islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Lajmet Ditore EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Lajmet Ditore EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Lajmet Ditore EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Lajmet Ditore EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Lajmet Ditore EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Lajmet Ditore EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Lajmet Ditore EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Lajmet Ditore EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Lajmet Ditore EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Lajmet Ditore EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Lajmet Ditore EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Lajmet Ditore EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Lajmet Ditore EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Lajmet Ditore EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Lajmet Ditore EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Lajmet Ditore EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Lajmet Ditore EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Lajmet Ditore EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Lajmet Ditore EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Lajmet Ditore EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Lajmet Ditore EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Lajmet Ditore EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Lajmet Ditore EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Lajmet Ditore EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Lajmet Ditore EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Lajmet Ditore EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Lajmet Ditore EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Lajmet Ditore EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Lajmet Ditore EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Lajmet Ditore EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Lajmet Ditore EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Lajmet Ditore EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Lajmet Ditore EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Lajmet Ditore EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Lajmet Ditore EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Lajmet Ditore EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Lajmet Ditore EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Lajmet Ditore EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Lajmet Ditore EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Lajmet Ditore EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Lajmet Ditore Empty96%Lajmet Ditore Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Lajmet Ditore Empty0%Lajmet Ditore Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Lajmet Ditore Empty0%Lajmet Ditore Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Lajmet Ditore Empty0%Lajmet Ditore Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Lajmet Ditore Empty1%Lajmet Ditore Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Lajmet Ditore Empty2%Lajmet Ditore Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 Temat 
Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 18 ... 36  Next
15042020

Lajmet Ditore Vaksin10 Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) deklaroi se shtatëdhjetë vaksina të koronavirusit janë në zhvillim në të gjithë botën, por tre versioni janë tashmë në prova klinike.

Sipas OBSH, të parët në liste janë CanSino Biologics Inc, në Hong Kong dhe Instituti i Bioteknologjisë i Pekinit, të cilët së bashku po zhvillojnë një vaksinë eksperimentale, e cila është në fazën e dytë të provave . Dy vaksinat e tjera që po testohen te njerëzit, janë duke u zhvilluar veçmas nga prodhuesit amerikane Moderna dhe Inovio...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 701
15042020

Lajmet Ditore Fmn-1-10 Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar.

FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930.

Sipas FMN-së pandemia e ka zhytur botën në një “krizë si asnjë tjetër”.

Fondi shtoi se nëse kjo situatë do të zgjasë, atëherë do të vihet në test aftësia e qeverive dhe bankave qendrore për të kontrolluar krizën.

Gita Gopinath, kryesuesja e ekonomistëve...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 664
15042020

Lajmet Ditore Italia10 Italia ka publikuar raportin ditor sa i përket viktimave dhe të prekurve me Koronavirus. Pas një ulje që bëri para dy ditësh ku u shënuar 431 viktima sot është dita e dytë radhazi që ky numër rritet.

Ditën e djeshme kishin 566 viktima ndërsa sot ky numër ka shkuar në 602.

Teksa numri i rasteve të reja ka rënë nga 3153 që ishte dje në 2972.

Numri total i të vdekurve ka shkuar në 21067 ndërsa i të shëruarve 37130. Ulje ka pësuar edhe numri i personave që janë në gjendje kritike duke...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 669
15042020

Lajmet Ditore Piknik10 Një grup femrash në Londër, u kap nga policia teksa bënin një piknik, pavarësisht se koronavirusi po gjen terren gjithnjë dhe më shumë në Britaninë e Madhe. Ditët e fundit, britanikët janë parë duke thyer karantinën dhe kanë dalë “plazheve” dhe “lëndinave”, por kjo ka ndodhur edhe pse temperaturat kanë qenë të larta.

Së fundmi, meterologët kanë parashikuar ulje të ndjeshme të temperaturave, nga 25 gradë celsius që ka qenë këto ditë, në ditët në vazhdim pritet të shkojnë në 13 gradë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 683
15042020

Lajmet Ditore Gjerma10 Gjermania ka arritur të ngadalësojë përhapjen e rasteve të reja të koronavirusit të ri (COVID-19) por shpërthimi është larg nga kontrolli, njoftoi sot agjencia e ketij vendi për kontrollin e sëmundjeve, transmeton Anadolu Agency (AA).

Duke folur në një konferencë për media në Berlin, profesori Lothar Wieler, drejtuesi i Institutit Robert Koch (RKI) tha se shifrat e fundit treguan se masat e izolimit janë duke dhënë rezultate.

“Mund të vërejmë disa tendenca pozitive por nuk mund të themi...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 669
10042020

Lajmet Ditore Be-21810 Ministrat e Financave të Eurozonës pas një diskutimi prej rreth 20 orësh dje janë dakorduar për një pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për koronavirusin e ri (COVID-19), transmeton Anadolu Agency (AA).

Presidenti i Eurogroupit, Mario Centeno, në një konferencë për media pas përfundimit të telekonferencës së përbashkët, tha se plani i shpëtimit ka tre shtylla.

Centeno do t’u ndihmojë punëtorëve, bizneseve dhe sistemeve shëndetësore të vendeve anëtare.

Skema afatshkurtër për...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 496
10042020

Lajmet Ditore Spanja10

Ballina Lajmet Rajon dhe Botë
Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
April 10, 2020


Ministria e Shëndetësisë së Spanjës ka informuar se janë regjistruar 605 raste të reja të vdekjeve nga koronavirusi i ri (COVID-19), që është shifra më e ulët që nga 24 marsi, transmeton Anadolu Agency (AA).

Me rastet e reja, numri i përgjithshëm i vdekjeve në vend është rritur në 15.843.

Gjithashtu janë regjistruar 4.576 raste të reja...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 477
10042020

Lajmet Ditore Kineze11 Drejtori i një spitali në Wuhan, që luftoi pandeminë e koronavirusit, thotë se ai beson se nuk ka thuajse asnjë shans që të ketë një rikthim në shkallë të gjerë të epidemisë, por paralajmëron për shpërthime të vogla dhe sporadike.

Ndërkohë, zyrtarët në vend thonë se Wuhani mund të kthehet tërësisht në normalitet muajin e ardhshëm, pasi rastet tani kanë rënë në mënyrë drastike.

“Mund të ketë raste sporadike të virusit në vijim dhe mund të ketë edhe ndonjë shpërthim të vogël, të lokalizuar,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 475
09042020

Lajmet Ditore Screen10 Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame, Sulejman Rexhepi, ka kerkuar nga qeveria që tia ndajë BFI-së pjesën e saj të ndihmave.
Në të kundërtën, ai ka paralajmëruar mundësinë për tërheqje të apeleve të BFI-së për epideminë, transmeton Gazeta Lajm.
Situata do të dalë nga kontrolli, do të bëhet këtu Bangladesh, ka thënë Rexhepi.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 328
09042020

Lajmet Ditore B3f6b810 Numri i të vdekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Gjermani tejkaloi shifrën 2.000 ndërsa numri i rasteve të konfirmuara tani është pothuajse 110 mijë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Firma e analizës së të dhënave Risklayer dhe Instituti i Teknologjisë Karlsruhe që përpilojnë të dhëna në kohë reale nga afro 400 autoritete lokale, raportuan për 207 vdekje të reja gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 2.017.

Me 4.284 raste të reja, numri i pacientëve...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 296
09042020

Lajmet Ditore Be-69610 Bashkimi Evropian do të zgjasë kufizimet e udhëtimit deri në mesin e muajit të ardhshëm, njoftoi sot Komisioni Evropian për masat emergjente që synojnë të frenojnë përhapjen e koronavirusit.
Në mes të muajit marsit, BE vendosi të mbyllë kufijtë e jashtëm për të gjitha udhëtimet që nuk janë të nevojshme për një muaj, kryesisht në përpjekje për të parandaluar që 27 shtetet anëtare të mbyllnin kufijtë brenda zonës së udhëtimeve evropiane për të frenuar përhapjen e COVID-19, transmeton Reuters.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 351
09042020

Lajmet Ditore Turqi-10 Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, është shprehur se “Turqia në pandeminë COVID-19 është një prej vendeve më të përgatitura falë ndryshimeve dhe transformimeve që ka bërë në 18 vitet e fundit, shkruan Anadolu Agency.

Në paketën e kiteve higjienike që janë përgatitur për t’u shpërndarë falas për qytetarët 65 vjeç dhe më lart nën koordinimin e Ministrisë së Industrisë dhe Teknologjisë në kuadrin e masave kundër COVID-19, është përfshirë edhe një letër që presidenti Erdoğan ka shkruar...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 305
08042020

Lajmet Ditore 20200414 Evropa po jep shenja të reja shprese lidhur me pandeminë ndërsa numri i përditshëm i personave të prekur nga koronavirusi në Spanjë, Itali e Francë po ulet. Vdekjet si pasojë e koronavirusit dhe rastet me të infektuar vazhduan të bien edhe gjatë ditës së hënën në Spanjë, megjithëse autoritetet paralajmëruan mbi një shtrembërim të mundshëm të shifrave nga një raportim më i ngadalshëm gjatë fundjavës.

Ministria e shëndetësisë njoftoi 637 raste të tjera vdekjesh në 24 orët e fundit, numri më i ulët i vdekjeve...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 264
14102019

Lajmet Ditore 20191015 Nesër do të mblidhen në Luksemburg ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, të cilët do të përgatisin draftin me konkluzione për çështjet kryesore në agjendë. Drafti u kalohet më pas liderëve të shteteve, në samitin e 17-18 tetorit, shkruan topchannel.
Këshilli Evropian ka zbardhur edhe agjendën e takimit të ministrave të Jashtëm, që zhvillohet nesër. Procesi i zgjerimit të BE-së me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut do të jenë në krye të agjendës.
Diskutimi do të bazohet në konkluzionet...
 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 350
14102019

Lajmet Ditore 20191014 Parlamenti britanik ka vazhduar me seancat me hapje shtetërora para negociatave kyçe me Bashkimin Evropian (BE) për Brexit-in, raporton Anadolu Agency (AA).
Mbretëresha Elizabeth dorëzoi programin e qeverisë së kryeministrit Boris Johnson në Dhomën e Lordëve, duke hapur zyrtarisht parlamentin me fjalimin e saj.
Fjalimi i saj përfshinte politika rreth krimit, shëndetësisë, mjedisit dhe Brexit-it.
“Prioriteti i qeverisë sime gjithmonë ishte që të sigurojë ndarjen e Mbretërisë së Bashkuara nga...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 363
14102019

Lajmet Ditore 20191013 Gjykata Supreme e Spanjës dënoi nëntë liderë separatistë të Katalonjës, me burgim duke nisur nga nëntë deri në 13 vjet për rolin e tyre në referendumin e pavarësisë të zhvilluar në 2017-tën. 
Veç kësaj, disa prej të akuzuarve u shpallën fajtorë për shpërdorimin e fondeve publike. 
Tre ish-politikanë të tjerë morën dënime për mosbindje. Në mes të shtatorit, dy vjet më parë, qindra mijëra katalanas dolën në rrugë për të kërkuar pavarësinë e rajonit të tyre. 
Ish kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 347
14102019

Lajmet Ditore 20191012 Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, tha se askush nuk duhet të presë që forcat amerikane të përballen me “Turqinë anëtare të NATO-s” në veri të Sirisë, transmeton Anadolu Agency (AA).
“A mendojnë vërtet njerëzit se duhet të shkojmë në luftë me Turqinë anëtare të NATO-s?” pyeti Trump retorikisht në Twitter.
“Luftërat e pafundme do të mbarojnë”, ka shkruar presidenti amerikan.
Trump tha se grupi terrorist PKK/YPG “mund jetë duke liruar” disa anëtarë të...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 346
14102019

Lajmet Ditore 20191011 Presidenti i Kinës ka lëshuar një paralajmërim duke thënë se çdo përpjekje për ndarjen e Kinës do të përfundojë në “trupa të copëtuar dhe eshtra të kthyer ne pluhur”.
Komentet e presidentit Xi Jinping erdhën gjatë një vizite shtetërore në Nepal të dielën, tha transmetuesi shtetëror kinez CCTV.
Ai nuk përmendi asnjë rajon të veçantë por fjalimi i tij u pa si një kërcënim për Hong Kong, ku protestat kundër Pekinit vazhdojnë prej muajsh.
Tubimet paqësore në Hong Kong shpërthyen sërish në...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 322
14102019

Lajmet Ditore 20191010 Çmimi Nobel për Ekonominë për vitin 2019 i është dhënë Abhijit Banerjee, Esther Duflo dhe Michael Kremer.
Tre ekonomistët kanë marrë çmimin e rëndësishëm për qasjen e tyre në luftën kundër varfërisë globale që bazohej në eksperimente të krijuara me kujdes që kërkonin përgjigje për pyetje specifike të politikave botërore.
“Fituesit e këtij viti kanë prezantuar një qasje të re për të marrë përgjigje të besueshme në lidhje me mënyrat më të mira për të luftuar varfërinë globale,” thanë organizatorët...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 339
03042019

Lajmet Ditore 11763186-6876829-image-a-52_1554206922266-218x150  Një burrë i ofroi ëmbëlsirë në rrugë për ta joshur dhe e shiti në një familje tjetër Një burrë në Kinë është bashkua me familjen e tij vetëm 21 vite pasi u rrëmbye nga një trafikant njerëzish.
Ai u rrëmbye ndërsa po shkonte nga shtëpia në shkollë dhe u shit në një...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 665
03042019

Lajmet Ditore Brexit-218x150  Ligjbërësit e Bashkimit Evropian miratuan të mërkurën një ligj që do të lejojë britanikët që të lëvizin pa viza edhe pse nuk ka marrëveshje për Brexit. 


Vendimi është marrë pavarësisht mosmarrëveshjes së ashpër mbi statusin e Gjibraltarit. Komiteti i drejtësisë i Parlamentit Europian miratoi...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 729
03042019

Lajmet Ditore 97C3E2EF-FDE6-4F5E-BFDB-982BC8864CA3-218x150 Deri në 3000 vdekje në vit si pasojë e gabimeve të mjekëve në Zvicër
Se profesioni i mjekut është i rëndë dhe shumë stresues, është një gjë që dihet. Por me kalimin e kohës, puna e mjekut po bëhet edhe më kërkuese. Këtë e tregojnë të dhënat nga platforma Remed, në të...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 723
03042019

Lajmet Ditore Tenda-e-gedafit-218x150 Tenda e famshme beduini e Muamar Gedafit, ku diktatori libian qëndronte gjatë vizitave jashtë vendit, ka dalë në ankand në internet dhe deri tani ka mbledhur oferta që arrijnë në 27 000 dollarë, shkruhet në faqen e internetit të transmetuesit arab ”Al Arabiya”, që shton se atë e ka nxjerrë për shitje Masud al Mashai.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 768
31032019

Lajmet Ditore 20190107 Dhjetëra mijëra palestinezë u mblodhën në kufirin Izrael-Gaza të shtunën, duke u përballur me tanket dhe trupat izraelite në përvjetorin e parë të demonstratave të “Marshit të Madh të Kthimit”.
Forcat izraelite ishin vendosur në masë në anën tjetër të kufirit të fortifikuar, me tensionet mes që ishin shumë të larta mes palëve, pas një sulmi me raketa nga Gaza dhe sulmet ajrore izraelite më parë gjatë javës.
Katër palestinezë u vranë të shtunën, thanë zyrtarët mjekësorë të Gazës. Tre ishin 17-vjeçarë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 608
31032019

Lajmet Ditore 20190106 Një 91-vjeçar, banor i qytetit Kristianstad të Suedisë, u gjobit me rreth 630 euro për fyerje të muslimanëve në rrjetet sociale, transmeton Anadolu Agency (AA).
Gjykata në Kristianstad njoftoi se 91-vjeçari ka kryer “krime nga urrejtja” duke përdorur shprehjen “krijesë e neveritshme” për muslimanët.
Ai u dënua me dy muaj burg por dënimi iu kthye në gjobë për shkak të moshës që kishte.
Mediat lokale raportojnë se ky është personi më i moshuar që është dënuar në vend për fyerje...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 625
31032019

Lajmet Ditore 20190105


Ballina  Lajmet  Rajon dhe Botë

Turqi, fillon procesi i votimit për zgjedhjet lokale

March 31, 2019

    Ka filluar procesi i votimit për zgjedhjet lokale në Turqi, ku votuesit do të zgjedhin udhëheqësit lokalë të cilët do të marrin një mandat prej pesë vitesh, raporton Anadolu Agency (AA).
Në zgjedhjet e sotme, rreth 57 milionë votues do të hedhin votat e tyre në 194.390 vendvotime.
Sipas vendimit të Këshillit të Lartë Zgjedhor...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 635
31032019

Lajmet Ditore 20190103


Ballina  Lajmet  Rajon dhe Botë

Gaza, forcat izraelite martirizojnë dy palestinezë gjatë protestave

March 30, 2019

    Dy palestinezë u martirizuan dhe dhjetëra u plagosën kur forcat izraelite sot hapën zjarr gjatë protestave të palestinezëve me rastin e “Ditës së Tokës” në Rripin e Gazës, transmeton Anadolu Agency (AA).
Ministria e Shëndetësisë të Palestinës në njoftimin e saj bën të ditur se në lindje të qytetit të Gazës...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 663
24032019

Lajmet Ditore 20190392 Gjermani, në qytetin e Berlinit qytetarët presin besimtarët në dyert e xhamive në ditën e xhuma me lule dhe parrulla nën moton: "Muslimanët janë miqtë tanë"
"Muslimanët janë vëllezërit dhe motrat tona"
"Ne i duam Muslimanët"
"Ne jemi me ju"
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 928
24032019

Lajmet Ditore 20190391

Ballina  Lajmet

“Opozita planifikon atentate dhe sulme terroriste në Venezuelë”

March 24, 2019

    Zëvendëspresidenti i Venezuelës, Jorge Rodriguez akuzoi liderin e opozitës dhe presidentin e vetëshpallur të përkohshëm Juan Guaido për planifikim të aktiviteteve terroriste në vend, transmeton Anadolu Agency (AA).
Kriza e thellë politike në Venezuelë është përshkallëzuar më tej të enjten, kur u arrestua shefi i kabinetit të Guaidos...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 852
24032019

Lajmet Ditore 20190390 Forcat ajrore izraelite kanë kryer dy sulme në zonën e enklavës palestineze të bllokuar të Gazës, raporton Anadolu Agency (AA).
Ushtria izraelite njoftoi se sulmet u kryen në orët e hershme të mëngjesit dhe se cak i sulmeve ishin pozicionet e lëvizjes së rezistencës palestineze Hamas.
Po ashtu në deklaratë thuhet se sulmet ishin si reagim ndaj hedhjes të balonave me zjarr nga Gaza në territorin e Izraelit.
Gazetari i AA-së nga terreni raportoi se bombarduesit izraelitë kanë kryer sulme në zonën e...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 833
24032019

Lajmet Ditore 20190389

Ballina  Lajmet

Mali, të paktën 134 të vdekur nga sulmi

March 24, 2019

    Në sulmin e kryer të shtunën në fshatin e grupit etnik Fulani në rajonin Mopti të Malit, u vranë 134 persona, transmeton Anadolu Agency (AA).
Mediat lokale raportojnë se si sulmuesit e veshur si gjuetarë Donzo kryer sulmin në fshatin Ogossagou, në të cilin 55 persona u plagosën.
Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara (OKB) Antonio Guterres dhe udhëheqësi...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 851
24032019

Lajmet Ditore 20190388

Ballina  Lajmet

Liga Arabe nuk do të diskutojë që Sirisë t’i kthehet anëtarësimi

March 24, 2019

    Nga Liga Arabe kanë njoftuar se në samitin që planifikohet të mbahet në Tunizi në fund të këtij muaji nuk do të vjen në rend dite çështja e riaktivizimit të anëtarësimit të Sirisë, transmeton Anadolu Agency (AA).
Zëdhënësi i Ligës Arabe, Mahmoud Afifi, në një konferencë për media në kryeqytetin e Egjiptit, Kajro, tha se “Riaktivizimi...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 901
24032019

Lajmet Ditore 20190387 Në Hagley Park në qytetin Christchurch të Zelandës së Re, u organizua një program përkujtimor për viktimat e sulmeve terroriste më 15 mars gjatë faljes së namazit të xhumasë në dy xhami, transmeton Anadolu Agency (AA).
Dhjetëra mijëra njerëz me prejardhje të ndryshme etnike dhe besimeve të ndryshme morën pjesë në programin përkujtimor të organizuar në Christchurch për 50 personat që u vranë në sulmet terroriste në xhamitë Al Noor dhe Linwood.
Zyrtarët kanë theksuar se rreth 40 mijë njerëz kanë marrë pjesë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 967
23032019

Lajmet Ditore 20190380 Ishin pikërisht dëshimtë e tre personave ato që bën që Archie Williams, sot 58 vjeç, të lirohej nga Gjykata e Luizianës në SHBA pasi ishte dënuar me burgim të përjetshëm 36 vite më parë.
Williams u dënua në vitin 1982 për përdhunim me dhunë dhe vrasje, pasi shenjat e gishtave të personit që e kishte kryer vërtet krimin, ishin të njëjta me të tijat.
58 vjeçari ishte në fakt dhe disa centimetra më i shkurtër se përshkrimi që kishte dhënë dëshmitari i vetëm që ishte atë kohë në vendngjarje.

Teksa...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 601
23032019

Lajmet Ditore 20190379 Ministri i Punëve të Brendëshme i shtetit federal të Saksonisë së Poshtme në Gjermani, Boris Pistorius, ka vizituar xhaminë në Hanover në shenjë solidariteti me muslimanët me rastin e sulmit terrorist në Zelandë të Re të premten e kaluar, raporton Anadolu Agency (AA).
Në një adresim të tij para besimtarëve, ministri Pistorius tha se dëshiron të dëshmojë solidarizimin e tij me muslimanët, duke shtuar se nevojitet një qëndrim i prerë kundër terrorizmit.
“Kurrë nuk do të lejojmë që sulmet e tilla terroriste...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 602
23032019

Lajmet Ditore 20190378


Ballina  Lajmet  Rajon dhe Botë

Jamie Shea për sulmet e NATO-s mbi Serbinë, 20 vjet më pas: Bombardimet kanë qenë të justifikuara

March 22, 2019

    Jamie Shea ishte fytyra e NATO-s, të cilën audienca botërore më shpesh kishte mundësinë të shihte.
Bëhet fjalë për njeriun i cili gjatë sulmeve të NATO-s mbi Serbi ishte njeriu tek i cili shumë e shumë njerëz pritnin informata.
Konferencat e tij të rregullta për shtyp në Bruksel,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 589
22032019

Lajmet Ditore 20190375


Ballina  Lajmet  Rajon dhe Botë

OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë

March 22, 2019

    Organizata e Bashkëpunimit Islamik (OBI) ka dërguar një kërkesë në adresë të Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB) dhe organizatave tjera rajonale dhe ndërkombëtare, që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare e solidaritetit dhe luftës kundër Islamofobisë, raporton Anadolu Agency (AA).
Në Stamboll të Turqisë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 566
22032019

Lajmet Ditore 20190374 Të enjten e 21 marsit, Wikipedia doli offline në katër vende vende europiane, në shenjë proteste kundër reformës së copyright që pritet të miratohet më 26 mars nga Parlamenti Europian. Wikipedia ishte e padisponueshme për 24 orë në Gjermani, Çeki, Sllovaki dhe Danimarkë.
Sipas “Wikimedia Foundation” që administron enciklopedinë e lirë “Wikipedia”, nenet 11 dhe 13 të ligjit të ri do të vënë në rrezik shpërndarjen e informacionit online. Këto nene parashikojnë që platformat online t’i...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 615
22032019

Lajmet Ditore 20190373 Muslimanët në Australi kanë falur sot namazin e xhenazes në mungesë, për të vrarit në sulmin terrorist në Christchurch të Zelandës së Re javën e kaluar, raporton Anadolu Agency (AA).
Gjatë namazit të xhumasë, qindra xhami në të gjithë vendin përçuan mesazhin e unitetit dhe nënvizuan se terroristët synojnë të ndajnë shoqërinë duke përhapur frikën.
Talha Bozkurt nga një OJQ rinore islamike në Australi, tha për AA se muslimanët nuk kishin aspak frikë për të mbushur xhamitë.
“Ngjarjet nuk rezultuan...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 566
22032019

Lajmet Ditore 20190372 Bundestagu gjerman miratoi një ligj të ri, për të lehtësuar familjet me të ardhura të ulëta. Që nga data 1 korrik, subvencioni për fëmijët do të rritet nga 170 euro që është aktualisht, në 185 euro. Këtë subvencion mund ta përfitojnë familjet, në të cilat prindërit mbulojnë minimalisht nevojat vetjake të tyre, por jo të fëmijëve, shkruan “Deutsche Welle”.
Përveç rritjes së subvencionit prej 15 euro në muaj për çdo fëmijë, ata do të marrin ushqimin e shkollës falas si edhe biletat e autobusit. Gjithashtu...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 591
22032019

Lajmet Ditore 20190371 47 persona deri tash kanë humbur jetën pas shpërthimit në një fabrikë të kiminkaleve në lindje të Kinës.
Mbi 600 të tjerë janë duke marrë trajtim mjekësor pas lëndimeve që kanë pësuar, shkruan RTE.
Shpërthimi në parkun industrial në Yancheng është një prej aksidenteve më të këqija të këtij lloji që ka goditur Kinën në vitet e fundit.
Në mesin e të lënduarve, 90 raportohet se janë në gjendje të rëndë. Zyrtarët e qytetit kanë thënë se paraprakisht 12 njerëz kishin vdekur dhe 30 të tjerë kishin mbetur...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 614
22032019

Lajmet Ditore 20190370 Një police në Zelandën e Re ka treguar solidarizimin e saj për viktimat e sulmit të së premtes së kaluar në një mënyrë të veçantë. Ajo ka zgjedhur që të mbulohet, mbulesë kjo që është obligim për gruan myslimane.
Policja është fotografuar dje, jashtë Varrezave të qytetit Christchurch ndërkohë që viktimat ishin duke u varrosur.
Nga sulmi terrorist i së premtes së kaluar mbetën të vdekur 50 persona, ngjarje kjo që e tronditi gjithë botën.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 542
20032019

Lajmet Ditore 20190364 Rreth dy mijë makina, mes tyre dhe disa luksoze, me vlerë miliona dollarë kanë përfunduar në fund të oqeanit pasi anija që po i mbante u mbyt pranë brigjeve të Francës.
Anija e mallrave, “Grande America”,  që operonte nga kompania italiane “Grimaldi Lines”, po lundronte nga Hamburgu në Casablanca, me destinacion final Brazilin, por u mbyt rreth 150 milje larg nga brigjet e Francës, në jugperëndim të Brestit.
Fillimisht, zjarri shkrumboi kontejnerët në të cilët gjendeshin rreth 2...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 574
20032019

Lajmet Ditore 20190363 Ka ndalur autobusin që po drejtonte, në të cilin kishte 51 studentë gjimnazi, i ka zbritur një e nga një të gjithë dhe më pas i ka vënë zjarrin.
Ngjarja ka ndodhur në “San Donato Milanese” të qytetit të Milanos. Drejtuesi, një 47-vjeçar me origjinë senegaleze dhe me nënshtetësi italiane është arrestuar nga policia. Për fat të mirë askush nuk ka mbetur i dëmtuar, por 12 gjimnazistë janë dërguar në spital për shkak intoksikimi nga tymi.

Në spital përfunduan edhe dy të rritur, sikurse edhe...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 583
20032019

Lajmet Ditore 20190362 Pas lajmit se muslimanët në Hamilton të Zelandës së Re frikësohen të shkojnë në xhami për namazin e xhumasë nga shkaku i sulmit terrorist që ndodhi të premten e kaluar, një bandë motoçiklistësh premtoi se do të bërë roje për muslimanët, në shenjë solidariteti, transmeton Anadolu Agency (AA).
Sonny Fatu, në cilësi të liderit rajonal të bandës së motoçiklistëve Mongrel Mob të përbërë nga grupi etnik Maori, tha se ata do të sigurojnë xhaminë Jamia Masjid në Hamilton.
“Ne do të mbështesim dhe ndihmojmë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 468
20032019

Lajmet Ditore 20190360 Gjykata e Hagës ka dënuar ish kreun e serbëve të Bosnjës Radovan Karaxhiç me burgim të përjetshëm.
Karaxhiç, 73 vjeç, qëndronte i palëvizshëm dhe i zymtë, pasi gjykatësit thanë se kishin shqyrtuar dënimet e tij të vitit 2016 për gjenocid dhe krime lufte gjatë konfliktit në Bosnje dhe rritën dënimin e tij, që më parë ishte 40 vjet burg.
Gjykata në Hagë “vendosi një dënim me burgim të përjetshëm” pasi ka hedhur poshtë ankesën e Karaxhiçit kundër dënimit të tij për krime, duke përfshirë masakrën...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 548
20032019

Lajmet Ditore 20190359 Bashkësia Islame e Austrisë ngre padi kundër zv. Kancelarit të Austrisë për të dënuar gjuhën e tij armiqësuese.
Shëmbëlltyrë! 👌🏻☪
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 572
20032019

Lajmet Ditore 20190358 Policet e Zelandes se Re duke u njoftuar per Islamin, ne xhamine qe ndodhi sulmi terrorist.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 662
19032019

Lajmet Ditore 20190352 Naeem Rashid, mësues dhe baba i tre fëmijëve që emigruan nga Pakistani në Zelandën e Re një dekadë më parë, ishte i zënë këtë muaj duke planifikuar dasmën e djalit të tij Talha.
As babai as djali nuk jetuan për të festuar rastin. Të dy u vranë të premten, së bashku me 48 persona të tjerë, kur një terrorist i armatosur sulmoi dy xhami në Christchurch, Zelanda e Re, duke vrarë të paktën 50 vetë dhe plagosur dhjetra.
Por që atëherë, Rashid është bërë një hero kombëtar në vendin e tij të lindjes, pasi pamjet...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 638
19032019

Lajmet Ditore 20190351 Kreu i parlamentit anglez i ka njoftuar kabinetit qeverisës se marrëveshja për Brexit e cila është rrëzuar dy herë nga deputetët nuk mund të parashtrohet pa iu nënshtruar ndryshimeve thelbësore. Sugjerimi i tij e bën më të mundshëm se kurrë skenarin e daljes së vendit nga Bashkimi Europian më vonë seç planifikohej, për të premten e ardhshme.
Kryeministrja angleze, Tereza Mej, pritet t’i kërkojë Këshillit të Evropës që ta zgjatë periudhën e shkëputjes së vendit nga Bashkimi Europian përtej datës 29 mars.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 592
 Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 18 ... 36  NextMbrapsht në krye 
Përdoruesit që po shfletojnë forumin: Asnjë
Moderator:S.Moderator
Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund të krijoni tema të reja në këtë forum
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
-
Kërce tek:  
Mesazhe të reja Mesazhe të reja
Mesazhe të reja [ Popular ] Mesazhe të reja [ Popular ]
Mesazhe të reja [ Locked ] Mesazhe të reja [ Locked ]
Asnjë mesazh i ri Asnjë mesazh i ri
Asnjë mesazh i ri [ Popular ] Asnjë mesazh i ri [ Popular ]
Asnjë mesazh i ri [ Locked ] Asnjë mesazh i ri [ Locked ]
Shume i mire Shume i mire
Palidhje Palidhje
I mire I mire