22022014

Analiza D0caca10
Tejsir Aluni: Shikues të nderuar! Es selamu alejkum ue rrahmetullahi ue berekatuhu. Fronti Nusra, është një front i njohur dhe i panjour. Pothuajese i panjohur në media, mirëpo shumë i njohur në terrenin e luftës. Në këtë intervistë me El-fatih Ebu Muhamed Xheulaniun, komandantin e përgjithshëm të Frontit Nusra, do të mundohemi tu përgjigjemi dilemave të...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 914
21022014

Analiza Xhamia10
Qytetarët besim më të madh kanë në Armatën, bashkësitë fetare dhe presidentin e shtetit, ndërsa më pak në gjyqësi dhe në partitë. Nga politikanët besim më të madh ka kryeministri dhe lideri i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski, tregon anketa që e zbatoi Qendra për hulumtim dhe krijim të politikave gjatë shkurtit. Sipas rezultateve të anketës, 67 për qind e...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 842
20022014

Analiza Femija10
44 për qind e fëmijëve e përdorin aksesin në internet për të pare materiale pornografike, kryesisht nëpër internet kafe, por edhe nga kompjuteri që mund të kenë në dhomën e tyre. Ky është përfundimi i një studimi të realizuar nga 'World Vision', në të cilin u përfshinë 900 fëmijë të moshës nga 13-18 vjeç në disa qytete te vendit,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 869
10022014

Analiza Etjen-264x132Një gazetar i gazetës turke “Zaman”, e cila është në pronësi të udhëheqësit të Lëvizjes Hizmet, Fethullah Gylen, i përshkroi operacionet ‘anti-ryshfet’ të 17-të dhjetorit si një përpjekje për grusht shteti.

Gazetari i gazetës Zaman, Etjen Mahxhupjan tha për gazetën e përditshme pro-qeveritare, Yenisafak se operacioni është kryer për të rrëzuar qeverinë e Kryeministrit, Rexhep Tajip Ergogan.

Ndërkohë, Mahcupyan...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 889
24012014

Analiza (u84u)erogan%20gulenNga: Ismail YASA
 
Kriza që ka shpërthyer ditët e fundit, midis qeverisë së Erdoganit dhe grupimit të Fethullah Gylenit ka shtyrë ata që merren me çështjen turke të bëjnë shumë pyetje në lidhje...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 973
26102013

Analiza Images?q=tbn:ANd9GcRtpE220CZRJkeKUF8OaVLOG0zIHuPEAm3A2HEvaFqyPjuJP83hBota islame, të cilës i përkasin rreth 1,5 miliardë njerëz nga të katër anët e rruzullit tokësor, javën e kaluar nga njëra anë u mundua të përmbushë detyrimet fetare të pelegrinazhit (haxhi) dhe flijimit (kurbani), ndërsa nga ana tjetër vijoi të përjetojë dhimbjet e problemeve në disa vende të hapësirës gjeografike myslimane.

Në shumë vende islame,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 935
19102013

Analiza (u186u)noam-chomsky
Gjuhëtari, sociologu dhe filozofi i njohur amerikan Noam Chomsky ka insistuar se askush nuk mund të shuajë Vëllazërinë Myslimane në Egjipt. Ai kritikoi grusht shtetin ushtarak i cili rrëzoi presidentin e Egjiptit Muhamed Mursi. Ai tha se autorët e grusht shtetit janë duke bërë një gabim të madh .
Profesori amerikan i gjuhësisë ishte duke folur në një seminar të organizuar nga Shoqata e Studentëve...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 942
26072013

 Analiza Thumbnail.php?file=1._25_korrik__Myslimanet_e_balkanit_834001789
Radhitja e Maqedonisë në vendin e parë ndër shtetet e Ballkanit që agjërojnë më së shumti është rezultat i punës dhe përkushtimit që është bërë dhe bëhet nga ana e institucioneve fetare myslimane që veprojnë në Maqedoni, tha për “Lajm”, Sekretari i BFIM-së, Afrim Tahiri
 Rezultatet e Institutit "Pew", i cila ka hulumtuar këtë vit se sa agjërohet Ramazani ndër myslimanët...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 979
01062013

"Praktikimi i fesë ka qenë ma i fortë se tani, edhe pse kanë qenë ma t'pa shkolluem njerëzit, e kanë besu ma fortë Zotin, edhe iu kanë friku Atij, edhe kanë kqyr me i kry obligimet e Tij, E tash sa ma t'shkolluem, une shpesh here po iu thomë, sa ma t'shkolluem, sa ma dijetarë, ma larg feje, pe kputni lidhjen me qiellin, e keni rrok lidhjen veç me shoqi shojin këtu, bile edhe shumë here p'e thërrasin njerin zot, zoti filani, e çfarë emni po ia leni Zotit atëherë, Atij Krijuesit të gjithësisë?! Ajo për mu osht ni devijim i madh, ni gabim i madh, se njeriu, te njeriu ekzistojnë dy komponente; njana...
 
nga Shemsi - Komentet: 0 - Shikime: 1525
26052013

Analiza Statistik-264x120Sondazhi nxori si përfundim se rreth 13 për qind e të anketuarve u identifikuan si ateistë në botë.
Të dhënat nga një sondazh i WIN / Gallup International për vendin ku jetojnë ateistët tregon se nuk janë edhe shumë, transmeton “The Washington Post”.
Për të realizuar një sondazh të vitit 2012, WIN / Gallup International kishte anketuar më shumë se 50.000 njerëz në 40 vende nëse ata e...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1029
14052013

Analiza U59ubu10A ekzistojnë tipare të cilat i dallojnë qeniet humane që i përkasin seksit mashkull?

A ekzistojnë tipare të cilat i dallojnë qeniet humane të seksit femër? A është çdo burrë një rast më vete, me cilësi dhe karakterspecifik? A ekzistojnëkodeqëe ndihmojnë femrën ta kuptojë më mirë burrin, përderisa është e detyruar të ndërveprojë me të? A është burri një qenie humane, ashtu siç është dhe gruaja dhe mes tyre nuk ekzistojnë dallime bazuar në lloj, por vetëm në natyrën e secilit dhemjedisin ku janë rritur?...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1150
04052013

Analiza (u59u)makina%20e%20kohes
Si do të jesh ti vetë pas 20 vitesh?Nga: Dr. Selman AudeNumrit njëzet vite, shtoji çfarë të duash nga ambiciet e tua.

Si do të jesh ti vetë pas 20 vitesh?

Si do të duken fëmijët e tu?

Sa do të jetë pasuria jote?

Cilat janë gjërat që do të mbeten? Cilat gjëra do të shuhen?

E kam provuar këtë ide dhe kam gjetur ndikim të çuditshëm.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1062
07042013

Analiza (u186u)Dome_of_the_rock_distance
Islami i shpëtoi hebrenjtë. Ky është një pohim jopopullor dhe i sikletshëm në botën moderne, por është një e vërtetë historike. Argumenti për këtë pohim është i dyfishtë. Pikësëpari, në vitin 570 (e.s.), kur lindi Profeti Muhamed, Hebrenjtë dhe Judaizmi ishin në rrugë drejt harresës. Së dyti, ardhja e Islamit i shpëtoi ata, duke siguruar një kontekst të ri, në të cilin ata, jo vetëm mundën të mbijetonin, por edhe të lulëzonin, duke hedhur themelet për prosperitetin...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1075
29032013

Analiza (u39u)fehmi%20huvejdi%206236737Autor: Prof. Fehmi Huvejdi

Disa prej gazetave arabe kishin vënë në pah lajmin rreth kërkim faljes që Izraeli i kishte bërë Turqisë përderisa disa të tjera e kishin anashkaluar këtë lajmë tërësisht duke u fokusuar në kthimin e normalizimit të marrëdhënieve në mes të këtyre dy vendeve.

Edhe nëse ky dallim ka qenë një rastësi, prapë kjo e pasqyron një mospërputhje sa i përket leximit të ndodhive në politikën e jashtme të Turqisë. Kjo divergjencë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1003
27022013

Analiza U186ui10Më e dashur tek All-llahut nga të gjitha krijesat e Tij është vajzë muslimane që vesh hixhabin. Ajo e di se hixhabi është një dhuratë nga All-llahu. Hixhabi e mbron atë nga dëmtimi dhe keqbërja. Ajo e vesh atë duke e ditur se hixhabi i jep bukuri, dinjitet dhe respekt.[justify]Bizelja është një bimë e shkëlqyer. Ajo tregon me krenari të fortë hixhabin e saj të gjelbër. Hixhabi e mbron atë nga moti i nxehtë dhe i ftohtë, dhe ruan atë nga insektet. Allahu e ka bekuar bizelen me një hixhab të...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 2469
29122012

Analiza 246lvgo
Në ditën më të shenjtë në historinë çifute, 6 tetor 1973, e njohur si Jom kapor, Egjipti dhe Siria nisën sulme të njëkohshme mbi "Izraelin".Ky ishte fillimi i luftës se tetorit, e katërta dhe më shkatërruesja nga të gjitha luftërat arabe – mbi "izraelin", dhe ai kishte ndikimin më të madh në gjendjen e botës. Presidenti egjiptian, Anwar Sadati, e vëri nën presion mbretin saud Fejsalin për t'iu hakmarrë Amerikës për shkak se ajo e mbështeste "Izraelin", ekonomikisht dhe ushtarakisht.

Sadati mendoi...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1206
20122012

Analiza (u39u)21.12.2012%20435272
PYETJA: Çka thoni për bisedat se me 21 Dhjetor 2012 do të bëhet Kijameti?Përgjigja e hoxhës së nderuar Mr. Bashkim Aliu:

Esselamu alejkum. Është e vërtetë se këtyre ditëve me të madhe flitet dhe dëgjohet për këtë gjë, bile, për këtë flitet edhe në mediume. Më e keqja është se edhe disa muslimanë janë futur në grupin e atyre që presin dhe nuk dinë se çka do të bëhet me 21 Dhjetor, apo janë konfuz...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1323
15122012

Analiza 2012-264x182
Kohëve të fundit me të madhe spekulohet nëpër rrjetet e ndryshme sociale, se fundi i botës sipas kalendarit të qytetërimit Maja do të jetë më 21 dhjetor 2012. Para se të fillojmë me diskutimin e këtij pretendimi, fillimisht duhet të bëjmë një dallim mes konceptit “fundi i botës” – ndodhia e kijametit-sipas botëkuptimit islam dhe “fundi i botës” – përfundimi i një kalendari në të cilin do ndodhin fatkeqësi natyrore me përmasa globale.

Kjo temë “fundi i botës” diskutohet edhe...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1163
10122012

Analiza (u196u)destabilizim kairo
Kriza politike në Egjipt, më e vështira pas revolucionit Egjiptian dhe përmbysjes së Husni Mubarakut të vitit të kaluar, hyn në javën e saj të tretë me gjasa se do të jetë një kohë së shpejti, të paktën duke gjykuar nga qëndrimi i udhëheqësve të opozitës për t'i dhënë fund. Sa kohë kalon ajo është gjithnjë e më e dukshme dhe e qartë se kjo është ajo që po ndodh tani nuk është shkaktuar nga një mbledhje spontane të miratimit të deklaratës kontestuese kushtetuese, ajo...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 969
14112012

Analiza Images?q=tbn:ANd9GcSTzysQqjn03RAt8RP6oFgA_e85RQx4VkzN4ZiiCjby5Qwu1oydhwSipas një serie të studimeve të fundit, Franca gjithnjë e më shumë poshekullarizohet. Për shembull,nga 80 për qind e katolikëve në vitin 1966, më 2007 ajo ka numëruar 51 për qind nga ta. Ndërsa, në atë përqindje të ngushtë,
vetëm pesë për qind janë tamam fetarë që shkojnë rregullisht në meshakishtare, ndërsa ata janë kryesisht të vjetër. Protestantizmi dhe judaizmi mbeten relativisht stabil,me rreth 2.1 apo 0.6 përqind tëpjesëmarrjes, ndërsa ateizmi po shënon rritjen...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1108
07112012

Analiza (u84u)Pyeta%20veten
Pyeta veten, pse dhëmbët çdo ditë i pastroj ndërsa për pastrimin e fjalorit kaq pak kujdesem?

Kur të dal nga shtëpia çdo ditë shikohem në pasqyrë por… sa herë mendoj se a thua si janë sjelljet e mija?!

Mërzitem kur humb 5 euro ndërsa harroj sa kohë të namazit i kam humbur?

Për çudi, pse kur dikush me mashtron hidhërohem prej tij dhe nuk i flas, ndërsa shejtani qe vazhdimisht më mashtron serish gjen derë në jetën time??!

E sa here...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1082
22102012

Analiza Statistika_1_240_200
Prej përgëzimeve që e bëjnë njeriun të kënaqet dhe të ndihet mirë, janë edhe shifrat e mëdha të atyre që po pranojnë Islamin. Statistikat zyrtare flasin se në Gjermani, p.sh., përgjatë viteve 2006, 2007, 2008, çdo dy orë ka pranuar Islamin një njeri, e që i bie se:

- Për një ditë kanë pranuar Islamin më shumë se 12 veta

- Për një muaj më shumë se 350 veta, dhe

- Për një vit kanë pranuar Islamin më shumë se 4000 veta.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1108
28092012

Kur thuhet “njeri i formuar” nga ana teknike për herë të parë në mendjen tonë vjen ky përkufizim: njeri i zoti, me profesion mjeshtër etj.
Menjëherë duhet t’ju kujtojmë se do të ishte jo e drejtë po qese do ta përkufizonim me termi “njeri i formuar”si një makinë e cila është prodhuar posaçërisht për të bërë detyrën mirë.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1086
24092012

Cito :
Analiza Asas_1348435662E dini se çfarë ka bërë Amerika kur i është përqeshur presidenti i saj Bushi i vjetër? Para 20 viteve një piktore, Irakiane e quajtur Lejla El-Attar, kishte pikturuar portretin e presidentit Amerikan Bushit të vjetër në hyrje të një hoteli.

 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1104
22092012

Analiza 2rzdn6h
Është për tu habitur se si në këtë kohë fyhet i Dërguari salAllahu alejhi ve selem, koha kur digjen muslimanët në Burma dhe asnjë televizion nuk tregon për ta, asnjë radio nuk jep lajme për ta dhe asnjë gaztë nuk shkruan për ta.
Koha kur muslimanët vriten duke filluar nga pleqtë e deri tek foshnja në barkun e nënës në Sirinë vendin ku Allahu e begatoi me pesë ajete të Kuranit.
Kohen...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1027
21082012

Analiza Muslimane
Organizata e Kombeve të Bashkuar, ka konstatuar se në Evropë në vitin 2040 do të jetojnë rreth 710 milion mysliman. Këtë konstatim OKB, e ka mbështetur në një hulumtim të fundit që e ka bërë, duke konsideruar që myslimanët po rritën çdo ditë e më shumë në Evropë.

Është konstatuar se numri më i madh i myslimanëve në Evropën Juglindore është në Shqipëri, ku jetojnë 3,639,453 banorë e prej tyre 70% myslimanë. Pas Shqipërisë, vjen edhe Kosova e cila ka...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1315
18052012

Analiza Gjergj_207657854_200_200
Komentatorë publikë në Tiranë, Shkup, Prishtinë e emigracion kanë qenë shumë të shqetësuar gjatë ditëve të fundit pasi një grup shqiptarësh të Maqedonisë protestuan ndaj arrestimeve të disa shqiptarëve nga qeveria maqedono-shqiptare Gruevski-Ahmeti si “ekstremistë islamikë”.

Shqetësimet e komentatorëve lidheshin ngushtësisht me faktin se protestuesit dolën në protestë si muslimanë me një flamur jeshil me shkronja arabe dhe ku flamuri kombëtar...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1216
24042012

[justify]Secili prej nesh ka një botë të pasur ndjenjash dhe emocionesh,të cilat duhet të kanalizohen në një drejtim të caktuar.Shejtani,zakonisht i mashtron të rinjtë me qëllim që këto ndjenja kaq të bukura,t'i kanalizojnë në lidhje harram mes djemve dhe vajzave.Nëse këto ndjenja do të kanalizoheshin në lidhje vllazërie,për adhurimin e Zotit dhe përmirësimin e jetës në tokë,njerëzit do të bënin mrekulli.Por shejtani e di këtë , prandaj është angazhuar maksimalisht me ushtrin e vet,që këto ndjenja të mos përdoren pozitivisht.Kështu,ai ua ka mbushur mendjen artistëve që të prodhojnë me mijëra videoklip,telenovela...
 
nga Admin - Komentet: 2 - Shikime: 1178
23042012

Analiza Images?q=tbn:ANd9GcQbYjJUA-V_rln4magJYGkm-AMG4DF1IU8F0hagfFUaO7OpXUQK

Ne e dimë se duhani është helm, duhani vret por megjithatë njerëzit e pinë me të madhe dhe nuk i ndahen aspak edhe pse e dinë rezikune tij vdekjeprurës, ndoshta ata që vazhdojn ta pinë akoma i kan kuptuar disa dobi të tij dhe të knaqur nga këto dobi vazghdojn akoma ta pijnë.

Ja dobitë e duhanit në të cilat ndoshat jan pajtuar duhanpirësit:

1- Duhanpirësin nuk e godet plëqeria… sepse ai vdes i ri!

2- Duhanpirësi çdo herë njihet me...
 
nga Admin - Komentet: 2 - Shikime: 1576
13042012

Analiza 548069_387668577921953_363394393682705_1320171_1235542764_n

TUBOHEN DYFTYRSHAT

Një foto e bere këto dite,ku shihen hoxhallarët e shitur (ne krye me Ramadan Butin) bashke me kryetarin e Sirise Beshar Asadin, Allahu ua dhashte hakun. Nëse nuk pendohen, Allahu i ringjalltë se bashku ne Ditën e Gjykimit!

Thote Allahu Teala:“Zoti ynë, mos na i lako zemrat tona pasi na i drejtove, na dhuro mëshirën Tënde, pse vetëm Ti je dhuruesi i madh”.Zoti ynë Ti je ai që në një ditë do t`i tubosh njerëzit,...
 
nga Shemsi - Komentet: 0 - Shikime: 1412
10042012

Analiza (u59u)buti%20and%20assad

PYETJA:

Hoxhë i nderuar, cfar mendimi keni ju personalisht per Dijetarin e njohur El-Buti. Dhe si e komentoni ju perkrahjen qe ky dijetar [po i jep zullumqarit te poshter Sirian. Ku ne disa video qe kam pare ai gjithnje po lavderon ket zullumqar dhe asnjeher nuk thot keq per te. Pse qendron keshtu puna? A mos ky dijetar ka frike prej ketij diktatori a? SubhanAllah, nese mundet me detajisht nje sqarim...
 
nga Admin - Komentet: 4 - Shikime: 1584
03032012

Analiza %28u39u%29siria%205786556

Me nismën e Shteteve të Bashkuara dhe Francës. një draft-rezolutë po
qarkullon në mesin e anëtarëve të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.
Synimi i rezolutës është qasja e OKB-së dhe organizatave tjera
humanitare tek populli sirian. Ajo gjithashtu kërkon ndërprerjen e
menjëhershme të operacioneve ushtarake të regjimit, lirimin e të
burgosurve dhe tërheqjen e forcave qeveritare nga qytetet dhe qytezat....
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1076
01032012

Analiza 419344_373909899294438_272328659452563_1462014_1362934249_n

''Lista e Kryeministerve Shqipetare ne Perandorine Osmane''


(Duke mos hyre ne saktesine e regjistrit, ju rekomandoj ta lexoni dhe
mahniteni me perberjen e regjistrit. Ky regjister tregon se osmanlinjte
dhe shqiptaret nuk qene armiq gjate shekujve, por perkundrazi, miq te
ngushte dhe kreatore te politikes per disa shekuj)

Ahmet Pasha Dukagjini

Ahmet Izzet Pasha
...
 
nga Albi-ibro - Komentet: 0 - Shikime: 2109
29022012

Thonë, jemi shembull për tolerancë
fetare e muslimanët mundohen m’i shfarosë! Qendra e Prishtinës ka vend
për të dy kishat ndërsa xhaminë e madhe të ardhshme mundohen me fshehë
sa më shumë pasi që po duhet me ba vend edhe për të se tani s’po kanë
kah ja mbajnë.

Thonë, “Feja e shqiptarit është Shqiptaria” e në çdo kënd vendosin statuja të personaliteteve katolike!


Thonë, ndalohet shamia në shkolla e Gonxhe Bojaxhiu lejohet me shami në kokë, brenda në shkolla, edhe për së vdekuri!


Thonë, je ekstremist,...
 
nga Albi-ibro - Komentet: 0 - Shikime: 1212
27022012

Analiza Number_4_240_200

1. Çuditem me atë që është sprovuar me brengë, se si është i pavëmendshëm nga fjala e Allahut të Lartëmadhëruar: “Nuk ka Zot përveç Teje, Ti qofsh lavdëruar! Unë me të vërtet jam kriminel”, ndërsa Allahu i Lartëmadhëruar thotë: “Iu përgjigjëm dhe e shpëtuam nga ajo që e brengoste.” (Enbija, 87-88)

2. Çuditem me atë që është sprovuar me fatkeqësi, se si është i pavëmendshëm nga...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1088
14022012

Analiza Shkupi-264x198
Nëse Mitrovica i kalon Serbisë, Kosova nuk do të mjaftohet vetëm me Preshevën, por do të kërkojë njësinë historike të ish vilajetit të Kosovës me kryeqendër Shkupin. “Mendoj se ndryshimi i kufijve të Kosovës, qoftë edhe këmbimi reciprok i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë (propozim i bërë) do të hapë ‘kutinë e Pandorës’, dhe më së pari, kërkesën ligjore e historike të Kosovës për njësinë historike të ish vilajetit me kryeqendër...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1100
 Mbrapsht në krye 
Përdoruesit që po shfletojnë forumin: Asnjë
Moderatorët:Asnjë
Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund të krijoni tema të reja në këtë forum
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
-
Kërce tek:  
Mesazhe të reja Mesazhe të reja
Mesazhe të reja [ Popular ] Mesazhe të reja [ Popular ]
Mesazhe të reja [ Locked ] Mesazhe të reja [ Locked ]
Asnjë mesazh i ri Asnjë mesazh i ri
Asnjë mesazh i ri [ Popular ] Asnjë mesazh i ri [ Popular ]
Asnjë mesazh i ri [ Locked ] Asnjë mesazh i ri [ Locked ]
Shume i mire Shume i mire
Palidhje Palidhje
I mire I mire