islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Artikuj EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Artikuj EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Artikuj EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Artikuj EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Artikuj EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Artikuj EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Artikuj EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Artikuj EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Artikuj EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Artikuj EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Artikuj EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Artikuj EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Artikuj EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Artikuj EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Artikuj EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Artikuj EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Artikuj EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Artikuj EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Artikuj EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Artikuj EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Artikuj EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Artikuj EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Artikuj EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Artikuj EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Artikuj EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Artikuj EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Artikuj EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Artikuj EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Artikuj EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Artikuj EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Artikuj EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Artikuj EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Artikuj EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Artikuj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Artikuj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Artikuj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Artikuj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Artikuj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Artikuj EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Artikuj EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
8 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 8 vizitorë :: 3 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Artikuj Empty96%Artikuj Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Artikuj Empty0%Artikuj Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Artikuj Empty0%Artikuj Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Artikuj Empty0%Artikuj Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Artikuj Empty1%Artikuj Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Artikuj Empty2%Artikuj Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 Temat 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
28062012

Artikuj Njeriu-ne-dhe-300x200
Dhe të mos thotë ndokush: “O i mjeri unë që e kam lënë mangu respektimin ndaj Allahut dhe që kam qenë prej atyre që talleshin” (Zummer,56)

Nuk ka njeri qëdo të ngjallet e të mos (vetëm se) thotë : Oh çfarëkam lëshuar…
Oh i mjeri unë! Kur unë qëndroja zgjuar natën deri vonë(vetëm për kënaqësi).

Ah i mjeri unë! Për vitet që i humba (në argëtim e zbavitje)
Ah i mjeri unë! Për të gjitha orët dhe momentet që...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 748
28062012

Artikuj Hena1
Ajo është hëna e Ramazanit.
Frekuencat e tij arrijnë në të gjithë botën.
Nxënia e tij është shumë e lehtë.
Resiveri: zemra e besimtarit.
Kanalet e hapura: dyert e xhenetit dhe të xhamive.
Kanalet e bllokuara: dyert e xhehenemit dhe djajtë.
Repriza: agjërimi, leximi i kuranit dhe namazi i natës.
Ekskluzive: Nata e Kadrit.
Harta: arrin në çdo zemër të muslimanëve dhe...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 2550
25062012

Artikuj (u59u)hapi%20i%20pare
Profeti a.s ka thënë:”Nëse është duke u bërë kiameti dhe dikush prej jush ka në dorë një fidan të cilin dëshiron ta mbjellë, le ta mbjellë nëse i premton koha.”

Nga: Dr. Muhamed Fet’hij

Myslimani punon derisa të përmbushë humanizmin dhe njerzillëkun e tij, pasi është një qenie përgjegjëse për transmetimin e misionit të tij në tokë dhe që është; Mbarëvajtja e jetës në tokë, sipas ligjeve hyjnore, gjë e cila nuk do të mund të përmbushet veçse me vepra...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 797
20062012

Artikuj (u84u)Islam
Gen Kelmendi“Dhe Ne do të ta lehtësojmë ty rrugën e drejtë”. [Kur`an, 87:8]

A e ke dëgjuar atë fjalën që thonë se “Bota ka shumë ngjyra” ?

Në realitet, ekzistojnë vetëm dy ngjyra, dhe bota përbëhet vetëm nga dy ngjyra, nga E VËRTETA dhe GENJESHTRA. Këto janë dy ngjyratë e vetme të botës.

Ti përgaditu për betej, lufta po fillon, dhe ti shpall luftë Në Emër Të Së Vërtetës kundër Të Pa Vërtetës.

Mblidh ushtrinë,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1141
19062012

Artikuj (u84u)pergojimi
Molla e ndaluar, të cilën e ndaloje Islami. Mollë të cilën po e hanë të gjithë. Mollë e cila në ditët tona është bërë si diçka tepër normale.

Mollë me të cilën po ushqehemi në çdo kohë dhe çast, në çdo vend dhe në çdo sferë të jetës.

Mollë, kjo e cila ka filluar të i pengon njerëzit nga puna e tyre ndërsa në kohën e lirë ajo është shoqëruesja më e mire e tyre.

Është mollë të cilën po e hanë të gjithë, të pasurit e të varfëritë.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 957
16062012

Artikuj Qielli-me-shi-300x184
Kjo njohuri mund të jetë e re për shumë njerëz…
Allahu azze ue xhel-le kur e shkatërroi popullin e Faraonit tha:
”Për ata nuk qanë, as qielli e as toka dhe atyre nuk iu dha afat”. Duhan 29.

Na përcjell Ibën Xheriri -Allahu e mëshiroftë- në tefsirin e tij nga Ibën Abasi -Allahu qoftë i kënaqur me atë- se lidhur me këtë ajet ka thënë: ”Një person i ka thënë atij (ibën Abasit):
O Ibën Abas fjala e Allahut:...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1202
10062012

Artikuj Allahu-im1-300x224
Me Allahun të paktit bëhen shumë, Muhammedi alejhi selam i ka thënë Ebu Bekrit : ” Mos u mërzitë, Allahu është me ne “.

Me Allahun i dobëti bëhet i fortë, Nuhu alejhi selam ka thënë: ” Unë iu kam mbështetur vetëm Allahut, ju vendosni për qëllimin tuaj, thirrëni në ndihmë edhe zotët tuaj, e mos e mbani fshehtë, dhe zbatoni atë kundër meje e mos pritni “.

Me Allahun e largëta bëhet afërt, Allahu për durimtarët ka thënë: ” vërtete ndihma e Allahut është...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1994
09062012

Artikuj Mos_kopjo_250_177

Nuk lejohet kopjimi në provime, duke u bazuar në argumentet e përgjithshme në ndalimin e mashtrimit, kështu që ajo përfshin mashtrimin në: shitblerje, në këshilla, në marrëveshje dhe kontrata, në besnikëri, në provimet e shkollave dhe instituteve etj.

Argument është fjala e Muhamedit alejhi selam: ”Kush na mashtron neve nuk është prej nesh”. (Shënon Muslimi)

Nga Ebu Hurejre transmetohet se Muhammedi alejhi selam ka thënë: ”Nuk...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 752
06062012

Artikuj Pse10

Të gjithë ne, pa dyshim, jemi dëshmitarë të vendeve, në të cilat burra dhe gra punojnë së bashku, pasi ambiente të tilla, gjithnjë e më tepër po bëhen më se normale. Jemi dëshmitarë të dialogut që këta të fundit ndërtojnë me njëri tjetrin: të ngushtë, të afërt, të sinqertë. Bëjnë lojra dhe qyfyre, pa pasur kujdes moshën dhe pozicionin e njëri-tjetrit. Veçanërisht nuk mund të kalojë pa u vënë re edhe mendimi i shumë grave, të cilat shpeshherë shprehen: “Unë jam një...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 781
05062012

Artikuj Images?q=tbn:ANd9GcTAyYH4H4l04ynUfPSgDps1Z3UYEbj5vyDb0F8QRtGRbuLUw9dXPA

Koha është jeta e njeriut dhe gjëja më e shtrenjtë e tij prandaj edhe konsiderohet si njëra prej begative më të mëdha që Allahu ia ka dhënë robit të Tij.

Muadh ibën Xhebeli, radijallahu anhu, na njofton se Pejgamberi, sal-allahu alejhi ue selem, ka thënë. "Nuk do të lëvizë këmba e asnjë robi Ditën e Kiametit, derisa të pyetet për katër çështje: Për jetën se si e kaloi. Për rininë se si e shfrytëzoi. Për pasurinë nga e fitoi dhe...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 916
29052012

Artikuj Scaled.php?server=98&filename=dituria
Dituria është baza dhe jeta e Islamit. Ajo është shtylla themelore dhe në Kërkimi Njeriut mendon, arsyeton dhe arrin të kuptojë të mirën e të keqen. Mund të themi se mendja është instrumenti më i fuqishëm për realizimin e aspiratave dhe idealeve njerëzore. Ajo është dhurata më madhështore e Zotit, që e lartësoi njeriun mbi të gjitha krijesat e gjalla në tokë. Ajo është drita dhe syri i shpirtit njerëzor. Ajo është jeta e zemrës. Ndërsa...
 
nga Admine-Meli - Komentet: 0 - Shikime: 5064
27052012

Artikuj 554432_419748048047339_979538121_n
DHOMA E MUHAMMEDIT ALEJHI SELAM!


Kjo dhome ne foto,eshte improvizim i dhomes se Pejgamberit tone te dashur Muhammedit alejhi selam.Ky improvizim eshte ne qytetin xhidde ne arabine saudite dhe eshte bere ne baze haditheve qe tregojne se sa gjera ka pas ne dhomen e Muhammedit alejhi selam.Nese e shohim me kujdes, e verejme se eshte dhome modeste,pa aksesuare te shumta,pa kuzhine,pa kthina tjera...Kjo supozohet qe ka qene dhoma e Aishes,gruas Pejgamberit alejhi...
 
nga Shemsi - Komentet: 1 - Shikime: 1328
27052012

Artikuj Mjek_ilustrim-300x175
Hyri një kirurg me të shpejt në spital, pasi e kishin thirr urgjent për një ndërhyrje të shpejt kirurgjike të një të sëmuri.

Iu përgjigj thirrjes menjëherë dhe me të shpejt arriti në spital, i ndërroi rrobat, u pastrua dhe u përgatit për ndërhyrje kirurgjike.

Para se të hyj në sallën e operimit e takoi babain e të sëmurit i cili lëvizte djathtas majtas dhe shenjat e hidhërimit dukeshin qartë në fytyrën e tij,

Sa po e pa mjekun...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 814
26052012

Artikuj Zemraa-300x204
Zemra ka nevojë për “Përditësim “tek ai përson që falë namazin,sepse atë e ka trashëguar nga prindërit apo gjyshërit… i bënë veprimet e namazit pa e ditur se a i ka kryer të plota dhe në formen më të mirë…apo duke mos ditur sa herë ka madhëruar Allahun në ruku dhe Razz dhe pa pyetur pse në namazin e sabahut falim dy rekate ndërsa në jaci katër rekate?
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 702
25052012

Artikuj Leternjoftimi-300x249Emri: Ujë i ndyrë (spermë) dhe tokë.
Puna: Robi i Allahut azze ue xhel-le.
Vendqëndrimi i përkohshëm: Pak ditë të caktuara mbi tokë.
Armiqtë: Iblisi-nefsi- epshi.
Rruga: Pasimi i Muhamedit alejhi selam.
Kualifikimi: La ilahe ilallah.
Vendqëndrimi i përhershëm: Xheneti ose Xhehenemi.
Stacioni i largimit:...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1141
21052012

Artikuj Telefon-300x214
Cingëroi celulari dhe djaloshi u përgjigj,- Alo.
Kur ja u dëgjua një zë vajze i bukur, e pyeste për gjendjen e tij se si ishte, ndërsa ai nuk po e njihte zërin e vajzës. Djaloshi e pyeti:
- Më falni, po kush jeni ju?!…- Vajza iu përgjigj:
- Unë jam një vajzë e bukur, e pasur dhe nga një familje e njohur. Unë dëshiroj të njihem me ty…- Djaloshi heshti për një çast e pastaj i tha:
- Po celulari përgjohet!…- Ajo e çuditur pyeti:
- Nga kush? Përgjohet nga kompania ku punon?-...
 
nga Shemsi - Komentet: 0 - Shikime: 824
21052012

Artikuj Kumtoni_250_188

Dëshiron pasardhës të devotshëm?

“Zoti im, më fal edhe mua nga ana Juaj një pasardhës (fëmijë) të mirë, vërtetë, Ti je dëgjues i lutjes.” (Ali Imran, 38)

“Zoti im, mos më lë të vetmuar se Ti je më i miri trashëgues.” (Enbija, 89)

Frikohesh nga lakimi/lëkundja i zemrës?

“Zoti ynë, mos na i lako zemrat tona pasi na drejtove, na dhurove mëshirën Tënde; Ti,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 882
21052012

Artikuj (u84u)qabe
Muhamed Hasan

Tregon dijetari i njohur Muhamed Hasani se një herë ishte ftuar të mbante një ligjërim në Meke. Para se të fillonte ligjërimin i ishte afruar një njëri i thjesht, i pa njohur.

Kishte kërkuar prej tij duke iu betuar që të mos e fillonte ligjërimin përderisa nuk e dëgjon fjalimin e tij.

Muahmed Hasani e kishte ftuar që të dilte para të pranishmëve dhe të thoshte atë që kishte për të...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 784
21052012

[center]Artikuj (u84u)Burgosja e palestinezeve

Ka ardhur koha që Perëndimi dhe Izraeli t’i pranojnë mësimet e historisë: të shtypurit që rezistojnë sikur grevistët e uritur palestinez janë fitimtarët e vërtetë
[i][b]

Tariq Ramadan

Rreth 1600 palestinez të burgosur në burgjet Izraelite janë duke kërkuar respekt për dinjitetin, pafajësinë dhe humanizmin e tyre. Shumë prej tyre janë arrestuar për dyshime të thjeshta, e të tjerët pa asnjë arsye...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 693
19052012

Artikuj Nje_sh11
Nëse diku bëhet fjalë për pastrim aty flitet edhe për një ndryshim. Çfarëdo lloj adhurimi që të vëmë re tek myslimanizmi nuk do të mund të shohim dy ditë në të njëjtën nivel.
Psh nëse myslimani falet namazi i sotëm duhet të jetë ndryshe nga ai i djeshmi dhe ai i nesërmi ndryshe nga ai i sotmi. Një mysliman nuk duhet të jetë asnjëherë një pus i pafund dhe i verbër. Ai duhet të jetë përherë si një lum dhe si një det, duhet të rinovohet vazhdimisht, duhet të rrjedhë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 918
13052012

Artikuj Dituria_200_200Janë lehtësuar sot rrugët e kërkimit dhe nxënies së diturisë.

1- Regjistrimi në fakultetet e sheriatit-ligjit të Zotit.

2- Prezantimi në kurset fetare që organizohen herë pas here.

3- Prezantimi në ligjëratat e dijetarëve-hoxhallarëve.

4- Pyetja e dijetarëve-hoxhallarëve drejtpërdrejt apo me anë të telefonit.

5- Shoqërimi me të devotshmit dhe të mirët....
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 652
13052012

Artikuj Images?q=tbn:ANd9GcRUCaBPB5w8oIdz5jtkPbeSnw7UcnrkiCVgHTmjCnGlxqqGcclF


Një rrobaqepës pyeti një burrë të devotshëm:
- Çmendoni për fjalën profetike: “Allahu i Lartmadhëruar e pranon pendimin e robit të Tij gjynahqar pa i dalë shpirti”?
Burri pyeti:
- Po, kështu është. Po ti, ç’punë bën?
- Jam rrobaqepës.
- Cila është gjëja më e thjeshtë në rrobaqepësi?
- Të presh copën me gërshërë.
- Sa vjet ke që e bën këtë punë?
- 30 vjet.
- A mund ta presësh...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1580
12052012

Artikuj (u59u)dita%20e%20nje%20luleje
Një lule mbin, rritet, çel, vyshket por një pikë uji e bën që të lulëzojë sërish! Një yll natën vonë ndriçon, përderisa lind dita e re e ai na zhduket nga sytë. Megjithatë, qielli pas një dite me diell errësohet dhe ne gëzohemi përsëri me shkëlqimin e yllit magjepsës.

Proces i ngjashëm zhvillohet brenda meje çdo ditë e më shumë! U...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 693
06052012

Artikuj (u59u)sujood%20sexhdelia

“Nuk ka më punëmirë se ai që fton në rrugë të Allahut, punon punë të mira dhe deklaron se është mysliman”. Kuran.


Mr. Sabahudin Jashari


Nderi më i madh material që mund t’i bëjë njeriu njeriut është ta lirojë nga robëria. Këtë ka pohuar Profeti Muhamed (a.s) kur është pyetur për kompensimin e mundit të prindërit nga ana e fëmijës. Ndaj këtij...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 726
05052012

Artikuj Mekati_1_240_200
Paramendo sikur dikush nga shokët e tu të thotë: “Më prit se unë dhe disa shokë, sonte do të vijmë tek ti për ta kaluar një natë, por me kusht që...

-Ta zbukurosh gruan dhe motrën tënde për ne, të ulen para nesh që të kënaqemi duke i shikuar.

Ky person nga ana fetare është mëkatar; person që dëshiron lejimin e harameve të Allahut dhe shikim në atë që e ka të ndaluar.

Atëherë, ai është një njeri pa pikë turpi, që bënë mëkate haptazi...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 739
30042012

Artikuj (u59u)lulja%20dialogu
Ibnu Tejmije ka thënë:”Detyrimet ndaj vëllezërve janë obligim siç janë obligimet e tjera, si namazi, zekati dhe agjërimi.” (Mexhmu’ul fetave)


Nga: Dr. Xhasim MutavaAmbulanca mbërriti sa hap e mbyll sytë në vendin e aksidentit. Dy burra zbritën prej saj dhe hodhën një vështrim hetues në turmën e njerëzve. Ata çanë njerëzit e grumbulluar dhe qëndruan para makinës së përmbysur. Një burrë i plagosur qëndronte...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 746
29042012

Artikuj Karvani_217_200
Qëllimi duhet të jetë i sinqertë në Allahun e Lartësuar për çdo aktivitet. Vetëm me fjalë dhe vepra të sinqerta mund të arrijmë kënaqësinë e Allahut të Lartësuar. Muhamedi (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi të!) thotë:

“Është e vërtetë që Allahu nuk shikon trupat e tuaj e as format tuaja, por shikon në zemrat tuaja.” (Transmeton Muslimi)

Jemi të urdhëruar që Allahun e Lartësuar ta adhurojmë si besimtarë me zemra të vërteta dhe të sinqerta.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 635
27042012

Artikuj (u84u)Aeroplan
Në një udhëtim prej Johanesburgut të Afrikës së Jugut në drejtim të Londrës në Angli, në vendet e klasit ekonomik, një gruaje të bardhe rreth të pesëdhjetave i kishte rënë fati që të ulej pranë një të ziu.

Shihej qarët se ajo ishte e shqetësuar nga kjo situatë andaj edhe e ftoi stjuardesën ( zonjën e ajrit) dhe i tha'' Është e qartë se ju nuk mund të pajtoheni me situatën në të cilën ndodhem, më keni ulur pranë një...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 641
24042012

Artikuj Heshtja_1_240_200
Mos trego për pasurinë tënde, në prezencën e të varfrit.

Mos trego për shëndetin tënd, në prezencën e të sëmurit.

Mos trego për fuqinë tënde, në prezencën e të dobëtit.

Mos trego për lumturinë tënde, në prezencën e të zhgënjyerit.

Mos trego për lirinë tënde, në prezencën e të burgosurit.

Mos trego për fëmijët tuaj, në prezencën e sterilit.

Mos trego për prindërit, në prezencë të jetimit.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 678
18042012

Artikuj (u84u)akrepi

Ishte ulur një plak i urtë buzë lumit dhe po meditonte në bukurinë e lumit dhe natyrën që e rrethonte, kur papritmas vështrimi iu ndal tek një akrep i cili kishte rënë në ujë dhe po orvatej në mes vdekjes dhe jetës.
Plaku i urtë vendosi që ta shpëtonte dhe pa u hamendur fare ia zgjati dorën për ta shpëtuar, por akrepi i frikësuar nga mbytja në lumë e kafshojë dorën e Plakut. Plaku e tërhoqi dorën nxitimthi dhe duke bërtitur nga dhimbja e shkaktuar, por prapë nuk ndali nga përpjekja...
 
nga Jasemina - Komentet: 0 - Shikime: 681
16042012

Artikuj Mekati_1_240_200
Falënderimet i takojnë Allahut ndërsa përshëndetjet qofshin mbi zotëriun tonë, Muhammed Mustafanë, familjen, shokët dhe tërë pasuesit e tij, më pas: Transmetojnë Buhariu ne Sahihun e tij dhe Imam Ahmedi ne Musnedin e tij nga Ebu Seid El Hudrijj, i cili ka thënë: “Ju po i bëni disa gjera, që në sytë tuaj janë më të imta se sa fija e flokut ndërsa ne në kohën e Pejgamberit, alejhi selam i konsideronim si mëkate shkatërruese”.
 
nga Admin - Komentet: 1 - Shikime: 688
16042012

Artikuj Bisede_250_188Sjellja e mirë dhe e kulturuar në jetë është nevojë, kërkesë dhe porosi e Islamit. Por shpesh herë qëndrimi i mirë dhe i njerëzishëm po mungon në raportet mes besimtarëve. Ndërsa qëndrimet e njerëzishme janë vlera të moralit.

Muhamedi sal-Allahu aljehi ve selem thotë:

“Jam dërguar për ti plotësuar vlerat e moralit.”

“Robi me sjelljen e tij të mirë, arrin shpërblimin e agjëruesit dhe falësit.”

Çka po mungon?
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 647
14042012

Artikuj Cudia_1_240_200
Falënderimet dhe lavdërimet janë për Allahun, Zotin e gjithë botëve. Paqja, mëshira dhe bekimet janë për Muhamedin, familjen dhe shokët e tij deri në Ditën e Gjykimit.

Mençuria kërkohet dhe pëlqehet, është një veti me të cilën burrat vlerësohen duke u përmendur se filani është burrë i mençur, udhëheqës i mençur, plakë i mençur. Me një fjalë kemi të bëjmë me diçka që bën ashtu si duhet, mendon mirë e thellë dhe çdo gjë e bën me mend dhe me vend....
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 665
10042012

Artikuj (u59u)siria%20ne%20zemren%20time

Nuk mund të heshtësh mbi këtë qeverisje vrasëse. Mbi këtë regjim që nuk i kursen as fëmijët dhe asgjë tjetër.
Në fakt është gjynaf t’i thuash regjim sepse nuk është i tillë. Udhëheqësi nuk është njeri dhe asgjë nuk e lidh me humanitetin. Ai mund të jetë i sëmurë dhe nuk njeh kufij në keqbërjen e tij. Ta dini o Sirian se jemi me ju me zemër e me shpirt. Janë 8.000 shehidë që kanë dhënë jetën për lirinë. Kjo që po bëjmë për...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 734
01042012

Artikuj Allah_is_one_250_165
- Allahu nuk të pyet çfarë makine ke vozitur, por sa veta që nuk kanë pasur mjet udhëtimi ke bartur me të.

- Allahu nuk të pyet sa metra katrorë ke pasur shtëpinë, por sa veta ke pranuar në atë.

- Allahu nuk të pyet për rrobat e tua të shumta në orman, por sa veta i ke veshmbathur.

- Allahu nuk të pyet sa e ke pasur rrogën mujore, por si e ke shfrytëzuar atë.

- Allahu nuk të pyet çfarë punë ke pasur,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 672
31032012

Artikuj 1-prilli-300x225
Islami si fe na tërheq vërejtjen për genjeshtrën në përgjithësi, dhe e llogaritë atë prej cilësive të kufrit-mosbesimit dhe nifakut-dyftyrësisë.
Allahu në Kur’an thotë: “Pa mëdyshje trillojnë gënjeshtra vetëm ata që nuk u besojnë argumenteve të Allahut , e ata jane gënjeshtarë”. (Nahl:105)
Allahu ka thënë:” Allahu nuk udhëzon në rrugë të drejtë atë që e tepron me gënjeshtra”. (Gafir:28)

Muhammedi alejhi selam ka thënë:”Cilësitë e dyfytyrëshit jane tri:...
 
nga Admin - Komentet: 1 - Shikime: 704
29032012

Artikuj 5_gjera_240_200
1- Mos këmbëngul në mëkat.

Këmbëngulja në mëkat nënkupton mos-pendimin, e pendimi nënkupton kthimin tek Allahu, e këmbëngulja nënkupton vazhdueshmërinë e ikjes nga Allahu.

Muhammedi (alejhi selam) ka thënë: “Vërtetë Allahu e shtrinë dorë e Tij natën që ta falë gabimtarin (mëkatarin) e ditës, dhe e shtrinë dorën e Tij ditën që ta falë gabimtarin e natës. Kështu derisa të lindë dielli nga perëndimi” (Transmeton Muslimi)
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 636
26032012

Artikuj Ndalu_mendo_240_200
A e din cila datë është sot?

Sot është data… pse a ka ndonjë problem?

A e din pas sa ditëve do të jetë dita e parë e Ramazanit?

Mendoj do të jetë me…

Qëndro me mua disa minuta dhe merr një fletë të bardhë e një laps dhe përgjigju pyetjeve në vijim:

1- Sa ditë ke agjëruar për Allahun (azze ëe xhel-le) pas Ramazanit?

2- Sa herë ke bërë hatme Kur’anin pas Ramazanit?

3- Sa namaze...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 636
22032012

Artikuj Heshtja_1_240_200

1. Adhurim, pa u lodhur fare

2. Zbukurim, pa u stolisur fare

3. Autoritet, pa pushtet (imponim)

4. Kala-mburojë, pa mur

5. Nuk ke nevojë t’i kërkosh ndjesë a falje askujt

6. Mbulim i të metave të injorancës dhe, e fundit,

7. Pejgamberi [alejhis salatu ves selam] ka thënë: “Kush e beson Allahun e Madhëruar dhe Ditën e Fundit, le të flet mirë, ose le të heshtë!”Sedat Islami
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 680
16032012

[justify]Shumë prej problemeve që po përjetohen në ditët e sotme dhe që qëndrojnë në thelb të shqetësimeve shpirtërore dhe të ngurtesimit të zemrës ,burojnë nga hartimi i botës tjetër dhe dhënia mbas kësaj botë.Aq sa,shumë të varfër torturojnë shpirtin me ambicien për m'i bërë të pasur dhe shumë të pasur bëjnë të njëjtën gjë me ambicien për m'i bërë edhe më të pasur.Ata jepen pas mikeshë të mbushura me zbukurime dhe të mbuluara me ar të kësaj botë të perkohshme,por harrojnë se pasuria me e madhe është të jesh i kënaqur me atë që ke.
Profeti ynë (a.s), ka thënë:
[i]"Kush dëshiron...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 600
09032012

Artikuj Bisede_250_188

Atëherë, a e falë namazin e sabahut me xhematë në xhami çdo ditë?

Dije vëlla, se përkujdesja për namazin e sabahut me xhematë ka rëndësi të veçantë. Nga Ebu Musa el-Esha’rij, Allahu qoftë i kënaqur me të, se Muhammedi, alejhi selam, ka thënë: “Kush e fal sabahun dhe ikindinë do të hyj në Xhenet.”

Muhammedi, alejhi selam, ka thënë: “Dy rekatet e sabahut janë më të vlefshme sesa e gjithë dynjaja dhe çka ka...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 642
04032012

Artikuj Milingona_200_200
MILINGONA SHEMBULL PËR ÇDO NJERI

Milingona është prej krijesave më të fuqishme në tërë universin edhe pse nuk mund të duket në syrin e dikujt si e tillë. Përmendet se ajo bartë shtatë herë më tepër se pesha e trupit të saj.
Ajo është në gjendje të bartë peshën e trupi të saj dhe ngarkesën mbi trup në degë të lisave duke qenë me trup poshtë por mbahet me duart e saj të fuqishme.
Është shumë e vendosur në parimet e saj duke i quar deri në skaj punët e saj...
 
nga Shemsi - Komentet: 0 - Shikime: 923
04032012

Artikuj Nr_13_240_200
1. Nëse ta ka dhuruar fenë dhe udhëzimin, dije se Allahu të do.

2. Nëse të ka dhuruar vështirësi, fatkeqësi dhe probleme, dije se dëshiron ta dëgjojë zërin tënd në lutje-dua.

3. Nëse Allahu të ka dhënë pak pasuri, dije se Allahu të do dhe në botën tjetër do të jep më shumë.

4. Nëse Allahu të ka dhuruar kënaqësinë, dije se Allahu të do dhe se Ai të ka dhënë dhuntinë më të bukur.

5. Nëse të ka dhënë durimin, dije se Allahu të do dhe...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1040
28022012

 • Eh sa bukur është të jesh besimitar.
  Në krye me flamurin shqiptar.


  O Zoti im i dashur,dua të jem një krijesë që jeton në pjesët e trëndafilit tënd të bukur.Dua të jem një pjesë e vogël e Allahut. Tënd freskia të mëngjesit që gomarit çdo zemër.
  Jo më mirë të jem një zog që këndon aq bukur me zërin e tij,që copyright nga fluturimi i tij në qiell.
  Dua të jem shi i ngrohtë që bie në krahët e çdo njeriu, një shi që gomarit zemrat dhe trupin e njerëzve.
  Më mirë të jem një yll i bukur dhe ndriçues që qëndron në një largësi të madhe,qëndron...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 757
24022012

Artikuj Udhtimi_250_184

Mund t’i dua të gjithë njerëzit, por nuk mundem t’i detyroj ata që të më duan.

Mund të fali dhe harroj, por nuk mundem t’i detyroj të tjerët të mos gabojnë.

Mund të ëndërroj çka të dua dhe kur të dua, por nuk mundem t’i realizoj ëndërrta e mia pa peripeci dhe kur të dua.

Mund të ngjitem në majat e lartësisë, krenarisë dhe famës, por nuk mundem t’i injoroj të lehurat e qenve mbrapa karvanit.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 732
16022012

Artikuj 483844

Një natë Ebu Jezid el-Bistami u ngrit të falë namaz nate, por papritmas e sheh të birin e tij pranë. Meqë djali i tij ishte i vogël, kurse nata e ftohtë dhe pagjumësia e vështirë, i tha: O bir, bjer flejë se nata është e gjatë!
- Po ti pse u ngrite të falesh?, pyeti djali.
- Bir, mua më duhet të ngrihem, ngase kështu ka urdhëruar Allahu xh.sh.
- Kam mbajtur mend një ajet ku Allahu xh.sh., thotë: “Zoti yt e di se ti dhe një grup i atyre që janë me ty, kaloni...
 
nga vildane - Komentet: 1 - Shikime: 1135
12022012

Artikuj Qaje_240_200

...sepse më kanë mbuluar mëkatet!

Qaj, sepse të shumtën e kohës e kam humbur kot!

Qaj, sepse më kanë mashtruar të mirat e kësaj dunjaje!

Qaj, sepse nuk i jam bindur urdhrave të Zotit tim!

Qaj, sepse kohën më të vlefshme e kam shpenzuar në gjëra prej të cilave nuk kam pasur asnjë dobi!

Qaj, sepse më bren ndërgjegjja ime!

Qaj, sepse më dhemb shpirti...!

Qaj, sepse...
 
nga Admin - Komentet: 1 - Shikime: 878
11022012

Në lidhje me gjendjen e popujve të shembur për shkak të shthurjes morale, Pejgamberi s.a.w.s , duke ia tërhequr vëmendjen bashkësisë së tij, ka thënë kështu:

"Do ta ndiqni hap pas hapi rrugën e paraardhësve tuaj...."
Në shembjen e shoqërive që përjetojnë rrënim moral, vihen re çrregullime të tilla si mashtrimi nga kjo botë, pamundësia për të ngritur ekuilibrin trup-shpirt dhe paaftësia për ta përcaktuar veten.Për fat të keq, ky defekt ka filluar qysh në thellësi të histrorisë,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 787
03022012

 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1019
03022012

Artikuj Vaki-264x183
Ai mësoi që kjo jetë e shkurtër është e përzier dhe e ngatërruar, mes të mirës dhe së keqes, mes drejtësisë dhe dhunës, mes të vërtetës dhe të kotës, mes gëzimit dhe dhimbjes. Ai mësoi se kjo jetë nuk është qëllimi dhe preokupimi, e as përfundimi i tij.

Ai mësoi se kjo jetë është thjeshtë rruga për një jetë tjetër më të mirë, për një jetë tjetër që mbetet dhe vazhdon, jo si kjo që ikën e mbaron.

Ai mësoi...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 689
 Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  NextMbrapsht në krye 
Përdoruesit që po shfletojnë forumin: Asnjë
Moderatorët:Asnjë
Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund të krijoni tema të reja në këtë forum
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
-
Kërce tek:  
Mesazhe të reja Mesazhe të reja
Mesazhe të reja [ Popular ] Mesazhe të reja [ Popular ]
Mesazhe të reja [ Locked ] Mesazhe të reja [ Locked ]
Asnjë mesazh i ri Asnjë mesazh i ri
Asnjë mesazh i ri [ Popular ] Asnjë mesazh i ri [ Popular ]
Asnjë mesazh i ri [ Locked ] Asnjë mesazh i ri [ Locked ]
Shume i mire Shume i mire
Palidhje Palidhje
I mire I mire