islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Studime EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Studime EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Studime EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Studime EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Studime EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Studime EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Studime EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Studime EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Studime EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Studime EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Studime EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Studime EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Studime EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Studime EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Studime EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Studime EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Studime EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Studime EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Studime EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Studime EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Studime EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Studime EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Studime EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Studime EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Studime EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Studime EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Studime EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Studime EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Studime EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Studime EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Studime EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Studime EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Studime EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Studime EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Studime EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Studime EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Studime EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Studime EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Studime EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Studime EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Studime Empty96%Studime Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Studime Empty0%Studime Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Studime Empty0%Studime Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Studime Empty0%Studime Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Studime Empty1%Studime Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Studime Empty2%Studime Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 Temat 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
06042020

Studime 1140-c10Teshtini mjaft, ju rrjedhin hundët dhe ju dhemb koka, po, me siguri jeni të sëmurë, por me siguri nuk e keni coronavirusin

Mjekët paralajmërojnë që pasqyra klinike te pacientët e ndryshëm mund të jetë shumë e ndryshme, transmeton Telegrafi.

Duhet të dini që te një numër i konsiderueshëm të të infektuarve simptoma nuk ka fare. Të tjerët kanë pasqyrë shumë të butë klinike, andaj këtë virus e kalojnë “në këmbë”, gjë që është shumë rrezik nëse nuk i jepet organizmit kohë dhe mundësi...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 528
06042020

Studime 14844110 Pandemia e koronavirusit ka izoluar botën, rrugët e qyteteve në të gjithë vendet janë bosh kjo si një masë parandaluese për përhapjen e koronavirusit.

Prania e koronavirusit ka ndryshuar mënyrën e jetesës në të gjithë botën dhe ka shkaktuar deri më tani dëme të mëdha në ekonomi. Ndërkohë një tjetër pasojë që është zbuluar së fundi nga sizmologët është se ato theksojnë se ka pësuar ndryshimeve në lëvizjen e tokës.

Gjatë studimeve të tyre sizmologët janë shprehur se po regjistrojnë goxha më pak...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 275
06042020

Studime Cipa10Analiza e fundit laboratorike kryer në një pacient qipriot nga koronavirusi vërtetoi se tashmë është implantuar me mikroçip RFID, domethënë, një implant i vogël që vepron si transmetues për sistemin e identifikimit me anë të radiofrekuencës. Ajo çka e bën gjithë këtë më tronditëse akoma është se kjo ndërhyrje është kryer pa dijenin e mbartësit të mikroçipit.

Shkencëtarët e Institutin të Teknologjisë Gjenetikës zbuluan se pacienti kishte tashmë të implanuar në trupin e tij mikroçipin RFID. Në një artikull...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 279
27022019

Studime 15-97a10 Disa hoxhallarë dhe nxënës të dijes shpesh marrin telefonata nga besimtarët për çështje të ndryshme që kanë të bëjnë me dijen, thir-rjen (da’ven), familjen, rininë, etj. Kjo padyshim se është pozitive, ngase, për aq kohë sa besimtarët konsultohen me hoxhallarët, punët nuk janë keq. Por, hoxhallarët dhe nxënësit e dijes, që thirren për këshillime ose konsulta, duhet ta dinë se ekzistojnë rregulla dhe parime se si duhet trajtuar konsulta dhe konsultuesit....
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 722
03072015

Studime 2.jpg0ecb67b3-abea-4ef1-8487-078b24ad4462Original-770x470Gazetat britanike The Guardian në web-portalin e vet publikuan udhëzues për Ramazanin, me qëllim të njoftimit të opinionit në lidhje me muajin e bekuar të muslimanëve. Në përmbajtjen e artikullit u sqarua rreth urtësive të agjërimit, porosisë dhe traditave, dhe u vendos një kartë se si do të lëviz muaji i Ramazanit në aspektin kohor deri në vitin 2020.

Ramazani i vitit 2010 fillim në muajin Shtator,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 968
11112014

 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 942
06112014

Studime Teepu-siddique_1412322636 Të gjithë e dinë tashmë sfidën me kovën e akullit për t’u ndërgjegjësuar ndaj sëmundjes ALS (Skleroza Amiotrofike Laterale). Njerëz nga mbarë bota duke përfshirë dhe njerëz të famshëm të fushave të ndryshme u bënë pjesë e kësaj sfide.

Pavarësisht vëmendjes së madhe që ju kushtua kësaj sfide, nuk duhet të harrojmë heronjtë të cilët punojnë me orë të tëra në laborator për gjetjen e kurës së kësaj sëmundjeje.

...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 753
27102014

Studime Bee-470x260
Diagnostikimi dhe kurimi i sëmundjeve të tyre mund të kërkojë vite të tëra studime mjekësore. Por, shumë kafshë në mes të cilave mund të përmendim fluturën, mizën apo bletët e dinë shumë mirë sesi të veprojnë në kurimin e sëmundjeve. 
Doktor Tod Shlenke dhe kolegë të tij nga universiteti Emori në Amerikë para pak muajsh kanë publikuar një artikull të çuditshëm në revistën “Science”.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 839
12092014

Studime (u186u)hijabi Një studim i publikuar në revistën British Journal of Psychology tha se hixhabi ofron mbrojtje kundër pakënaqësive të trupit gjë e cila shqetëson shumë gra perëndimore.
Një ekip i psikologëve, të udhëhequr nga Viren Swami kanë intervistuar 587 gra muslimane në Londër, 369 prej të cilave mbajnë hixhab.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 904
24022014

Studime Images?q=tbn:ANd9GcT62d3eLNtuHM_DO1Pmc2lNp67UJZxbpQVyt7VCtG8QZbOo7Y3pE kush më mirë se Allahu mund ta njohë trupin tonë. Ai është Krijuesi ynë, e si rrjedhojë ai e di se çfarë ka brenda nesh. I gjithë trupi ynë është një mrekulli, duke filluar që nga pamja e jashtme, lëkura, flokët e duke vazhduar te organet e brendshme, si truri e zemra.

Do të ishte një studim gjithëpërfshirës po të mendonim se do të merremi me studimin e të gjitha pjesëve të trupit...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1001
23022014

Studime 200-150_1392212145Shpëlarja e hundës

Shpëlarje hundës gjatë marrjes së abdestit bëhet duke futur ujin në hundë përmes zgavrave dhe duke e qitur nga e njëjta rrugë, me ç’rast gjatë qitjes së ujit, përdoret gishti tregues dhe gishti i madh i dorës së majtë

Pejgamberi a.s., ka thënë: "Kur merrni abdest shpërlajeni mirë hundën, vetëm nëse nuk agjëroni." (Tirmizi, Ebu Davud i Nesai). Shpërlarja e shpeshtë e hundës parandalon ndjeshmërinë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1040
22022014

Studime 050e4910
Ndonëse jo me një shifër të saktë, edhe në vendin tonë po rritet çdo ditë e më shumë numri i personave të cilët punën e tyre e kanë të lidhur drejtpërdrejtë me kompjuterin. Nga ana tjetër futja në masë e mjeteve teknologjike si smartphonë apo tabletë, sygjeron se shumë shpejt edhe në vendin tonë problemet me shikimin për shkak të pajisjeve teknologjike do të nisin të shfaqen...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 835
21022014

Studime Canta10 Me dëshirë që t'u ndihmojë blerësve të shfrenuar që të kontrollojnë pasionet për shpenzim, kompania australiane e Creditcardfinder ka shpikur çantën e mençur, e cila mbyllet vetë posa të shfaqet lakmia për blerje. Çanta iBag është e pajisur me dioda të ndërlidhura me GPS, të cilat fillojnë të dridhen posa pronarja të "rrëshqet" në "zonën e rrezikut", në të cilën shitoret tërheqin konsumatorët.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 881
20022014

Studime Llogar10
   "Sa është ora?" Për t'iu përgjigjur kësaj pyetjeje përgjatë historisë së njerëzimit, individëve u është dashur të shohin diellin, ujin, lavjerrësit dhe së fundmi celularin.
 
Ekzistojnë edhe orët të cilat në vend të shfaqjes...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 989
19022014

Studime 20_rez10
Mungesa e gjumit lidhet me shikimin. Sa më gjatë të qëndroni zgjuar, aq më shumë shikim të dobët do të keni. Për më tepër, mungesa e gjumit mund t'ju bëjë të shihni halucinacione.
 
Teksa njerëzit po e shkurtojnë gjithnjë e më shumë orarin e gjumit, vihet në pah rëndësia...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 911
12012014

Studime 200-150_1389083544Shkencëtarët kanë zbuluar se njerëzit të cilët thonë se janë religjioz janë më pak të rrezikuar nga depresioni.
Korteksi i trurit është më i trashë tek njerëzit religjioz, në krahasim me ata që nuk janë. Ky fakt mund t'i mbrojë ata nga depresioni.
Edhe pse thuhet se religjioni është çështje e zemrës, duket se forma e trurit tonë gjithashtu luan një...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 944
27122013

Studime (u186u)jhergkjh
Vallë si ndikojnë versetet e Kuranit fisnik, në qelizat e trurit? Cili është interpretimi shkencor lidhur me shërimin nëpërmjet Kuranit? A përmban Kurani energji pozitive?
Një eksperiencë personale
Shkaku që më bëri të ulem dhe të shkruaj mbi këtë temë, është një përvojë personale gjatë kohës që isha angazhuar me memorizimin e Kuranit. Asokohe, Kurani nuk më ndahej për...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1033
01102013

Studime Liwa-e-ahmadiyya-650-264x134
Simboli dhe flamuri i sektit ahmedi
“Ebu Hurejre ka transmetuar se: I Dashuri i All-llahut tha: Pasha Atë, në Dorën e të Cilit është shpirti im, së shpejti do të zbresë (Isai,) djali i Merjemes në mesin tuaj dhe do t’i gjykojë njerëzit me drejtësi (si Sundues i drejtë); ai do ta thyejë kryqin, do t’i mbysë derrat dhe nuk do të ketë më xhizje. Para (pasuri) do të ketë me bollëk, kështu që askush nuk...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1104
02072013

Studime 200-150_1371119659
„Te gjithë pasardhësit e Ademit do të kalben në tokë, me përjashtim të kërbishtit. Nga ai njeriu u krijua dhe nga ai sërish do te ringjallet.” Transmetohet nga Al-Buhari, Al Nassaiu, Abu Davudi, Ibn Maxhe,dhe Ahmedi ne Librin e tij –Al Musned dhe Maliku në librin e tij – Al Mouattava.
Në vitin 1931, shkenca moderne ka zbuluar se:


- Kërbishti (coccyx) është kocka e fundit në fund të kurrizit tuaj.

- Është e vetmja pjesë e trupit që...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1896
27042013

Studime Mjekrra-199x300
Nëse me kalimin e kohës mjekra është bërë një fenomen i modës, ajo është duke u bërë ilaçi më i liri në botë.

Sipas gazetës Mother Nature Network, qimet e fytyrës përmbajnë përfitime të mira për shumë simptoma. Sidomos në lidhje me rreziqet që lidhen me ekspozimin ndaj diellit. Në një studim të publikuar nga revista Radiation Protection Dosimetr mësojmë se mjekra do të ngadalësojë rrezatimet e diellit deri në 90 % apo 95 %.

Kanceri i lëkurës, melanoma, ose...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1047
07032013

Studime U59umj10Mjekrat kanë efekt të dobishëm në shëndet, veprojnë si njëfarëlloj izolatoridhe mbrojnë nga dhimbja e fytit dhe djegiet nga dielli, ndërsa lehtësojnë edhe astmën, të cilën e nxisin grimcat e polenit.

Trendi i mjekrës është kthyer dhe mjekrën e rritur e mbajnë edhe shumë yje hollivudiane, si Ben Affleck, George Clooney, Hugh Jackman dhe Joaquin Phoenix.

Mjekra mbron nga djegiet e diellit dhe kancerii lëkurës, ka vërtetuar studimi i Universitetit Queensland. Shkencëtarët kanë vërtetuar që mjekra...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1197
27022013

Studime U186ub12Sipas një studimi të fundit të lëshuar nga Instituti i Statistikave Turke (TurkStat), 63.9 për qind e njerëzve të martuar e përshkruajnë gjendjen e përgjithshme emocionale të tyre si të lumtur, ndërsa kjo shifër bie në 52,9 për qind në mesin e njerëzve të pamartuar. Shifrat e TurkStat tregojnë se në vitin 2011, 62.1 për qind e popullsisë së përgjithshme e kanë konsideruar veten të lumtur dhe kjo shifër ka rënë në 61 për qind në vitin 2012. Megjithatë, pavarësisht nga ulja e numrit të njerëzve që e konsiderojnë veten...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1151
24012013

Studime U39uva10Vatikani është ndërtuar duke përdorur fillimisht paratë e Musolinit, në këmbim të njohjes së regjimit fashist ngaPapa. Papatikapërdorur tëhollat për të krijuar portofoline sajme 500 milionë dollarë, dhedukekrijuar pasuritëpatundshme në Mbretërinë e Bashkuar, Francë dhe Zvicër Pak turistëkalojnënëLondër, e nuk kanë dëshirë të vizitojnë dyqanin luksoz “Bulgari”, megjithatëata nuk dinë që ai ka të bëjë me Papën. Ata nuk e dinë as që banka e patundshmërive “Altium Capital” dhe Sheshi “St. James” është në pronësi të...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1092
18012013

Studime 200-150_1358416451

Një version i ri i Kur’anit është lëshuar në App Store Apple nga sekti ahmedi/kadiani.

Emri i aplikacionit është “Kurani i Shenjtë, teksti arabisht dhe përkthimi anglisht” (The Holy Quran, Arabic text and English translation).

Gjithashtu keni kujdes nga “Android_iQuran Pro Software”.

Bojkotoni këto aplikacione sepse janë të pasakta, mashtruese dhe në kundërshtim me mësimet e Kur’anit të Shenjtë. /Përktheu: T.N./radiodituria/
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1015
31122012

Studime (uu)Quran%20Kuran
Ne jemi të sigurt se para 3,8 bilion viteve (kur toka ka qenë e ngurtë) sipërfaqja e tokës ka qenë e mbuluar me ujë, dhe sasia më e madhe e ujit ka qenë e vendosur nën sipërfaqen e tokës. Gjatë formimit të xeheve këto ujëra kanë arritur mbi sipërfaqe si të ishin detëra të vluar nga shkaku i shpërthimit të vullkaneve të hershme” (Marrë nga libri “Physical geology” Flint and Skinner P.308-309 2nd edition.)

Kjo është çka e ka theksuar Kur’ani. “Dhe pastaj tokën e sheshoj...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1065
26122012

Studime 02cdb34287a3d47cce346389a3cdcb01_LKrishti s’ka lindur për Krishtlindje

Në kundërshtim me besimin popullor të masave të krishtera dhe atyre që nuk kanë njohuri mbi fetë, Bibla në të vërtetë nuk e përmend ndonjë datë specifike për lindjen e Jezusit. Në fakt, historianët besojnë se ai ka lindur ndoshta në pranverë, kështu përputhet edhe përshkrimi e Biblës për barinjtë që në atë kohë vecse i kishin dërguar kafshët në fushë. Ndërsa sipas asaj që Zoti ka shpallur...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1250
24122012

Studime (u200u)Jerusalem_Al-Aqsa_Mosque_1886
Dr. Salah El-Halidi

Nuk ekzagjerojmë aspak nëse themi se: Me të vërtetë Xhamia El-Aksa është pjesë e besimit. Do të thotë se vështrimi i myslimanit për Xhaminë El-Aksa, tokën e saj të shenjët dhe rrethinën e saj të bekuar, është pjesë e besimit të tij, e fesë së tij dhe Islamit të tij. Në kuptimin që nëse besimtari e lenë mbas dore, apo e harron, apo e neglizhon çështjen e saj, apo ia lejon hebrenjve në dorë atëherë besimi i tij është i mangët...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1093
05122012

Studime 200-150_1354629289

Mekka, qytet që vizitohet nga 15 milionë muslimanë vetëm gjatë kryerjes së haxhit dhe të umres, hynë në mesin e atyre qyteteve në botë, ku njerëzit më së shumti blejnë

Sipas të dhënave zyrtare, njerëzit më së shumti blejnë gjatë muajve të Haxhit dhe të Ramazanit.

Muslimanët, të cilët e vizitojnë Mekën në muajin e Ramazanit, gjatë qëndrimit të tyre një javorë, paguajnë afro tre mijë dollarë për një dhomë hoteli. Ramazanin e kaluar, muslimanët në Mekë dhe Medinë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1055
26112012

Studime (u59u)duhani
Pirja e duhanit “kalb” trurin, duke dëmtuar seriozisht kujtesën dhe arsyetimin. Ky është përfundimi i kërkuesve të King’s College London. Studimi i tyre ka përfshirë 8800 persona të moshës mbi 50 vjeç.

Shkencëtarët theksojnë se njerëzit duhet të jenë të ndërgjegjshëm se stili i tyre i jetesës nuk dëmton vetëm trupin, por edhe trurin.

Ky studim është publikuar në revistën ‘Age and Ageing’. Nga testet e kujtesës të kryera tek vullnetarët, ata që ishin duhanpirës...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1226
23112012

Studime 200-150_1353591144


Projekti do të mundësojë llogaritjen e kohës së saktë të muajit Ramazan, Sheval dhe Dhul-Hixhe


Shumë vende islame kohën e tyre do t’ia përshtatin
orës së lartë, e cila është e vendosur në kullën mbi Qabe, në Mekë. Këtë
lajm e ka bërë të ditur Al Jazeera, dhe pritet që e tërë bota t’i
përshtatet “orës së re mekase".
Në kullën e lartë mbi Qabe, ku është vendosur edhe ora e madhe, do të
hapet qendra për llogaritjen e kohës e cila do t’i shërben...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1499
09102012

Studime Pictur20
Një peshore e prishur ashtu siç mund t'ju mërzisë në të njëjtën kohë mund t'ju nxisë të shëndosheni.
Mund të themi se jan të pakta femrat të cilat mund t'i rezistojnë dëshirës për tu peshuar kur shohinb një peshore.Edhe...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1222
09102012

Studime 200-150_1349786227

Një gazetar anglez kishte bërë një studim interesant:
Ai blente një bukë dhe qëndronte në cep të rrugëve më të frekuentuara të qyteteve të ndryshme të botës.
Kalimtarëve u bënte vetëm një pyetje:
- A jeni të gatshëm të punoni një orë të plotë për një bukë?

Ja se çfarë i kishte ndodhur atij në disa qytete.

Në Hamburg janë tallur me te.
Në Nju Jork, është arrestuar...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1358
10092012

Studime 20120913

1-Ju paralizoheni kur flini: nese doni besojeni e nese doni jo por njeriu eshte pothuajse i paralizuar gjate gjumit. Kur flini shihni shume endrra. Ne enderr mund te fluturoni, te notoni e te tjera. Shkaku i mos-berjes se ketyre veprimeve fizikisht eshte nje hormon. Kur fleme truri e leshon kete hormon duke ju paralizuar. Ne rast te leshimit te paket te ketij hormoni mund te ndodhe qe personi t’i realizoje veprimet e endrres me muskujt fizike.

2-Nxitesit...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 5339
03092012

Studime Namaziiii-286x300
Studimi më i ri mjekësor:

Rezultatet e studimit më të ri shkencor të mjekësisë rreth sëmundjeve të zemrës dhe sklerozës së (ngurtësimit apo ngushtimit) arterieve kanë dëshmuar se falja e namazit të sabahut në kohën e caktuar çdo ditë është mjeti më efikas për mbrojtje dhe shërim nga sëmundjet e zemrës dhe sklerozës se arterieve duke përfshirë edhe infarktin e muskujve te zemrës (miokardiumit) , që shkakton mpiksjen (trombozën) e zemrës, dhe sklerozës së arterieve...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1928
28082012

Studime 200-150_1345724280

Pesëmbëdhjetë vjeçari, Jack Andraka, student shkolle nga Maryland, në SHBA, gjatë kohës së lirë merret me hulumtime në njërin prej laboratorëve më prestigjioze për hulumtimin e kancerit në botë, në Universitetin Johns Hopkins në Baltimore.

Gjatë punimeve në këtë laborator, ai ka zbuluar një test revolucionar i cili zbulon kancerin pankreatik, më shpejt dhe dukshëm më lirë se testet më të mira të këtij lloji.
Ai ka aplikuar për një patentë për testin e tij dhe tani...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1175
05082012

Studime 555591_494305083930489_1711067187_n
 
nga Shemsi - Komentet: 0 - Shikime: 1803
20042012

Studime Firnasflying
Një mijë vite para vëllezërve Wright, poeti Islam, astronomi, muzikanti dhe inxhinieri me emrin Abas bin Firnas, tentoi të konstruktoi makinën e parë fluturuese me të cilën njeriu do të ngjitej në hapësirat e ndritshme krahas zogjve.

Në vitin 852 sipas Isës a. s. duke u shërbyer me pëlhurën e madhe e formuar me një konstruksion të lashtë, kërceu nga minarja e Xhamisë së Madhe në Kordovë të Spanjës. Mendonte se me anë të rrezeve do të fluturonte...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1195
20042012

Studime (u59u)church
Një studim i ri në SHBA thekson se besimi në Zot po bie ngadalë në botë, edhe pse përqindja dallon nga vendi në vend.

Filipinet janë në vendin e parë në botë, ku 94 per qind e anketuesve thonë se “janë të sigurtë” për ekzistencën e Zotit. Kili është i dyti me 88 për qind, SHBA-të të tretat me 81 për qind.

Besimi është më i ulët në ish Bashkimin Sovjetik dhe shtetet e ish bllokut sovjetik, përveç Polonisë.

Në ish...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1145
15042012

Studime Images?q=tbn:ANd9GcSKmD0yBWi2MsndXdKKUK72IozrvifInzvSbzv8qrFoaXbwxCjR Studime Images?q=tbn:ANd9GcQbeneTlRG8Gpuxe5Mz1AVHYyGa5m9NYO25NhlcSN0WrqzZOQKl
Foka e hirtë (Halichoerus grypus që do të thotë edhe
derri i detit), është gjetur në të dy brigjet e Oqeanit Atlantik të Veriut. Kjo
është një fokë e madhe e famijles Focidae (Phocidae) ose ‘foka e vërtetë’. Ajo është specie e vetme e klasifikuar e
llojit Halichoerus....
 
nga jettoni - Komentet: 0 - Shikime: 1161
09042012


“Le të shikoj njeriu në ushqimin e tij.” (80:24)
 
nga jettoni - Komentet: 0 - Shikime: 1345
09042012

10 KAFSHËT MË TË ZGJUARA - Cila ju la përshtypje më së shumti?

10. MIU

Studime Rat-picture10.

Numri
10 në listën tonë të kafëshve më të zgjuara është miu, një kafshë shumë e
zgjuar dhe shumë e përhapur në kulturat perëndimore. Janë përdorur për
hulumtime shkencore, ku miu i laboratorit ka qenë i njohur për të gjetur
shkurtesat, pretekset dhe rrugët e ikjes në eksperimente...
 
nga jettoni - Komentet: 0 - Shikime: 2329
09042012

 
nga jettoni - Komentet: 0 - Shikime: 1625
06042012

Studime Images?q=tbn:ANd9GcRnPVpl0M94J5lG74XDOLUOzL2n_Vvbkt1hmRv4A3svanXerkpJkA Studime Images?q=tbn:ANd9GcSgRm-V3RrhqOX4YoZjxAH6BKGXppia4Gl_Mztq4hmpyy6w9kSs Studime Images?q=tbn:ANd9GcS5cSC0sRUq1vEvVVW6-LzKhfX52cfQt6zKhz06g-gG600bZ3b8lg


DHIA E MALEVE


Dhia e maleve (Oreamnos americanus) e njohur gjithashtu edhe si Dhia Shkëmbore e maleve,...
 
nga jettoni - Komentet: 0 - Shikime: 1682
29032012

Studime Pula_a10
Kush ka ardhur e para, pula apo veza? Kjo është enigma që prej shekujsh ka munduar njerëzit për të dhënë një përgjigje të saktë e përfundimtare. Kësaj pyetjeje një grup shkencëtarësh anglezë duket se i kanë dhënë zgjidhje, transmeton Starti njoftimin. Ata kanë hulumtuar mbi proceset që çojnë në kristalizimin e karbonat kalciumit dhe formimin e lëvozhgës së vezës.
Kolin Friman dhe kolegët e tij të Universitetit të Warwick dhe Sheffield kanë zbuluar se proteina ovocledidina17 (OC-17) e pranishme...
 
nga Admin - Komentet: 3 - Shikime: 1838
30032012Studime Images?q=tbn:ANd9GcTzXE2dYkQuc4oowNrjc-_VkIM27Z2BWe6vjOwU05HHFwymQ0S0
Manatit (familja Trichechidae, lloji Trichechus) janë
kafshë të mëdha, tërësisht ujore, gjitarë barngrënës, kryesisht kafshë detare të
njohura ndonjëherë edhe si lopët e detit. Ekzistojnë tri lloje të pranuara që
jetojnë ta familjes Trichechidae, që përfaqësojnë tre nga katër speciet e
gjalla të rendit Sirenia: Manati Amazonas (Trichechus inunguis), Manati Indian
Perëndimor (Trichechus manatus)...
 
nga jettoni - Komentet: 1 - Shikime: 1042
29032012


Duke shëtitur mes krijesave të Allahut
Studime Images?q=tbn:ANd9GcQvzUAnxj07TlEYTUclfV30pga0FnXLcKudbHEhIaTvXXXvRiqSEAStudime Images?q=tbn:ANd9GcSNuhz8P5tbPeD9St1tQgzxBCA0Cjd1oS5ojAKCLvdFsTk4xzOeAg
Është një anëtarë i familjes së qenve (canids) që përfshin
ujqit, qentë dhe dhelprat. Kojotata e rritura janë 101-132 cm të gjata dhe
peshojnë 9-16 kg. Ata kanë një bisht të zi dhe gëzofi i tyre mund të ndryshojë
nga ngjyra gri e lehtë apo të kuqrremtë në një ngjyrë të verdhë. Veshët i kanë
më të theksuar, kurse sytë i kanë...
 
nga jettoni - Komentet: 3 - Shikime: 1195
26032012

Balena e kaltër (Musculus Balaenoptera) është një gjitar
deti që i përket nënrendit të balenave të quajtura Mysticeti. Kjo është kafsha
më e madhe e njohur që ndonjëherë ka ekzistuar.
Trupi i gjatë dhe i hollë herë –herë, mund të jetë me hije të ndryshme të
ngjyrsës blu dhe gri. Ka të paktën tri specie të dallueshme: balena e kaltër e
Atlantikut Verior dhe Paqësorit Verior, balena e Oqeanit Jugor dhe brevikauda e
njohur edhe si balena xhuxh blu e cila gjendet në Oqeanin Indian dhe Paqësorin
e Jugut, kurse ekzsiton edhe lloji tjetër i quajtur...
 
nga jettoni - Komentet: 0 - Shikime: 3028
24032012


Dituria e një muslimani duhet të zgjerohet mbi piedestalin e lumturisë
DHELPRA E ARKTIKUT


Dhelpra e
Arktikut
(Alopex lagopus), e njohur
gjithashtu edhe si dhelpra polare, është një kafshë kombëtare e rajoneve te
ftohta arkitke në hemisferën veriore. Është e zakonshme në të tri biomet e
tundrave. Dhelprat e Arktikut janë më të vogla, kanë veshë më të rrumbullakët,
kokën e klnë poashtu më të rrumbullakët, si dhe një fytyrë pak më të shkurtër
dhe më të gjerë se sa dhelpra e kuqe. Dhelprat e Arktikut jetojnë në regjionet
arktike, Europë, Azi dhe në...
 
nga jettoni - Komentet: 0 - Shikime: 2447
13032012


reguesi i nje zemre te paster
[justify]Në lidhje me atë, për të cilën do të kemi më tepër nevojë në ditën e gjykimit,Allahu Gryka shprehet:
[b]"Ditën,kur askujt nuk do t' bëjë as pasuria, as fëmijët,përveç atij që vjen me zemër të pastër tek Allahu!"(wwe-Shu'ara,88-89)
Ndërsa arritja e një Zemre të pastër,varet nga përgatitjet për udhëtimin në botën tjetër,pa ardhur ftesa nga bota tjetër,pa ardhur ftesa nga bota e varrit.Për këtë arsye,kërkohet që zemra të definohet nga çdo gjë që e largon atë nga Allahu,pra,të pastrohet dhe,të mirat që i janë falur në këtë botë,t' kthejë në një kapital të lumturisë dhe shpëtimit...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1102
09032012


SI NGJITET NGJITSJA?
[justify]Ngjitësës i nis historia që në shekujt e hershëm.Efekti ngjitës që bën ajo nuk është asgjë tjetër,veçse një reaksion kimik.Në fakt,nëse mund t' ofrojmë në mënyrë ideale dy lëndë,mund të ngjitën edhe pa përdorur ngjitës.Pikët e ndryshme të stinëve,që gjenden mbi sipërfaqen e të dy lëndëve tërheqin njëri-tjetrin.Porse praktikisht është e pamundur të bëhet një gjë e tillë.Hapsira që duhet të kalojnë një të dhjetën e kopjimit të milimetër.
Në fakt edhe në sipërfaqen e një lënde,që duket kurt e lejuar,ka dhëmbeta dhe gropëza,të...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1376
 Shko tek faqja : 1, 2  NextMbrapsht në krye 
Përdoruesit që po shfletojnë forumin: Asnjë
Moderatorët:Asnjë
Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund të krijoni tema të reja në këtë forum
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
-
Kërce tek:  
Mesazhe të reja Mesazhe të reja
Mesazhe të reja [ Popular ] Mesazhe të reja [ Popular ]
Mesazhe të reja [ Locked ] Mesazhe të reja [ Locked ]
Asnjë mesazh i ri Asnjë mesazh i ri
Asnjë mesazh i ri [ Popular ] Asnjë mesazh i ri [ Popular ]
Asnjë mesazh i ri [ Locked ] Asnjë mesazh i ri [ Locked ]
Shume i mire Shume i mire
Palidhje Palidhje
I mire I mire